"Czarno widzę ten rok", czyli co dalej z modernizacją służb mundurowych?

6 października 2020, 09:07
policja psp sw ppor. Danmiel Bazylewicz
Fot. ppor. Daniel Bazylewicz, Służba Więzienna

Mundurowi nie doczekają się w tym roku projektu nowego programu modernizacji służb? "Czarno widzę ten rok, jeżeli chodzi o przedłożenie projektu ustawy" — ocenił przewodniczący Komisji Administracji i  Spraw Wewnętrznych Wiesław Szczepański, który wysłuchał niedawno w Sejmie informacji na temat statusu prac resortu spraw wewnętrznych i administracji nad programem rozwoju dla formacji mundurowych.

Sejmowa komisja zebrała się w drugiej połowie września, by wysłuchać informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji na temat planów dotyczących wykorzystania środków pochodzących z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020". Jej przewodniczący Wiesław Szczepański skorzystał jednak z okazji i zapytał przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na jakim etapie jest w tej chwili plan modernizacji służb mundurowych na lata 2021–2024? Jak ocenił, "ustawa powinna się wkrótce w Sejmie pojawić, żeby służby mundurowe wiedziały, jakimi środkami będą dysponowały w następnych latach". "Stąd pytanie, czy w październiku, listopadzie ten projekt w Sejmie zobaczymy?" - podkreślił w pytaniu polityk. 

Odpowiedzi udzielił dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA Władysław Budzeń, reprezentujący resort podczas sejmowego spotkania. Zgodnie z informacjami, które przekazał, MSWiA udało się opracować "ogólnie założenia z podziałem na te o charakterze inwestycyjno-majątkowym i o charakterze motywacyjnym do uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników". Uzgadniane są ogóle założenia i kwota, która zostanie zaproponowana do tzw. planu rozwoju na lata 2021–2024. Propozycje te miały się znaleźć na biurkach kierownictwa MSWiA do końca września br. "Później będziemy uzgadniać to w pierwszej kolejności z komendantami, z kierownictwem formacji i ze związkami zawodowymi" - mówił dyrektor. Jak dodał, chciałby by "na przełomie października czy ewentualnie pod koniec listopada można było przekazać projekt do uzgodnień międzyresortowych". Władysław Budzeń podkreślił jednak, że jest to jego ocena statusu prac, dlatego też kwestia terminów może ulec zmianie, "w zależności od możliwości finansowania przez budżet czy też w zależności od decyzji pana premiera albo też ogólnie rządu".

"Czarno widzę ten rok, jeżeli chodzi o przedłożenie projektu ustawy"  skomentował sprawę przewodniczący poseł Wiesław Szczepański. Polityk dopytał również, o jakich kwotach może być mowa, jeśli chodzi o kontynuację programu modernizacji, czyli program rozwoju. Dyrektor Budzeń poinformował jednak, że ich oszacowanie na tym etapie prac jest trudne. 

(...) opracowujemy projekty założeń zakładających określone efekty i dopiero po zaakceptowaniu to się przełoży na konkretne środki. W odniesieniu choćby do podwyżek mamy określone propozycje, ale trudno mi to przedstawiać na forum dzisiejszego posiedzenia Komisji, skoro to jest na etapie konsultacji między departamentami. Jeszcze tego kierownictwu nie przekazaliśmy, zresztą mieliśmy takie upoważnienie, żeby przygotować ogólne założenia, również podwyżkowe, i uzgodnione przedstawić kierownictwu do zaakceptowania.

Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA

Słowom tym przysłuchiwali się m.in. nadinsp. Dariusz Augustyniak  pierwszy zastępca komendanta głównego Policji, ppłk Włodzimierz Gawęda  zastępca komendanta Służby Ochrony Państwa, gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska  zastępca komendanta głównego Straży Granicznej oraz nadbryg. Krzysztof Hejduk  zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Nikt ze służb nie skomentował jednak sprawy opóźniającego się programu rozwoju, choć wiadomo, że funkcjonariusze wyczekują tych informacji. 

Zaledwie tydzień temu, 29 września br. MSWiA informowało, że resort przeznaczy ok. 1 mld zł na inwestycje w służbach mu podległych. Środki te wykorzystać będzie można do listopada 2021 roku, z przeznaczeniem na dokończenie rozpoczętych już inwestycji. Dodał również, że "intencją resortu jest wprowadzenie nowego programu rozwoju". Jak widać, nie wiadomo jednak kiedy uda się te intencje przelać na papier w formie konkretnych przepisów.

Pokrzyżowane plany

Zgodnie z zapowiedziami m.in. szefostwa MSWiA, założenia programu rozwoju mieliśmy poznać jeszcze w pierwszym półroczu 2020 roku. Te deklaracje składane były jednak przed pandemią koronawirusa, która wpłynie na pewno nie tylko na termin przedłożenia projektu, ale również na to, jak "bogaty" będzie nowy program. 

Jak deklarował wcześniej resort, miał on obejmować dwa obszary. Jeden z nich to podnoszenie kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy oraz inwestowanie w kapitał ludzki. Jak przekonywało MSWiA, chodzi o zwiększenie motywacji, atrakcyjności oraz bezpieczeństwa służby i pracy w formacjach. Sposobem na to ma być podnoszenie uposażeń oraz wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Więcej środków przeznaczonych ma być też na szkolenia oraz inwestycje w uczelnie służb porządku publicznego, które kształcą mundurowych. Drugi obszar to inwestycje w rozwiązania techniczne. Środki z nowego programu mają pozwolić na dalsze zakupy m.in. pojazdów, uzbrojenia oraz wyposażenia osobistego funkcjonariuszy.

Oficjalnie start programu w 2021 roku zapowiedział w grudniu 2019 roku minister Mariusz Kamiński. Jak podkreślał wtedy szef MSWiA, to jedna ze strategicznych inicjatyw resortu. Naprawdę niewielkie są jednak szanse na to, że terminu tego uda się dotrzymać. Choć ekspresowa legislacyjna ścieżka tzw. superustawy, wprowadzającej m.in. przedemerytalne dodatki motywacyjne, pokazuje, że jeśli resort chce, to potrafi przyspieszyć tempo.

image
Reklama

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 20
wkurzony
czwartek, 8 października 2020, 17:16

Po co o takich planach pisać, jak nic nie drgnęło jeśli chodzi o wypłaty ekwiwalentu za urlopy dla policjantów którzy przeszli na emerytury. Wszyscy czekali na ustawę, która "obowiązuje" od 1X, ale w Wydziale Finansów KSP, nikt nie wydał poleceń aby to prawo weszło w życie. Od kwietnia czekam na ekwiwalent za urlopy.

Adigi
sobota, 10 października 2020, 14:06

Ja wezwanie do zapłaty juz napisałem. Później idę go Sądu. Policja bogata w cholerne skoro stać płacić za koszta postępowania i odsetki 8% w skali roku.

Panicz i bogaty
środa, 7 października 2020, 22:15

Widzę,ze mundurówka przyzwyczaiła się do dodatków jak górnicy do strajków...jak wam zle to do cywila i tam sił próbować.

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 19:25

Pewnie dzwoni z byle czym i żąda bo on płaci podatki a jak ja dostać mandat to też puszczy że płaci z umowy zlecenia

Ala ma kota
czwartek, 8 października 2020, 12:33

Zapraszamy w takim razie w szeregi służb mundurowych!!!! Skoro mamy taki raj to można samemu spróbować czym smakuje SŁUŻBA, może wtedy co niektórzy "zazdrośnicy" zrozumieją różnicę między pracą a służbą także co roku w każde święta, długie weekendy, niedzielę, z odpowiedzialnością karną, zgonami, tzw. leżakami i całą otoczką nieznaną cywilom itp. Rekrutacja trwa tylko coś chętnych spełniających i tak obniżone wymagania ni ma...

autor
czwartek, 8 października 2020, 20:07

bzdury piszesz, od 2 lat robię w tej firmie jako cywil, wpadłem z korporacji która zatrudniała ponad 500 osób. Różnice widać gołym okiem na korzyść oczywiście sektora prywatnego. W tej firmie o której jest art. jest bida z nędzą a funkcjonariusze mają jak u pana boga za piecem, większość osób które "służy" w tej formacji jest to pierwsza praca, a braki doświadczenia przy wykonywaniu prostych czynności(np prosta tabelka w excelu lub wordzie) sprawia im trudności, zauważyłem również braki logicznego myślenia i to że nie wykorzystują w pełni systemów które posiadają(braki w szkoleniu) Uwierz mi że większość siedzi tylko po to aby złapać świadczenie po 15 latach i ucieka do cywila. W cywilu jak jesteś ogarnięty w większym mieście zarabiasz tyle co teraz naczelnik wydziału po podwyżkach z tego roku. PS. te pieniądze co dziś zarabia typowy "patrolowiec" zarabiałem 10 lat temu. Dlaczego teraz jestem tutaj ? bo mam 5 min do pracy, 2 mieszkania na wynajem i swoją działalność. A tutaj dorabiam. Pozdrawiam!

Xxx
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 18:14

To ciesz się że masz te dwa mieszkania po dziadkach i działalność którą ogarnęli ci rodzice bo byś teraz w dziurawych skarpetkach chodził. Jak byś był taki ogarnięty to byś nie musiał dorabiać w tej instytucji

Artur
środa, 13 stycznia 2021, 01:01

Dorabiasz marnując każdego dnia 8 godzin jak masz jeszcze własną działalność i 2 mieszkania na wynajem??? Takie bajki to dzieciom na dobranoc możesz wciskać.

poniedziałek, 30 listopada 2020, 14:29

Brawo w samo sedno

...
czwartek, 8 października 2020, 21:40

Aż dziw, że taki ogarnięty, a nie założy munduru i nie zostanie policjantem, tylko walczy z excelem

Olo
środa, 7 października 2020, 21:25

Po co wydawać kasę na modernizację służb, jak można przekazać kasę z budżetu policji na działalność policji politycznej-CBA? Nie chodzi o bezpieczeństwo obywateli, tylko o dyspozycyjny służby

Prawda W Oczy
środa, 7 października 2020, 19:35

Jeszcze jest niezrealizowana likwidacja 15a !!! o którą wszyscy walczyli w Warszawie przyjęci po 1.01.1999r !!! Tak to Rząd dotrzymuje obietnic a nasze kochane związki też mają to głęboko w poważaniu , bo tam nikogo ten artykuł nie dotyczy. Załatwili sobie dodatki po 25 i 28,5 r służby, których nie było w naszych postulatach i mają resztę w głębokim poważaniu. Rączka rączkę myje. Żałośni związkowcy !!!

Krystian
niedziela, 15 listopada 2020, 17:51

Zgadzam się w całości

Kibic 13
czwartek, 8 października 2020, 14:16

Popieram Cie kolego

Ralf
środa, 7 października 2020, 18:44

Liniowi jak zwykle zostaną wyd.mani. Rok jak co rok

Tweets InfoSecurity24