Reklama

Policja

17,5 mln na więźniarki dla policji

Fot. Pomorska Policja
Fot. Pomorska Policja

Komenda Główna Policji, wśród wielu ogłoszonych ostatnio przetargów, zamierza kupić m.in. 70 pojazdów typu mała więźniarka. Na realizację zamówienia formacja przewidziała dość pokaźny budżet, bowiem do wydania jest 17,5 mln złotych. Co jednak ważniejsze, obie złożone w postępowaniu oferty mieszczą się w zaplanowanym budżecie. Szanse na to, że do formacji trafią nowe pojazdy są więc całkiem spore.

Realizacją dostaw 70 policyjnych więźniarek zainteresowane są dwie firmy. Obie złożone oferty mieszczą się w budżecie jaki formacja określiła na 17,5 mln złotych. Tańsza propozycja pochodzi od spółki GRUPA CICHY-ZASADA Sp. z o.o i opiewa na 16 159 592,40 złotych brutto. Droższą ofertę złożyła spółka MAN Truck & Bus Polska, która za dostarczenie pojazdów oczekuje 17 185 560,00 złotych brutto.

Policja, oceniając złożone propozycje, będzie brała pod uwagę cenę (40 proc.), współczynnik masy pojazdu bazowego gotowego do jazdy do maksymalnej mocy netto silnika (24 proc.), wyposażenie pojazdów w poduszki gazowe kurtynowe lub poduszki gazowe boczne chroniące głowy kierowcy i pasażera (10 proc.), wyposażenie pojazdu w elektrycznie podgrzewaną szybę przednią (3 proc.) oraz to, czy samochód posiadać będzie fabryczny stopień wewnętrzny w drzwiach przesuwnych (3 proc.).

Czego szuka policja? Formacja chce kupić pojazdy typu mała więźniarka, o długości nie mniejszej niż 5,4 m i nie większej niż 6 m. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu powinna mieścić się w przedziale od 3 450 kg do 3 500 kg, a jego ładowność nie powinna być mniejsza niż 1200 kg. Samochody mają być napędzane silnikiem diesla, spełniającym co najmniej normę emisji spalin Euro 6 lub Euro VI, o pojemności skokowej nie mniejszej niż 1 950 cm3 i maksymalnej mocy nie mniejszej niż 130 kW (176 KM). Więźniarki mają być też wyposażone w automatyczne skrzynie biegów i rozpędzać się do min. 160 km/h. Wnętrze pojazdu musi składać się z trzech przedziałów: przedział I – kabina kierowcy; przedział II – przedział dla konwojentów, przedział III – przedział dla osób konwojowanych. Samochody mają być też przystosowane do przewozu 8 osób – po dwóch konwojentów w przedziale pierwszym i drugim oraz 4 osób konwojowanych w przedziale trzecim.

Dostawa podzielona jest na dwa etapy. W ramach pierwszego (11 – 15 października 2021 roku) do policji trafić ma 35 pojazdów. Druga połowa zamówienia powinna znaleźć się w rękach mundurowych do 22 października 2021 roku (dostawy od 18 do 22 października 2021 r.). By policja mogła jednak przejść do fazy realizacji zamówienia, musi najpierw wybrać najkorzystniejszą ofertę oraz podpisać umowę z wykonawcą. O tym, która z firm "zgarnie" kontrakt warty ponad 17 mln złotych powinniśmy przekonać się już niebawem.

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze