Reklama

Policja

Policyjne kadry w liczbach. Odejść mniej, ale poziom wakatów rekordowy

Autor. Świętokrzyska Policja

Poziom wakatów w Policji jest rekordowy, choć nie wynika on – jak się okazuje - jedynie z liczby odejść, których w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku było znacznie mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To jednak niewielkie pocieszenie, bowiem w formacji brakuje rąk do pracy i mimo tego, że MSWiA pracuje nad „planem ratunkowym”, to na horyzoncie sukces jest - jak na razie - dość daleko. 

Z informacji jakie InfoSecurity24.pl przekazała Komenda Główna Policji wynika, że do 1 marca 2024 roku ze służby w Policji zwolnionych zostało 4121 funkcjonariuszy. W tym samym czasie przyjęto jedynie 54 osoby. Dane te robią wrażenie tym bardziej, kiedy zestawimy je z liczbą wakatów, która na początku marca przekroczyła 16 tys. (16 276 - przyp. red.). Oznacza to, że w formacji brakuje prawie 15 proc. obecnego stanu etatowego, który od stycznia tego roku wynosi 108 909 policjantów. 

Czytaj też

By jednak otrzymać pełen obraz sytuacji, warto przyjrzeć się temu, jak wyglądały odejścia w poprzednich latach. I tak, w ubiegłym roku – od stycznia do marca 2023 r. – ze służby w Policji odeszło 7959 mundurowych, a rok wcześniej – do marca 2022 roku – z mundurem pożegnało się 2646 policjantów. Widać więc wyraźnie, że w tym roku rekord odejść nie padł, choć nie oznacza to rzecz jasna, że sytuacja nie powinna niepokoić. 

Reklama

Z czego wynika więc najwyższy w historii, bowiem sięgający aż 16 276, poziom wakatów? Z jednej strony to oczywiście efekt odejść, które choć mniejsze niż w roku 2023, wciąż są dość spore. Jednak z drugiej strony trzeba pamiętać, że tak w roku ubiegłym jak i tym, zgodnie z zapisami ustawy modernizacyjnej, zwiększono liczbę policyjnych etatów. Tylko od 1 stycznia 2024 roku formacja zyskała dodatkowo 1800 etatów, które – co biorąc pod uwagę wakaty z końca roku 2023 – pozostają obsadzone, a tym samym automatycznie rośnie też liczba wakatów. 

Jest plan

Kierownictwo MSWiA zapowiada, że ma plan na poprawę sytuacji kadrowej w Policji. W tym roku – o czym informował już InfoSecurity24.pl – do formacji przyjętych ma zostać dwa razy więcej policjantów niż w roku ubiegłym (ponad 10,5 tys.). Resort zamierza też ułatwić powrót do służby byłym funkcjonariuszom. Jak na razie, projektu ustawy w tej sprawie nie ma, choć MSWiA w tzw. międzyczasie pracuje nad złagodzeniem kryteriów zdrowotnych dla tych, którzy mundur chcą ponownie założyć.

Czytaj też

Jeśli plany resortu udałoby się zrealizować, w Policji służbę pełnić mogłoby pod koniec roku nawet przeszło 102 tys. mundurowych. To jednak raczej mało realne, bowiem po pierwsze – choć większość odejść odbywa się na początku roku – część mundurowych decyduje się też na pożegnanie z formacją w okresie od marca do grudnia. Po drugie, 10 tys. kandydatów trzeba przeszkolić, a to kolejny kłopot, z którym MSWiA i KGP muszą sobie poradzić.

Reklama

Dziś oprócz prac zmierzających do szybkiego przyjęcia sporej rzeszy mundurowych, trzeba skupić się również na tym, by jak najmniej policjantów odchodziło ze służby. I wydaje się, że Policja ma pewne narzędzia by móc podjąć takie działania. Z „pomocą” przyjść mogą właśnie wakaty, a dokładniej rzecz ujmując pieniądze, jakie w policyjnym budżecie zaplanowano na każdy (tak wolny, jak i zajęty) etat. Środki z tych nieobsadzonych miejsc mogą trafiać do tych policjantów, którzy pełnią dziś służbę. I nie mowa jedynie o płatnych nadgodzinach (wynikających z przepisów), ale też wyższych dodatkach czy nagrodach.

Czytaj też

Sytuacja kadrowa w Policji z pewnością nie napawa szczególnym optymizmem, jednak kluczowym pytaniem jest to, o efekty podejmowanych dziś przez MSWiA działań. Jeśli z jednej strony resortowi uda się usprawnić nabór i zatrzymać falę odejść, a z drugiej dogadać z funkcjonariuszami w sprawach, które od lat stanowią problem dla środowiska, odwrócenie niebezpiecznego trendu nie jest niemożliwe. Dzisiaj jednak pytań, jest znacznie więcej niż odpowiedzi.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. user_1059722

    A kto ma już odchodzić. Niech kgp poda dane ile odchodzi nowo przyjętych policjantów. Niech przekażą dane ile.jest policjantów w danej grupie 15 plus przyjętych na starych zasadach czyli możliwe odejście po 15 latach służby.

Reklama

Najnowsze