Otrucie agenta ostrzeżeniem. Czy Skripal podzielił los "niepokornych"?

9 marca 2018, 13:53
Policja Wielka Brytania

fot. pixabay.com

  • do otrucia Skripala użyto środka paraliżująco-drgawkowego
  • łącznie 21 osób zostało poszkodowanych w związku z atakiem na Skripala
  • Teresa May w czwartek oświadczyła, że w przypadku stwierdzenia dowodów na to, że za atakiem na Skripala stoi Rosja, jej rząd podejmie odpowiednie kroki.
  • Siergiej Ławrow, zarzuca władzom Wielkiej Brytanii szerzenie propagandy i eskalację napięć

Były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergiej Skripal oraz jego 33-letnia córka Julia, z objawmi ciężkiego zatrucia trafili w ubiegłą niedzielę do szpitala. Ich stan lekarze określają jako krytyczny. Wciąż nie milkną spekulację kto stoi za otruciem byłego agenta oraz jego córki. Brytyjscy śledczy potwierdzają: do otrucia użyto środka paraliżująco-drgawkowego. Z kolei Kirił Klejmienow w programie "Wriemia", emitowanym w Programie Pierwszym telewizji państwowej Rosji, komentując sprawę Skripala, stwierdził że ze względów pedagogicznych chciałby ostrzec wszystkich, marzących o podobnej karierze.

Do sprawy otrucia Skipala odnieśli się też najważniejsi politycy w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson, szef Brytyjskiego MSZ powiedział, że na tym etapie nie chce „wskazywać palcem winnych”, jednak mówiąc o Rosji użył słów „szkodliwa i destrukcyjna siła”. Z kolei Premier Teresa May, w czwartek oświadczyła, że w przypadku stwierdzenia dowodów na to, że za atakiem na Skripala stoi Rosja, jej rząd podejmie odpowiednie kroki.

Do jej słów odniósł się szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, zarzucając władzom Wielkiej Brytanii szerzenie propagandy i eskalację napięć.

Słyszymy tylko doniesienia medialne, w których twierdzi się, że jeśli to Rosja, to odpowiedź, która zostanie udzielona, zostanie zapamiętana przez Rosję na zawsze. To nie jest poważne. Jest to bezdyskusyjnie propaganda, to jest próba eskalacji napięć.

Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ

Z uwagi na charakter sprawy, Policja Metropolitalna zwróciła się o pomoc do wojska. Resort obrony Wielkiej Brytanii ma wysłać do Salisbury stu brytyjskich wojskowych mających doświadczenie w pracy z chemikaliami. Policja wciąż zabezpiecza rejon pizzerii i pubu, które przed utratą przytomności odwiedzili Siergiej i Julia Skripal. "Musimy udostępnić policji przestrzeń, której potrzebuje, by mogła zebrać wszystkie informacje, by być całkowicie pewnym, że nie istnieje dalsze ryzyko" – powiedziała Amber Rudd minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii.

W czwartek poinformowano, że łącznie 21 osób zostało poszkodowanych w związku z atakiem na Skripala.

Wciąż nie cichną spekulacje kto stoi za otruciem byłego rosyjskiego agenta. I tak już "gorącą atmosferę" podgrzał wyemitowany na antenie państwowej rosyjskiej telewizji program, podczas którego, prowadzący stwierdził, że chociaż nie życzy nikomu śmierci, to uważa że sprawa Skripala może być ostrzeżeniem dla innych, jak to ujął, „marzących o podobnej karierze” (przypomnijmy, Skripal jest byłym pułkownikiem GRU, który miał przez lata 90-te przekazywać Brytyjczykom dane na temat działających na terenie Europy rosyjskich tajnych agentów). "Coś tam nie gra. Może chodzi o klimat. Ale w ostatnich latach miało tam miejsce zbyt wiele dziwnych zdarzeń z poważnymi skutkami - ludzie na skalę przemysłową wieszają się, trują, rozbijają się helikopterami i wypadają z okien" – mówił w programie "Wriemia" kolei Kirił Klejmienow. Odniósł się tym samym do serii zagadkowych śmierci osób powiązanych z rosyjską administracja i służbami, jakie miały miejsce w ostatnich latach na terenie Wielkiej Brytanii.

Jak zauważa BBC, w ostatnim czasie doszło do co najmniej 14 „zagadkowych” śmierci osób powiązanych z Rosją.

W 2012 roku znaleziono konającego Aleksandra Perepilichnyja, rosyjskiego bankiera, rzekomo zamieszanego w pranie brudnych pieniędzy w Rosji, który w 2010 roku uciekł do Wielkiej Brytanii gdzie miał rozpocząć „współpracę z Brytyjskimi władzami”. Perepilichny niedługo potem zmarł, i mimo początkowych opinii policji mówiących o tym, że w śmierć nie były zamieszane osoby trzecie, po dokładniejszych badaniach okazało się, że w jego żołądku znajdowała się rzadka i śmiercionośna toksyna pochodzenia roślinnego.

Rok później znaleziono, powieszonego w swojej własnej łazience, Borisa Berezowskiego, oligarchę i przyjaciela Władimira Putina, który w obawie o własne życie uciekł z Rosji do Wielkiej Brytanii. W tym przypadku także na pierwszy rzut oka sprawa wydawała się jasna, i policja stwierdziła samobójstwo. Jednak po badaniach eksperta, poproszonego przez rodzinę Berezowskiego o przyjrzenie się sprawie, okazało się, że na szyi Berezowskiego nie odznaczył się, charakterystyczny przy powieszeniach, kształt litery „V”, co więcej, Berezowski miał mieć złamane żebro i ranę ciętą na karku.

Do innych zagadkowych śmierci można też, zdaniem dziennikarzy BBC, zaliczyć m.in. współpracownika Borisa Berezowskiego, który został znaleziony martwy po tym jak wypadł z okna na czwartym piętrze swojego londyńskiego mieszkania, czy dr. Matthew Puncher’a brytyjskiego naukowca zaangażowanego w sprawę Litwinienki, którego znaleziono martwego w jego kuchni. Puncher zmarł w skutek wielu ciosów zadanych dwoma różnymi nożami.

Do sprawy Liwinienki odniósł się także, w kontekście Brytyjskich oskarżeń dot. otrucia Skripala, Siergiej Ławrow. „Chcę przypomnieć, że śmierć Litwinienki, odpowiedzialnością za którą również obarczono Rosję, nie jest do końca zbadana (...) Proponowaliśmy swoje usługi, współpracę (...), ale brytyjski wymiar sprawiedliwości stwierdził, że jest ponad to i uznał za wystarczające wydanie gołosłownego wyroku, który wcale nie jest wyczerpujący" – powiedział Ławrow. 

Alexander Litwinienko to były agent KGB, który został otruty polonem w jednym z londyńskich hoteli. Litwinienko zmarł po 23 dniach w londyńskim szpitalu. Na łożu śmierci miał przekonywać pilnujących go oficerów Metropolitan Police, że za zamachem na jego życie stoi rosyjski prezydent Władimir Putin.

W Wielkiej Brytanii trwa śledztwo mające na celu wyjaśnienie okoliczności „sprawy Skripala”. Szefowa Brytyjskiego MSW zapewniła, że służby zrobią wszystko co w ich mocy, aby doprowadzić sprawców przed wymiar sprawiedliwości, niezależnie od tego, kim są i gdziekolwiek się znajdują. Jednak doświadczenia ostatnich lat pokazują, że jednoznaczne wskazanie prawdziwych sprawców innych, podobnych zdarzeń, było bardzo często niemożliwe, a domysły i hipotezy nigdy nie zostały w 100 proc. potwierdzone. Otwartym pozostaje zatem pytanie, czy seria „nie do końca” wyjaśnionych śmierci trwa, a jeśli tak, to co zrobić by ją zakończyć?

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Greg
poniedziałek, 12 marca 2018, 10:15

Proszę też porównać działania służb UK w tej sprawie do działań służb PL w sprawie \"samobójstwa\" gen. Petelickiego. Ups - zapomniałem, że od początku było wiadomo, że to samobójstwo - właśnie dlatego generał wytarł odciski palców z broni, a ten jedyny, który pozostał - lewej ręki, choć generał był praworęczny.

Olgierd
niedziela, 11 marca 2018, 21:57

Wielka Brytania ma chyba kłopot z kontrwywiadem, Rosja hasa sobie po ich terenie a oni bidoczki nic nie mogą zdziałać. Jakieś to krzywe tłumaczenie...

kol
niedziela, 11 marca 2018, 15:33

Czynny agent który działa na szkodę Rosji... W wywiadzie panują inne zasady i wartości, które przeciętny Kowalski niezrozumie. Skripal został wyszkolony przez Rosjan, a później odwdzięczył się im w ten sposób więc nikogo nie powinno dziwić, że poniósł taką karę a nie inną. Dziwi mnie wielki atak na GRU czy FSB, przecież każdy wywiad tak działa, a Mossad to już wymiata.

von Kaczmarek
niedziela, 11 marca 2018, 13:53

Uczniowie Krwawego Feliksa...grasują po Europie i mordują niewygodnych dla moskwy ludzi...

Szept
niedziela, 11 marca 2018, 12:49

Naczelną zasadą prowadzenia dochodzeń jest znalezienie odpowiedzi na pytanie - kto na tym zyskał? Albowiem przy przestępstwach popełnianych z premedytacją, a z takim mamy tu do czynienia, zabójstwa dopuścił się ktoś kto odniósł z niego jakieś korzyści. Nie wykluczał bym z grona podejrzanych nikogo z głównych graczy ale ewidentnie na zabójstwie korzystają Amerykanie bo wspiera ono ich retorykę o zagrożeniu ze strony Rosji oraz podsyca wsparcie dla dalszych sankcji, no i podkręca Brytyjczyków, którzy ostatnio za bardzo zaczęli się zajmować takimi pierdołami jak Brexit. Co do Rosjan to pomimo że ich nie wykluczam uważam że ich udział w tej zbrodni jest mniej prawdopodobny. Mieli już Skripala w swoim więzieniu, gdyby był dla nich niebezpieczny czy niewygodny to nigdy żywy z tego więzienia by nie wyszedł. Oddali go bo się nie liczył. Nie mieli więc powodu mordować go, zważywszy że było pewne iż takie zabójstwo pociągnie za sobą antyrosyjską histerię mediów i pogróżki polityków. Na nieszczęście dla tzw. zdrowego rozsądku większość ludzi łyka bezrefleksyjnie medialną propagandę, nie zadając pytań, nie analizując. Ja proszę was tylko abyście spojrzeli na tą sprawę i być może pierwszy raz w życiu zadali sobie pytanie \"kto skorzystał?\".

Tomek72
niedziela, 11 marca 2018, 09:13

Rosja WCALE NIE UKRYWA, ŻE \"BEZKARNIE\" morduje ludzi NA TERYTORIUM INNYCH KRAJÓW - ... \"...Z kolei Kirił Klejmienow w programie \"Wriemia\", emitowanym w Programie Pierwszym telewizji państwowej Rosji, komentując sprawę Skripala, stwierdził że ze względów pedagogicznych chciałby ostrzec wszystkich, marzących o podobnej karierze....\" \"...Jednak były brytyjski szpieg w GRU został złapany przez Rosjan, osądzony, spędził kilka lat w więzieniu, nim wymieniono go na rosyjskich szpiegów złapanych w USA. Według niepisanych zasad służb specjalnych wymieniony agent wypada z gry i nikt się nim nie interesuje...\" Pikanterii do daje fakt, że \"...21 osób zostało poszkodowanych w związku z atakiem na Skripala...\" Ja się pytam kiedy kraje NATO i UE przestaną UDAWAĆ sankcje i karać firmy, które je obchodzą. Wtedy sankcje ZADZIAŁAJĄ DUŻO SZYBCIEJ...

tak tylko...(Michał Rakowski)
niedziela, 11 marca 2018, 07:17

Chore społeczeństwo, w oczach którego władca umacnia swój autorytet dokonując morderstw...

Skoczek224
niedziela, 11 marca 2018, 06:58

Równie dobrze może to być efekt rywalizacji między KGB i GRU a sam Putin nie musi mieć z tym coś wspólnego. Np: \"tracimy wpływy w Donbasie -to zrobimy akcje w United Kingdom\" (GRU).

as1
niedziela, 11 marca 2018, 02:08

Brytyjczycy nic nie zrobią. Oczywiście wyjaśnią sprawę, żeby pokazać Putinowi, że musi się bardziej postarać następnym razem. Ale to wszystko. Za dużo pieniędzy płynie z Rosji do Londynu. Za dużo perspektyw na interesy do stracenia. A szpiedzy? Niech sobie radzą. Ten cały Skripal, jak i Litwinienko, zamiast siedzieć cicho i dyskretnie cieszyć się emeryturą, to kontaktują się z rosyjską agenturą, chodzą po supermarketach na spacerki i odwiedzają urokliwe knajpki. Sami się proszą o kłopoty.

Tutka
sobota, 10 marca 2018, 21:52

Ja to widzę tak, że idą wybory. Putin potrzebuje bezpiecznego konfliktu aby scalić społeczeństwo. Nakręcić spiralę \"okupowanej twierdzy\" i postawić się w roli obrońcy i męża stanu. Konflikt z Ukrainą może być niebezpieczny patrząc na bliskość narodową. Coś jak u nas strach przed uchodźcami i jedyna partia, która nas obroni.

Bartek 1
sobota, 10 marca 2018, 19:37

Wygląda to na gest rozpaczy ze strony ekipy Putina. Widocznie pruje się lojalność wśród kamratów i trzeba zastosować ekstraordynaryjne środki zapobiegawcze. Wiadomo jak to się skończy - sankcje i to to na pewno na kilka miliardów dolarów strat. A w przyszłości usłyszymy o nowych zamachach islamistów w Rosji - kraju o największej muzułmańskiej mniejszości w Europie . Oczywiście nikt z Anglii nie będzie ich inspirował, to cywilizowane państwo. Wystarczy że spóźnią się z ostrzeżeniem.

wielki językoznawca
sobota, 10 marca 2018, 16:40

\"Niepokorny\" to nowy eufemizm do użycia zamiast ZDRAJCA?

PrawdziwyPodatnik
sobota, 10 marca 2018, 13:25

Bandyckie państwo i bandyckie metody,czas najwyższy wynieść z tego wnioski.

Birma is a war zone
piątek, 9 marca 2018, 19:32

Każde poważne państwo tak postępuje ze zdrajcami

xd1
piątek, 9 marca 2018, 19:18

a może należy powiązać to z listą tych co zadeklarowali ostatnio chęć powrotu wraz ze swoimi pieniędzmi do rosji co lekko by zubożyło system finansowy londynu ( zawsze to parę miliardów mniej) i angole chcą ich przestraszyć

JSM
piątek, 9 marca 2018, 18:55

Rosja się nie zmienia.

podatnik polski
piątek, 9 marca 2018, 18:43

I bardzo dobrze Rosja (jeśli to ona zrobiła!) zadziałała! Zobaczmy na Polskę: z takiej IIIRP do naszych \"przyjaciół\" USA pryska główny geolog kraju i zabiera wyniki wszystkich badań geologicznych jakie kiedykolwiek w Polsce wykonano, warte 84 mld $ (licząc po aktualnych kosztach wykonania). USA go nie chce oddać i żyje tam sobie dostatnio i spokojnie a w Polsce na ten temat cisza, bo \"USA to nasi przyjaciele\" i USA korzysta (przeciw Polsce i polskim firmom!) z tych skradzionych nam badań! A powinno być tak jak w Rosji, Chinach, Wietnamie - powinno być komando, które zabije jego, jego rodzinę, psa itd. by nie znalazła się więcej w Polsce żadna kanalia, która chciałaby tego geologa naśladować!

gosc
piątek, 9 marca 2018, 18:04

obie operacje pod falszywa flaga.

Kuba Ptrlicka z Pardubic
piątek, 9 marca 2018, 17:52

Tymczasem przypominam, że Władimir Rezun(pseudonim artystyczny \"Wiktor Suworow\") dalej paraduje na wolności zarabiając na życie powieściami tłumaczącymi w ekwilibrystyczny sposób nieudolności i kompromitacje radzieckiego wojska oraz snami o jego potędze - podanych w sosie \"największych tajemnic najtajniejszych archiwów KGB\"

DSA
piątek, 9 marca 2018, 16:12

objawy wystąpiły aż u 21 osób. Ktoś nieźle zaszalał używając takiego środka w miejscu publicznym i prawdopodobnie na terenie obecnego kraju. Skripal był szpiegiem brytyjskim i pracował dla MI6. Został wymieniony między innymi za Annę Chapman. Pisanie o nim \"były rosyjski szpieg\" jest co najmniej dziwne. Był zwerbowanym oficerem rosyjskiego wywiadu.

AWU
piątek, 9 marca 2018, 15:58

Barbarzyństwo Rosjan nie zna granic. Policjant który jako pierwszy pojawił się na scenie usiłując pomóc ofiarom został skażony i przebywa w ciężkim stanie w szpitalu. Jak teraz zachowywać sie będą załogi ambulansów czy strażacy wezwani do przypadków o nietypowych objawach? Zresztą oddział chemiczny wojsk specjalnych musiał zabezpieczyć wszystkie pojazdy uczestniczące w interwencji.

Kiks
piątek, 9 marca 2018, 15:16

Ławrow bezsilnie pyszczy, a prawda jest taka, że ruscy drżą przed nową falą sankcji i oficjalnego zaklasyfikowania tego śmiesznego państwa jak państwo bandyckie.