Biden przeciwny dalszemu udostępnianiu raportów wywiadowczych Trumpowi

8 lutego 2021, 08:07
Donald Trump, fot. Flickr:Gage Skidmore
Fot. Flickr/Gage Skidmore CC BY-SA 2.0
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jest przeciwny udostępnianiu informacji wywiadowczych byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi ze względu na jego "nieobliczalne zachowanie". Oznacza to zerwanie ze zwyczajem obowiązującym od wielu lat w Stanach Zjednoczonych.

Joe Biden zapytany przez dziennikarkę telewizji CBS, czy Trump powinien nadal otrzymywać raporty służb specjalnych, tak jak otrzymywali je wcześniej byli prezydenci, odpowiedział przecząco, tłumacząc to jego "nieobliczalnym zachowaniem", również przed atakiem tłumu zwolenników Trumpa na waszyngtoński Kapitol 6 stycznia. "Nie ma potrzeby, by to dostawał. Jaki wpływ może on teraz mieć poza tym, że może coś mu się wymsknąć i coś powiedzieć?" - zapytał prezydent. 

Tradycyjnie byli prezydenci USA mieli dostęp do raportów wywiadu, jeśli o to wystąpili. Wcześniej rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała, że jeśli Trump będzie ubiegał się o otrzymywanie raportów, to służby rozpatrzą wniosek zgodnie z procedurami. Jako prezydent Trump rzadziej niż inni prezydenci korzystał z briefingów służb wywiadowczych i według mediów były one przygotowywane w znacznie krótszej i prostszej formie. 

Odpowiadając na pytanie, czy zagłosowałby za skazaniem Trumpa w nadchodzącym procesie w Senacie, Biden stwierdził jedynie, że nie jest już senatorem. Zaznaczył jednak, że "walczył jak cholera", by nie dopuścić do wygranej Trumpa w wyborach prezydenckich, bo uważał - i nadal uważa - że jest on niebezpieczny i nie nadaje się do pełnienia tego urzędu.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Forseti
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:07

"Trump rzadziej niż inni prezydenci korzystał z briefingów służb wywiadowczych i według mediów były one przygotowywane w znacznie krótszej i prostszej formie." - acha, czyli innymi słowy, służby nie wtajemniczały Trumpa we wszystko, co się działo.

bender
wtorek, 9 lutego 2021, 12:08

Nie, to oznacza, że Trump nie był zainteresowany ich raportami, bo nie odpowiadały jego wizji świata. Prawdopodobnie byłeś już na świecie gdy Trump rządził i powinieneś pamiętać jego podejście do informacji wywiadowczych.

Tweets InfoSecurity24