Black Hawki w komplecie na defiladzie

1 maja 2019, 08:35
PZL Mielec_8
Fot. Policja

W miniony piątek, Komenda Główna Policji odebrała kolejny śmigłowiec S-70i Black Hawk co oznacza, że łącznie mundurowi dysponują teraz trzema maszynami tego typu. O tym, że formalnie trzeci Black Hawk został już przekazany policjantom, informowaliśmy pod koniec marca. Śmigłowiec pozostawał jednak w mieleckich zakładach, ponieważ trwało szkolenie pilotów. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że podczas piątkowej defilady nad głowami warszawiaków przelecą trzy, a nie jak sądzono do tej pory dwa, najnowsze policyjne śmigłowce.

Policyjna flota śmigłowców powiększyła się o kolejną maszynę S-70i Black Hawk. Trzecia maszyna została dostarczona policjantom w ubiegły piątek. Kontrakt na dostawę trzeciego Black Hawka Policja podpisała 19 listopada 2018 roku, a jego wartość opiewała na prawie 65 mln złotych. Przypomnijmy, że pozostałe dwa Black Hawki, zostały dostarczone policjantom w listopadzie 2018 roku.

Podpisując umowę na dostawę trzeciej maszyny deklarowano, że zostanie ona dostarczona w marcu tego roku. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że formalnie tak się stało, bo Policja dokonała odbioru maszyny w połowie marca. Śmigłowiec nie trafił jednak wtedy do Warszawy, i pozostał z zakładach PZL Mielec, ze względu na trwające szkolenie pilotów. 

Trzeci Black Hawk to najprawdopodobniej nie ostatni jaki trafi do Policji. Zakup kolejnych dwóch maszyn zapowiadał szef MSWiA Joachim Brudziński. „W najbliższych dniach – mam nadzieję – zostanie podpisana umowa na zakup kolejnych dwóch, czyli de facto będzie to już pięć najnowocześniejszych dzisiaj operujących śmigłowców na świecie" – mówił w marcu na antenie Radia Maryja Brudziński. Perspektywa pięciu śmigłowców Black Hawk w Policji wydaje się realna choćby dlatego, że MSWiA ma już plan rozlokowania maszyn. "Jeden będzie tutaj, na Warmii i Mazurach, drugi będzie w Zachodniopomorskiem, trzeci będzie na Dolnym Śląsku, czwarty będzie na Podkarpaciu, a piąty będzie w Warszawie" - zapowiadał w lutym podczas otwarcia posterunku policji w Dubeninkach szef MSWiA.

Jak informowano już jakiś czas temu, podczas piątkowej defilady nad Warszawą pojawią się policyjne S-70i Black Hawk. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że Policja zaprezentuje trzy śmigłowce tego typu, a więc odebrana w ubiegły piątek maszyna, zostanie pierwszy raz zaprezentowana szerszej publiczności, i wraz z dostarczonymi w ubiegłym roku dwoma śmigłowcami, weźmie udział w powietrznej części defilady z okazji 3 maja.

Warto dodać, że w tym roku po raz pierwszy oprócz żołnierzy w defiladzie udział wezmą funkcjonariusze Polskiej Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, ale także Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Więziennej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 18
SOWA
piątek, 3 maja 2019, 14:17

Kiedy pojawią się Leopardy 2PL? Coś cicho wokół nich... . W takim tempie to można wyprodukować nowe czołgi.

Trzeźwy
czwartek, 2 maja 2019, 18:36

To jest tzw socjotechnika. Lizanie lizaka przez szybę! Zwróćcie uwagę na te wielokrotnie powtarzające się słowa : już... najnowsze... kolejne... podniesienie zdolności.... spełnienie potrzeb itd. Ładnie ktoś to opisał : zakupy w ilościach homeopatycznych! MON hucznie rzuca hasłami zakupów "z najwyższej półki" ubierając te zakupy w otoczkę istotnych zmian, wręcz rewolucji w tym czy innym. Patriot, Himars, F35. Tymczasem, te niezwykle szumne ale na dziś wyłącznie zapowiedzi bo horyzont czasowy dostaw to 5-10 lat- żaden z tych zakupów przecież niczego nie zmieni w ciągu PARU nadchodzących lat!!! Czy coś się w sile czy skuteczności naszej obrony plot zmienia po tejże zapowiedzi/decyzji?? KOMPLETNIE NIC ! I z resztą tych "zakupów" jest TAK samo!! Zatem ta cała hałaśliwa propaganda to mydlenie oczu, takie "igrzyska dla naiwnych"!!! Taka czysto "pod publiczkę" !! Gdyby bowiem Pan Błaszczak ogłosił że kupujemy np. 18 - 20 śmigłowców s70I w wersji wsparcia pola walki (to ta z 2 Minigunami i 8 Spike'ami), to byłoby to coś! Tym by wzmocnił wojsko, ale kupując 4 Hawki dla specjalsów to Armię słabo wzmacnia. I to raczej znowu "eksedycyjnie"!!! Kiedy coś dostanie Wojsko a nie wąsko specjalizowani indywidualisci??

tak myślę
środa, 26 czerwca 2019, 22:11

Ależ... ty niczego nie rozumiesz. Polska nie może mieć tzw siły uderzeniowej, dlatego masz działka 2x23mm, pociski do haubic, Langusty o małym zasięgu, brak nowoczesnych pocisków do czołgów, brak ręcznych granatników itd, itd.

Xaoc
sobota, 4 maja 2019, 19:59

Sprzęt wojskowy to nie kiełbasa w spozywczaku,kupujesz i masz.Gdyby te umowy były podpisane z 10 lat temu to właśnie wchodzilyby lub niedawno weszlyby do wojska.F 35 czy patrioty myślisz że wylozysz kasę i za miesiąc odbierzesz?Trochę wiedzy i ruszenia mozgownica życzę.

Lis
piątek, 3 maja 2019, 16:41

W takim tępię to i pewnie za 100 lat nie wymińmy tego co mamy.

kbks
środa, 1 maja 2019, 22:19

krótko: cyrk, nie modernizacja.

Jaksar
środa, 1 maja 2019, 21:44

Na defilady się nadaje, no i może dla policji ale w żadnym wypadku dla WP

Maciek
środa, 1 maja 2019, 21:14

Uprzejmie proszę osoby zorientowane i kompetentne o informację do czego polskiego policji te śmigłowce. Jakie zadania mają wykonywać, których nie da się wykonać z ziemi? Zadawałem to pytanie wielokrotnie i nigdy nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Kamil
czwartek, 2 maja 2019, 16:35

Np do patrolowania z góry kibiców na derbach Łodzi czy Rzeszowa tak jak miało to miejsce do tej pory.

dada
czwartek, 2 maja 2019, 21:02

blackhawk do patrolowania? to tak jakby kupić ciężarówkę na dojazdy do pracy....

Tweets InfoSecurity24