Policjanci z bronią za paskiem?

15 października 2018, 10:23
policja_tył at
fot. policja.pl

Komenda Główna Policji niedawno zdecydowała się na zakup  prawie tysiąca sztuk pistoletów Rex Zero1 CP. Na nowy model broni KGP wyda ponad 1,4 mln złotych. Ponieważ pistolety powinny trafić do Policji najpóźniej do 14 grudnia, KGP ogłosiła  też przetarg na dostawę kabur i ładownic na magazynek. Jak się okazuje, zakup może nie dojść do skutku, ponieważ obie złożone w postępowaniu oferty przekraczają zakładany budżet.

Po podpisaniu umowy na dostawę 965 sztuk pistoletów Rex Zero1 CP, które Policji dostarczyć ma Works11 z Katowic, KGP rozpisała przetarg na dostawę kabur i ładownic. Miały one trafić do funkcjonariuszy nie później niż do 20 grudnia tego roku (pistolety dostarczone zostaną do 14 grudnia). 

W postępowaniu pojawiły się dwie oferty. Jedna, pochodzi od dostawcy pistoletów, a więc katowickiej firmy Works 11. Realizacja zamówienia wyceniona została na 262 480 złotych brutto, przy 72 miesięcznej gwarancji udzielonej na dostarczane produkty. Works 11 zobowiązał się też, że kabury i ładownice dostarczy do 22 listopada. Drugą, tańszą ofertę złożyła firma Holsters HPE Polska z Kielc. Propozycja kieleckiej firmy opiewa na sumę 231 455,25 złotych brutto, przy 72 miesięcznej gwarancji i terminie realizacji przewidzianym na 20 grudnia.

Może się jednak okazać, że zakup nie dojdzie do skutku, ponieważ KGP na realizację zamówienia przeznaczyła 210 000 złotych.   

Zgodnie ze specyfikacją w skład kompletu wchodzić musi: kabura, uchwyt na pas (może być zintegrowany z kaburą), przyrząd/klucz do zmiany konfiguracji i ustawień (w przypadku kabury posiadającej takie możliwości, ładownica na 1 magazynek oraz karta gwarancyjna i instrukcja użytkowania i konserwacji.

Jeśli Komendzie Głównej Policji nie uda się znaleźć dodatkowych środków na zakup akcesoriów do pistoletów Rex Zero1 CP lub rozpisać i pozytywnie zakończyć nowego przetargu, może się okazać, że nowe pistolety nie trafią w ręce funkcjonariuszy w czasie jaki zakładała KGP.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Andrzej
sobota, 20 października 2018, 13:21

Niektórzy piszą że zakupiona broń to produkt niszowy - może tylko w Polsce bo ogólnie pistolet na świecie ma dobre recenzje. W tej cenie to naprawdę dobry zakup a sam pistolet zdecydowanie ciekawszy niż walther p99. Funkcjonalność oraz jakość wykonania (materiały ) zdecydowanie pozwoli na dłuższe użytkowanie tej broni niż p99. Uważam ze to jeden z mądrzej zrealizowanych zakupów przez Policję. Kabury ? Myślę ze z tym przetargiem sobie poradzą , swoją drogą holstets zawsze miał dobre produkty i być może jakimś kompromisem zakatwią sprawę dostawy

nikt ważny
środa, 17 października 2018, 09:56

@Dicu ... sobie zlikwiduje bo u Ciebie to bezużyteczny organ. Kwota szacowana na zamówienie publiczne jest dwukrotnie przewartościowana. Cała tajemnica w tym że firmy startujące do przetargów stosują przebitki dwu albo trzy krotne bo najlepiej paść się na publicznych pieniądzach a po prawcie na podatkach zwykłych ciężko pracujących obywateli. Idę o zakład gdyby na zamówienie było dwa razy tyle to firmy startujące w przetargu przygotowałyby oferty o kilkadziesiąt tysięcy wyższe. Kwota na zamówienie jest JAWNA i znana w momencie ogłoszenia przetargu. Przetargi czy jak kto woli zamówienia publiczne to najgorszy modeli kontroli wydatkowania publicznych pieniędzy a tak na prawdę to tylko metoda na drenaż państwa. Na cywilnym rynku detalicznym do tych pistoletów można nabyć za te pieniądze dwa razy tyle kabur spełniających kryteria i nawet można takie zamówienie poczynić tyle że naraża się wtedy na aparat przemocy prawnej i mentalnej, zaś wybierający inną również legalna ścieżkę specjaliści mogą zwykle pożegnać się z pracą i służbą. To jest generalnie jakieś kuriozum żeby na rzeczy ewidentnie związane z bezpieczeństwem Państwa, bo bez mundurów oraz podstawowego uzbrojenia i wyposażenia trudno mówić o służbach i nie tylko Policji, żeby na takie rzeczy rozpisywać przetarg publiczny. Oczywiście że konieczny jest mechanizm kontroli aby kupowane mundury nagle nie kosztowały nagle pięć razy tyle ile mogłyby kosztować, ale można to zorganizować na milion innych sposobów bo mamy XXI wiek. Tymczasem stosujemy metody z wieku chyba XIX i modeli Januszów biznesu. Zamówienie publiczne w obecnej formie to konglomerat patologii przerośnięty biurokratycznie i to nie przez tzw urzędników ale przez prawodawców w Państwie. Wszystko ma być uregulowane, może być nawet źle uregulowane, ale ważne żeby było. Takich mamy prawodawców, a cały trójpodział ma takie kompetencje, i stąd co chwilę wychodzi niemoc Państwa w różnych dziedzinach, od kabur po niemożliwą do zasypania na przestrzeni lat tzw dziurę budżetową. A ludek tylko hejt i zero myślenia. Zamiast myślenie, organizacji i zmieniania własnego Państwa, tylko wylewanie pomyj w sieci, protesty, kontestacja, nieróbstwo i niszczenie. Pewnie i tak nie opublikują komentarza, ale przynajmniej się uzewnętrzniłem ze świadomością że przynajmniej ja chcę dobrego Państwa dla wszystkich tu mieszkających.

Dicu
wtorek, 16 października 2018, 21:33

KGP do likwidacji!! Tragedia

Zegar
wtorek, 16 października 2018, 15:42

Niech Policja nie wydziwia. Jak oferty są za drogie to proszę złożyć szablony i zamówienie do kaletnika w Chinach. I tak samo postąpić z magazynkami u Chińskiego ślusarza. Przypomnę że Chiny robią iphony wg. planów Appla i jest OK.

kajmat
wtorek, 16 października 2018, 11:44

@-CB-: Co do łączonego przetargu (broń+akcesoria), to było to już ćwiczone - wynik przetargu był często uzależniony w większym stopniu od subtelnych różnic w oferowanych akcesoriach niż od parametrów broni. @Funky Koval: Przy wymaganiach dotyczących kabur i ładownic (z tworzywa) i przy budowie broni oraz magazynków bazującej na popularnych modelach trudno mówić o niszowości i jednym producencie. Gwoli wyjaśnienia firma, która przedstawiła tańszą ofertę (239 zł/szt) analogiczny zestaw sprzedaje za 255zł/szt i cena ta jest niezależna od broni (P99/G17/G19).

Tweets InfoSecurity24