2,5 tys. złotych dodatku za pozostanie w służbie i program rozwoju. Kamiński zdradza plany MSWiA

18 grudnia 2019, 17:40
Kamiński, wąsik, fot. mswia
Fot. MSWiA

Nawet 2500 złotych dodatku za pozostanie w służbie po osiągnięciu pełnych uprawnień emerytalnych – zapowiedział dziś podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA Mariusz Kamiński. Minister przedstawił posłom informacje na temat planów resortu na lata 2019–2023. Wśród nich znalazły się m.in. zwiększenie ochrony prawnej funkcjonariuszy, wprowadzenie programu rozwoju służb mundurowych oraz wypłata podwyżek. Mariusz Kamiński zapowiedział też powołanie funduszu na rzecz poszkodowanych na służbie mundurowych.

"To, czym zajmuje się MSWiA jest fundamentalne dla wszystkich obywateli" – powiedział szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. "Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć państwowy dialog wokół spraw związanych z bezpieczeństwem" – dodał podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA. Mariusz Kamiński, wraz z dwoma swoimi zastępcami – Maciejem Wąsikiem i Pawłem Szefernakerem – przedstawił dziś informacje na temat planowanych zamierzeń resortu w latach 2019–2023. Jak podkreślił, służbom podległym MSWiA nie jest potrzebna rewolucja, a stabilizacja.

Pieniądze już niebawem

Mariusz Kamiński zapewnił, że zgodnie z podpisanym w listopadzie ubiegłego roku porozumieniem, od stycznia mundurowym wypłacona zostanie kolejna tura podwyżek w wysokości 500 złotych brutto na każdy etat wraz z nagrodą roczną. Jak podkreślał Maciej Wąsik, resortowi zależy na tym, by kwoty te były jak najbardziej "spłaszczone", tzn. by w możliwie równej wysokości trafiały do wszystkich mundurowych. Jak dodał, mogą wystąpić rozbieżności jednak na poziomie kilkudziesięciu, a nie kilkuset złotych. "Nie będzie tak, że na dole policjant dostanie 120 zł, a komendant 1200 złotych" – zapewniał wiceszef MSWiA.

Od 1 stycznia w praktyce będą realizowane decyzje przyjęte przez parlament dotyczące pełnopłatnych nadgodzin dla funkcjonariuszy. Od stycznia funkcjonariusze będą mogli już mogli odbierać w formie finansowej nadgodziny jakie wypracowali w związku z pełnioną służbą.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Szef MSWiA podziękował posłom za przegłosowanie przepisów przekazujących na "Fundusz Wsparcia Policji" dodatkowy miliard złotych. "To pokazuje jaką wagę rząd i parlament przywiązują do spraw bezpieczeństwa" – mówił Kamiński. Obecni na posiedzeniu ministrowie pytani byli o to, na co przeznaczone zostaną te dodatkowe środki. Jak zapewniał Maciej Wąsik, wszystko odbędzie się zgodnie z obowiązującą ustawą, a zgodnie z nią pieniądze z "Funduszu Wsparcia Policji", jak poinformował minister, mogą zostać wydane na nadgodziny, służby ponadnormatywne i szeroko pojęte wydatki bieżące i inwestycyjne.

Mariusz Kamiński oficjalnie zapowiedział też start kolejnego programu dofinansowującego służby mundurowe podległe MSWiA. W 2021 roku ruszyć ma "Program rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony". Jego koniec przewidziano na 2024 rok. Jak podkreślił minister to jedna ze strategicznych inicjatyw resortu, które MSWiA zamierza podjąć w najbliższym czasie. Założenia programu powinniśmy poznać w pierwszym półroczu przyszłego roku, wtedy bowiem MSWiA przedstawi projekt specjalnej ustawy. Ze wstępnych informacji wynika, że program obejmował będzie dwa obszary. Jeden z nich to podnoszenie kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy oraz inwestowanie w kapitał ludzki. Jak przekomuje resort, chodzi o zwiększenie motywacji, atrakcyjności oraz bezpieczeństwa służby i pracy w formacjach podległych MSWiA. Sposobem na to ma być podnoszenie uposażeń oraz wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Więcej środków przeznaczonych ma być też na szkolenia oraz inwestycje w uczelnie służb porządku publicznego, które kształcą mundurowych. Drugi obszar to inwestycje w rozwiązania techniczne. Środki z nowego programu mają pozwolić na dalsze zakupy m.in. pojazdów, uzbrojenia oraz wyposażenia osobistego funkcjonariuszy. Dziś, podobnie jak podczas poprzednich wypowiedzi, przedstawicieli MSWiA dotyczących programu rozwoju, nie podano ile miałby on kosztować.

Zatrzymać w służbie

"Problem wakatów, zwłaszcza w Policji, jest problemem realnym, z którym musimy się uporać" – mówił szef MSWiA. Jak resort zamierza radzić sobie z wakatami? Między innymi wprowadzając specjalnych dodatek dla mundurowych, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego zdecydują się pozostać w służbie. 

Dodatki mają być dwustopniowe. Pierwszy w wysokości 1500 złotych brutto funkcjonariusz zakwalifikowany do pozostanie w służbie otrzyma po 25 latach służby, drugi po 28,5 latach służby  w wysokości 2500 złotych brutto. "Jesteśmy po konsultacjach ze związkami i szefami służb. Odbiór tej propozycji jest bardzo dobry. To ustabilizuje nam sytuację kadrową w służbach" – mówił Kamiński. Jak dodawał, "to nie będzie dodatek elitarny, ale powszechny". Przekonywał, że MSWiA chce stworzyć takie warunki, żeby było to (wypłata dodatków dla najlepszych funkcjonariuszy pozostających w służbie – przyp. red.) masowe zjawisko. "Niedługo rozpoczniemy drogę legislacyjną" – zapowiedział szef MSWiA.

Te dodatki mają zatrzymać w pracy na przykład policjantów, który mają rozwiniętą sieć agenturalną. To są rzeczy niewycenialne finansowo.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA

Minister Wąsik poinformował, że średni okres służby w policji wynosi około 25 lat, a resort zmianami chce wydłużyć go o około 2,5 roku.

Funkcjonariusze pod większą ochroną

Mariusz Kamiński podkreślił też, że w ostatnich latach widać tendencję do rosnącej agresji wobec funkcjonariuszy na służbie. 

Chodzi tutaj o sytuację czynnej napaści na funkcjonariuszy, o znieważanie funkcjonariuszy, o groźby karalne kierowane wobec funkcjonariuszy. Uważamy, że trzeba się temu skutecznie przeciwstawić.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Kamiński poinformował, że MSWiA zamierza wprowadzić, przy stwierdzeniu przez sąd, że doszło do przestępstwa wobec funkcjonariusza, zasądzenie obowiązkowego świadczenia finansowego na rzecz specjalnego funduszu. "Ten fundusz byłby dedykowany wdowom i sierotom po funkcjonariuszach, którzy zginęli w trakcie pełnienia służby, funkcjonariuszom, którzy są w wyniku doznanych obrażeń niepełnosprawni, w związku z pełnieniem służby" – mówił Kamiński. Zapowiedział, że resort niebawem skieruje na ścieżkę legislacyjną odpowiednie projekty.

MSWiA w najbliższym czasie zamierza uregulować też kwestie związane z normami wyżywienia dla funkcjonariuszy. Jak zapowiedział Mariusz Kamiński, zostaną wydane w tym celu specjalne rozporządzenia, które zresztą zostały już przygotowane przez MSWiA i trafiły na strony Rządowego Centrum Legislacji. MSWiA przygotowuje też zmiany w prawie o ruchu drogowym, tak by przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. To właśnie oni mają mieć bezwzględne pierwszeństwo już zbliżając się do przejścia dla pieszych. Kierowcom za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h odbieranie będą też prawa jazdy już nie tylko w terenie zabudowanym, w którym z kolei już niebawem przez całą dobę obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Sprawy niezałatwione

Wśród spraw niezałatwionych szef MSWiA wymienił m.in. rozwiązanie kwestii ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy. MSWiA chce by ekwiwalent pieniężny za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego, który powstał po 6 listopada 2018 r., czyli po dacie ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r., był wypłacany w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym. "Zamierzamy przedstawić w tej sprawie konkretne propozycje legislacyjne" – zapewniał minister Kamiński. Jak podkreślił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, przeglądu wymagają też sprawy związane z zarządzaniem kryzysowym i ochroną ludności i obroną cywilną kraju. Jak mówił, w jego opinii, obecne rozwiązania są de facto "martwe". "Jeśli w jakiejś gminie na OCK przeznacza się 500 czy 1000 złotych, to tak jakby nie przeznaczyć nic" – mówił Wąsik.

Wciąż nierozwiązana, mimo upływającego czasu, pozostaje także kwestia art. 15a. "Będziemy na ten temat rozmawiać ze związkami i będziemy szukać rozwiązania" – przekonywał wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Jak na razie nie wiadomo, jakie propozycje przygotował resort ani jak na prawdopodobne niedotrzymanie określonego w porozumieniu terminu załatwienia sprawy, zareagują mundurowi.

KomentarzeLiczba komentarzy: 181
ZZ
środa, 18 grudnia 2019, 22:26

A co z tymi, co mają 15 - 25 lat służby? Mają cierpliwie czekać? Czy uciekać?

Gosciu
czwartek, 19 grudnia 2019, 10:24

Uciekać. Nie ma na co czekać. Dadzą kilku kierownikom a resztę oleją.

Tomek
czwartek, 19 grudnia 2019, 00:33

Niech czekają tak jak Ci na nowych zasadach, którzy nie mają takiego przywileju i zabezpieczenia w postaci możliwości wcześniejszego odejścia.

czwartek, 19 grudnia 2019, 00:14

Dobre pytanie

Primo
środa, 18 grudnia 2019, 22:22

Ci co mają 25lat służby dostaną bonus, ci co nie skończyli 26 roku życia już dostali. A co z tymi po środku?

oficerek
środa, 18 grudnia 2019, 21:21

Najważniejszy jest art 15a a w zasadzie jego likwidacja i zrównanie wszystkich wg art. 15 UoP. 25 lat stażu w Policji tylko albo aż 15 lat

czwartek, 19 grudnia 2019, 00:16

Widać że pan nigdzie więcej nie pracował to pewnie 15a nie dla Pana więc tu boli

Pol
środa, 18 grudnia 2019, 23:48

Mnie 15 a nie interesuje. Nie jest najważniejszy. Jak dostanę bobus po 25 latach to posiedzenie jeszcze z 10

Policjant
środa, 18 grudnia 2019, 20:59

Zacheccie młodych ludzi do wstąpienia do Policji A nie rozdawajcie kasę tym co i tak już nie chce im się pracować. Co za głupi pomysł- dac 2500zl dodatkowo za to żeby tylko przychodzili i nic nie robili A młody na ulicy 3 razy mniej dostanie za ciężka pracę. GDZIE SA ZWIAZKI , dla czego godza sie na takie idiotyczne wydawanie pieniedzy ktore powinni dostac ci co naprawde pracuja

Stary pies
czwartek, 19 grudnia 2019, 07:41

Dokładnie, dobrze gada!!! Młodych zachęcać, a nie z próchna budować, bo doświadczenie nie ma tu nic do znaczenia. Niestety ze starego policjanta pożytek jak ze starego auta, niby jeszcze działa ale to już nie to... Zuzycie nieubłaganie dopada każdego. Sam po 24 latach na komisariacie 1 kategorii w dużym mieście już to czuję. Jedyne co mogę to młodych jeszcze chwilkę roboty uczyć, ale fizycznie i mentalnie już ciężko...

prawie nikt
środa, 18 grudnia 2019, 23:57

Bonw zwiazkach glownie sa glownie Ci ktorzy maja powyzej 20/ 25 lat i graja wylacznie do swojej bramki. Funkcjonarouszy na nowych zasadach maja w " nosie" juz to udowodnili gdy tak masowo chorowalismy.... sami - okazy zdrowia

Policjant
środa, 18 grudnia 2019, 23:54

Dokładnie. I będą te wyższe etaty blokować i młodzi nigdy nie awansują bo póki ktoś nie odejdzie to nie będzie przejścia/drabinki w górę.

Tedi
środa, 18 grudnia 2019, 23:48

Dlatego, że negocjacje tych przepisów z ramienia związków prowadzą osoby z dużą wysługą i też jest inaczej odejść na emeryturę z większego uposażenia niż z niższego. Proste.

środa, 18 grudnia 2019, 23:20

Ci starzy prostują to co ty zrobiłeś na ulicy , żeby statystyka się zgadzała i żebyś pajdy nie dostał

Msw
środa, 18 grudnia 2019, 23:10

Według ciebie najwięcej powinni zarabiać stażyści, a z wiekiem powinno spadać wynagrodzenie. Popracuj z 10 lat i pisz komentarze

czwartek, 19 grudnia 2019, 00:20

Pracuje 15 lat a w Łodzi mam dodatku 400 na 4 grupie

Kpp
czwartek, 19 grudnia 2019, 08:23

To I tak masz dużo, ja po 20 mam 420, na marginesie 6 grupa , nigdy nie karany

klm
środa, 18 grudnia 2019, 23:09

Jak młodzi dostają po 500 zł na dziecko to starzy maja siedzieć cicho... Wnioskuję, że w mundurowce tylko młodym się chce pracować...

podinspektor, nie funkcyjny
środa, 18 grudnia 2019, 20:17

Pytanie zasadnicze...komu będzie przysługiwać ten dodatek i kto będzie decydował o pozostawieniu funkcjonariusza w służbie ? Mam 26 lat służby i bardzo mnie to interesuje

31 lat
piątek, 20 grudnia 2019, 00:29

jak masz 26 lat to nie powinieneś już mieć żadnych złudzeń

Tedi
środa, 18 grudnia 2019, 23:54

Jeżeli jesteś informatykiem, analitykiem, lub innym fachowcem, na którego w cywilu czekają z otwartymi rękami, to Cię zatrzymają bo fachowców trzeba. Jeżeli Twoja dotychczasowa służba była w patrolu, to zmienią Cię młodsi, których sam wcześniej wyszkoliłeś.

AA
środa, 18 grudnia 2019, 23:30

Dobrze, że Ciebie interesuje. Już w czerwcu wejdziesz z 2 próg podatkowy i dostaniesz dużo mniej kasy. Gratuluję myślenia.

Jack
środa, 18 grudnia 2019, 21:23

Tylko ci którzy będą przydatne w dals, ym toku służby. Kryminalni z dobrą siatką informatorów, dochodzeniowcy z dobrymi wynikami spraw, kierownicy rewirow dzielnicowych do nauki nowych, etc. Może trafi się kilku z patrolowki (wątpi bo po co im dziadku z brzuchami). Stawiam na taki układ.

środa, 18 grudnia 2019, 22:57

Co robił patrolowiec przez lata, że jest patrolowcem ?

Tweets InfoSecurity24