Zignorowanie polecenia policjanta będzie karane?

27 września 2019, 11:56
POlicja, zabezpieczenie, fot. KWP Łódź
Fot. Łódzka Policja

Już niedługo zlekceważenie nakazu określonego zachowania wydane przez policjanta może być karalne. Zgodnie z petycją, jaką do Sejmu złożyli mundurowi z NSZZ Policjantów, niezastosowanie się do policyjnego polecenia ma być nowym rodzajem wykroczenia, zagrożonego grzywną, aresztem albo ograniczeniem wolności.

Związkowcy podkreślają, że "wprowadzenie odpowiedzialności z tytułu niepodporządkowania się poleceniom upoważnionego z mocy ustawy funkcjonariusza będzie miało pozytywny wymiar w zakresie prewencji ogólnej i może doprowadzić do dobrowolnego wykonywania poleceń w obawie przed nieuchronną sankcją o charakterze karnym".

Jak czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej", "sprawa jest poważna, bo już teraz każdego roku do polskich sądów trafia ponad pół miliona spraw wykroczeniowych".

Zmiany, jakie proponują autorzy petycji, dotyczą art. 54a kodeksu wykroczeń. Zgodnie z propozycją, przepis w nowym brzemieniu zakłada, że kto nie podporządkuje się żądaniu lub poleceniu funkcjonariusza, podlegać będzie karze aresztu, grzywny lub ograniczeniu wolności. 

§1. Kto nie podporządkowuje się żądaniu lub poleceniu funkcjonariusza publicznego, wydanego w granicach i na podstawie przepisów ustawy, podlega karze aresztu, grzywny lub ograniczenia wolności.

§2. Tej samej karze podlega, kto nie stosując się do polecenia wskazanego w §1, uniemożliwia lub utrudnia wykonywanie czynności służbowej.

§3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.

art. 54a kodeksu wykroczeń w brzmieniu proponowanym przez policyjnych związkowców

Socjolog Andrzej Kowalski powiedział "Rzeczpospolitej", że mimo, iż zgadza się z głównym przesłaniem propozycji przepisu obawia się, że jeśli zostanie wdrożony, może być wykorzystywany w sprawach politycznych manifestacji. "W sytuacjach demonstracji wolnościowych byłoby to niekorzystne i zamiast łagodzić sytuację, wręcz by ją zaostrzały" - dodaje.

Ze statystyk podanych przez gazetę wynika, że 86 proc. obywateli pozytywnie oceniło interwencje policji w 2018 r. Każdego miesiąca służby podejmują 1,5 mln interwencji na mieście.

Teraz sprawą zajmą się posłowie z sejmowej komisji petycji. Jednak wprowadzenie zmian w przepisach, nawet jeśli parlamentarzyści przychylą się do petycji, może okazać się zadaniem trudnym do zrealizowania. Wszystko przez zbliżające się wybory parlamentarne i zwyczajowo stosowaną w polskim  parlamencie zasadę dyskontynuacji. W związku z tym, to czy jesienią nowy Sejm zajmie się sprawami, które nie zostały "załatwione" w poprzedniej kadencji, nie jest już wcale takie pewne. 

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Porucznik Jaszczuk
poniedziałek, 30 września 2019, 14:13

I bardzo dobrze. Doskonała broń przeciwko butnym nastolatkom i osiedlowym blokersom. Niestety, w naszym kraju wszystko związane jest z polityką i już pojawiają się opinie, że to "polityczne zagranie". Ehhh

Krnh
niedziela, 29 września 2019, 10:23

Przesada... Policja ma już wystarczające uprawnienia do tego aby wykonywać sprawnie swoje zadania i podejmować skuteczne interwencje. Związkowcy chyba są mocno zakorzenieni w przeszłości PRL i chcieliby powrotu MO i ZOMO albo co gorsza SB.

Jj
piątek, 4 października 2019, 14:43

Uważam, że jest to jak najbardziej potrzebne. Ktoś kto nie zrobił nic złego nie ma się czego obawiać.

Pit
poniedziałek, 30 września 2019, 01:49

Nie znasz specyfikiki pracy policji to się nie wypowiadaj i nie nie mamy wystarczających uprawnien a porównywanie do ZOMO w dzisiejszych czasach..... Gdzie interwencję wyglądają inaczej nagrywanie.. Pomówienia Zastanow się proszę dwa razy zanim coś napiszesz

?
piątek, 27 września 2019, 23:11

Zrobią coś, żeby policjant mógł normalnie pracować? W Polsce?

adam
piątek, 27 września 2019, 17:12

najwyższa już pora.

Kujawiak
piątek, 27 września 2019, 22:16

Oni maja nam obywatelom pomagać a nie rozkazywac.

oo
sobota, 28 września 2019, 01:46

Dokładnie pomagać jak jest potrzeba a Ty masz wykonywać polecenia i nie dyskutować jak Ci się nie podoba możesz się zarzalić takie jest twoje prawo. W innych krajach to ogon pod siebie i cisza a tutaj wielcy dyskutanci się znajduja i znawcy prawa.

Tweets InfoSecurity24