"Cywilne Caracale" dla ratowników i Gwardii Narodowej Ukrainy [WIDEO]

21 grudnia 2018, 13:42
H225 Ukraina Gwardia Narodowa
Fot. MSW Ukrainy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy odebrało pierwsze 2 spośród 55 śmigłowców firmy Airbus Helicopters zamówionych w 2018 roku. Są to maszyny typu H225 Super Puma (będących cywilną wersją dobrze znanych w Polsce maszyn H225M Caracal) przeznaczone dla Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, oraz Gwardii Narodowej. Oba przyleciały bezpośrednio z zakładów we Francji, podobnie jak ukraińskie załogi przeszkolone do ich obsługi. Kolejne dwie maszyny mają zostać dostarczone w pierwszych tygodniach stycznia.

21 grudnia 2018 r. w Kijowie odbyła się oficjalna uroczystość przyjęcia do służby dwóch pierwszych spośród 21 zamówionych przez Ministerstwo spraw Wewnętrznych Ukrainy śmigłowców Airbus Helicopters H225 Super Puma (będących cywilną wersją dobrze znanych w Polsce Caracali). Pierwszy śmigłowiec będzie przeznaczony do misji poszukiwawczo-ratowniczych i nosi biało-czerwone malowanie Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, z drugiego będzie korzystać Gwardia Narodowa wykonując zadania utrzymania porządku publicznego, stąd bardziej „militarne”, szare malowanie. Kolejne dwa śmigłowce H225 dołączą do floty w nadchodzących tygodniach. 

Cieszymy się, że te dwa H225 wylądowały na Ukrainie w rekordowo krótkim czasie. Ukraińscy piloci ukończyli szkolenie na ten typ śmigłowca we Francji. […]Kolejnym krokiem jest współpraca z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych w tworzeniu specjalnego centrum szkoleniowego i serwisowego dla śmigłowców na Ukrainie.

Matthieu Louvot, wiceprezes wykonawczy ds. wsparcia i usług w Airbus Helicopters

Szybkość dostawy śmigłowców H225 Super Puma nie wynika ze szczególnego trybu produkcji, ale z tego, że maszyny były jedynie remontowane i modyfikowane do potrzeb Ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Prace na pierwszych dwóch dostarczonych na Ukrainę maszynach zrealizowano w czasie 3 miesięcy. Są to maszyny pochodzące z firmy leasingowej Parilease, spółki zależnej BNP Paribas. Ich dotychczasowy użytkownik, firma CHC Helicopters, pozbyła się floty 20 maszyn po katastrofie swojej maszyny H225 u wybrzeży Norwegii w maju 2016 roku.

image
Dwa pierwsze ukraińskie śmigłowce H225 Super Puma na lotnisku w Kujowie. Fot. MSW Ukrainy

Warto przypomnieć, że śmigłowce Super Puma to jedynie część ogromnego kontraktu zawartego w lipcu 2018 roku na dostawę 51 maszyn trzech różnych typów za łączną sumę 558 mln euro. Obejmuje ona 21 średnich maszyn H225 Super Puma, 10 lekkich dwusilnikowych H145 oraz 24 H125 Écureuil. Cena pojedynczej maszyny Super Puma dla Ukrainy to 15,6 mln euro, Écureuil kosztuje 4,9 mln euro, a H145 11,01 mln euro. Daje to łączną wartość 399,3 mln euro. Pozostałe 159 mln euro to serwis, wsparcie eksploatacji i szkolenie personelu naziemnego oraz załóg. 

Po podpisaniu międzyrządowej umowy między Ukrainą i Francją na początku tego roku, z radością świętujemy pierwsze dostawy. Umowa na 55 śmigłowców umożliwia Ukrainie zapewnienie obywatelom pełnego zakresu usług śmigłowcowych od poszukiwania i ratownictwa, lotniczego pogotowia ratunkowego, gaszenia pożarów po utrzymanie porządku publicznego. […] W ramach współpracy operacyjnej z Airbusem, stworzymy również lokalne centrum szkoleniowe i serwisowe na Ukrainie, aby zapewnić wsparcie naszej nowej, zmodernizowanej flocie śmigłowców.

Arsen Avakov, Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy

Jak pisaliśmy na łamach InfoSecurity24.pl, 24 najlżejsze śmigłowce H125 trafią do Straży Granicznej Ukrainy, użytkownikiem lekkich dwusilnikowych maszyn H145 będzie najprawdopodobniej tamtejsza Policja Państwowa, chociaż część z maszyn może również zostać dostarczonych w wersji sanitarnej do odpowiednich służb ratowniczych podległych ukraińskiej Państwowej Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Natomiast najcięższe H225 Super Puma przeznaczone są dla Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz Gwardii Narodowej.

W pierwszej z wymienionych służb maszyny będą wykorzystywane przede wszystkim do misji poszukiwawczo-ratowniczych, również nad obszarami morskimi, oraz do gaszenia pożarów i likwidacji skutków klęsk żywiołowych. W przypadku Gwardii Narodowej Super Pumy będą realizować zadania o charakterze policyjnym oraz związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, chociaż nie można wykluczyć, że maszyny zostaną wykorzystane również do zadań SAR czy MEDEVAC w przypadku jednostek tej formacji prowadzących działania bojowe na wschodzie kraju.

KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 26 grudnia 2018, 10:10

Łukasz czy To kłamstwo - PO 27 latach Szwedzi NIE kupili "cywilnych" wojskowych ani nijakich Caracali dla zastąpienia "starszych wersji C-cali (patrz marynista Boczek iinni)

K.
środa, 26 grudnia 2018, 02:09

@Asd . W tym roku Francuzi kupili 19 kolejnych Caracali .

Asd
poniedziałek, 24 grudnia 2018, 23:06

Wszyscy wycofuje je na szrot nawet Francuska armia ich nie używa bo co wyleci to się popsuje a te szuje Ukrainie wcisnęli... Polska się nie dała to wrzucili Ukraińcom

dim
poniedziałek, 24 grudnia 2018, 17:00

@Anty 50 - piszę Wam, co w Grecji faktycznie non-stop lata i niesie pomoc. Gdy tylko warunki pogodowe nie pozwalają na normalne komunikacje morskie. Kanały TV zawsze pokazują nam wtedy Super-Pumy. Także gdy włoscy piloci August twierdzili, że ta pogoda jest zbyt ciężka na śmiegłowce - właśnie o tym piszę, człowieku ! Po polsku Ci to piszę, czego prospekty reklamowe nie powiedzą !

Łukasz
poniedziałek, 24 grudnia 2018, 15:00

@Anty 50 C-cali przed 500+ kłamczuszku, super pumy wycofano ze służby po 27 latach i wielu, wielu godzinach spędzonych w powietrzu. Szwedzi zamówili NH-90 ale z powodu opóźnień kupili gotowe już uh-60.