Zastępca komendanta SGSP do dymisji. Koronawirus w strażackiej szkole

10 kwietnia 2020, 21:16
SGSP, fot. SGSP
Fot. SGSP

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o złożeniu wniosku o zdymisjonowanie zastępcy komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ds. operacyjnych st. bryg. Jarosława Zarzyckiego - poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Jak informuje formacja, decyzja Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej związana jest z wykryciem koronawirusa u dziesięciu podchorążych uczących się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. 

"Decyzją Komendanta Głównego PSP dzisiaj zostanie złożony wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zdymisjonowanie zastępcy komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ds. operacyjnych st. bryg. Jarosława Zarzyckiego" - powiedział rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP. St. kpt. Krzysztof Batorski podkreślił, że decyzja Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej związana jest z wykryciem koronawirusa u dziesięciu podchorążych uczących się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Jak podkreślił w rozmowie z RMF24 st. kpt. Krzysztof Batorski, "prawdopodobnie były tutaj jakieś zaniedbania, być może nawet ignorancja".

Jak relacjonuje RMF24, jeszcze kilka dni temu władze uczelni miały bagatelizować objawy chorobowe u studentów. "Mówiły nawet o tym, że podchorążowie symulują" - czytamy.

Na razie podchorążowie na pewno nie będą opuszczali murów szkoły. Na miejscu jest inspektor sanitarny i rektor-komendant. Czekamy na ich decyzję.

rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP. St. kpt. Krzysztof Batorski

Dodał, że - według jego informacji - podchorążowie są w dobrej formie. "Nie mają gorączki" - podał rzecznik.

Jak informował kilka dni temu w oświadczeniu Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, od 5 kwietnia 16 podchorążych-strażaków PSP jest odizolowanych. "Wynika to z działań prewencyjnych w zakresie potencjalnej możliwości wystąpienia COVID-19. We wtorek, 7 kwietnia lekarz SGSP zbadał odizolowanych podchorążych i nie stwierdził podwyższonej temperatury ciała. Stan zdrowia studentów na bieżąco monitorowany jest przez lekarza SGSP" - napisał.

Decyzją Rektora-Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej od 7 kwietnia każda osoba, która wchodzi na teren uczelni jest poddawana sprawdzeniu temperatury. "Nikt, u kogo występują symptomy choroby nie jest wpuszczany na teren placówki. Wstrzymane zostały przepustki dla podchorążych, aby zminimalizować ich kontakt z osobami spoza SGSP" - podał w oświadczeniu.

"Ponadto w systemie rotacyjnym codzienną służbę pełni około 100 osób. Swoje obowiązki wykonują w jednostce ratowniczo-gaśniczej oraz są w stałej gotowości do dyspozycji Komendanta Głównego PSP w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego" - zaznaczył nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka.

Dziś okazało się, że 16 podchorążych miało wykonane testy na obecność koronawiursa. "Niestety u 10 z nich wykryto koronawirusa" - powiedział rzecznik KG PSP.

PAP/RMF24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
anmar286
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 13:05

Rektor Szkoły także powinien być odwołany za bajzel i nie przestrzeganie procedur związanych z epidemią. Za narażenie zdrowia i życia studentów powinne posypać się kary z Sanepidu , te najwyższe, dla kadry / zwykli ludzie za nie przestrzeganie procedur dostają surowe kary/ A uważam , że sąd także powinien się nimi zająć

Rr
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:12

Czemu komendant rektor nie jes dymisjonowany.? Przecież to on jest odpowiedzialny za wszystkie decyzję w kierowanej przez siebie placówce.

Obywatel
piątek, 10 kwietnia 2020, 23:39

Egzaminy Państwowe są odwoływane. A komendant rektor wydaje decyzje 10.04.2020 r. o przeprowadzeniu egzaminów dyplomowych? To jest normalne? Proszę nie usuwać tego komentarza bo prześle go do wszystkich mediów.

GM
wtorek, 14 kwietnia 2020, 17:07

W 2016 został wybrany na prorektora ds. naukowo-dydaktycznych i studenckich SGSP, a następnie jeszcze w tym samym roku powołany na rektora-komendanta SGSP[2][3]. 6 maja 2017 został awansowany przez Prezydenta RP Andrzej Dudę do stopnia nadbrygadiera[4]. nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, prof. SGSP jest pierwszym absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP), któremu nadano tytuł naukowy doktora habilitowanego

klawiatura
sobota, 11 kwietnia 2020, 14:41

nieodpowiedzialni przełożeni to plaga w służbach mund. i to wszystkich. Czubek własnego nosa, brak decyzyjności, mierny ,wierny a jak coś się dzieje to panika i nie moc.A najlepiej obwinić innych co by stanowisko obronić

Tweets InfoSecurity24