Wracają 100-proc. płatne L-4 dla funkcjonariuszy objętych kwarantanną lub izolacją

19 października 2020, 14:47
policja, wojsko, fot. lubelska policja
Fot. Lubelska Policja

Wszyscy medycy, którzy będą skierowani na kwarantannę lub izolację otrzymają pełne wynagrodzenie. Będziemy to chcieli też zastosować dla służb mundurowych. Ta szczególna sytuacja wymaga szczególnego trybu działania – zapowiedział dziś podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Wszystko więc wskazuje na to, że 100-proc. płatne L-4 dla mundurowych, którzy trafili na kwarantannę lub izolację w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych wrócą do porządku prawnego, tak jak miało to miejsce jeszcze niedawno.

W ramach tzw. ustawy o dobrym samarytaninie, którą już niebawem zajmie się Sejm, rząd planuje przywrócić 100-proc. płatne zwolnienia lekarskie dla funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy trafili na kwarantannę w związku z zadaniami związanymi z walką z koronawirusem. Minister zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział, że jest w tej sprawie już po konsultacjach z ministrami Kamińskim oraz Błaszczakiem. 

Wprowadzenie rozwiązań, o których mówił minister jest konieczne, ponieważ zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami, 100-proc. płatne L-4 dla funkcjonariuszy, którzy w związku ze służbą zachorowali na COVID-19 lub przebywają na kwarantannie, to przeszłość. Przepis stracił moc po 180 dniach od jego wprowadzenia, a więc na początku września. Jak mówił na początku października, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów związkowcy zwracali na tę kwestię uwagę podczas spotkania z ministrem spraw wewnętrznych i administracji. "Możemy oczywiście wrócić do tego rozwiązania <<covidowego>>, ale nasza propozycja jest taka, by zmienić w ustawach pragmatycznych przepisy w taki sposób, by nie było już konieczności wprowadzania przepisów doraźnych. Zmieńmy prawo tak, by obowiązywało bez względu na to czy mamy do czynienia z epidemią koronawirusa, czy inną epidemią. Potrzebujemy systemowego rozwiązania" – przekonywał Jankowski. Zapewniał też, że mimo tego, iż przepisy pozwalające na wypłatę 100-proc. płatnych L-4 straciły ważność, "komendant główny policji wydał odpowiednie dyspozycje i żaden funkcjonariusz nie miał obniżonego świadczenia do 80 proc.". Pytany o to, z czego wynika aktualny brak odpowiednich regulacji odpowiedział, że jego zdaniem "ustawodawca się trochę zagubił". "Nie chcę myśleć o tym, że to było szukanie oszczędności. Wierzę w to, że to przypadek i mam nadzieję, że ten błąd szybko zostanie naprawiony" – dodał.

Strona związkowa zaproponowała zachowanie pełnego uposażenia przez funkcjonariuszy, którzy w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zachorują na COVID-19 lub poddani zostaną izolacji bądź kwarantannie. Obie strony zgodziły się z tym, że problem należy rozwiązać systemowo i zapisać to uprawnienie w pragmatyce poszczególnych służb mundurowych. Minister Mariusz Kamiński wraz z wiceministrem Maciejem Wąsikiem dostrzegli konieczność pilnego rozwiązania tej sprawy i poprosili stronę związkową o pilne przedstawienie propozycji w tym zakresie.

fragment komunikatu MSWiA z 28 września 2020 roku

Jak na razie nie wiadomo czy zaproponowane rozwiązania będą miały charakter systemowy, czy zostaną wprowadzone tylko na czas walki z pandemią koronawirusa. Projekt ustawy, który przewiduje zmiany, ma lada moment trafić do Sejmu, więc na odpowiedź na to i inne pytania nie będziemy musieli długo czekać.

AKTUALIZACJA (19 października 17:00): Projekt ustawy wpłynął do Sejmu i został skierowany do pierwszego czytania. Wszystko na to wskazuje, że posłowie zajmą się nim już jutro. Twórcy zmian - dotyczących 100-proc. płatnych L-4 dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, którzy trafili na kwarantannę lub izolację w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych - proponują, by odpowiednie regulacje wpisać do ustaw pragmatycznych formacji mundurowych. Jeśli posłowie poprą takie rozwiązania, wejdą one na stałe do porządku prawnego i nie będą dotyczyły jedynie epidemii koronawirusa. 

image
Reklama

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 28
20-letni
wtorek, 20 października 2020, 09:35

Związki zawodowe znowu okrzyknął się zwycięzcami... w małej nieistotnej bitwie... bo to nic innego jak mydlenie oczu wobec niechęci czy nieumiejętności do walki z art.15a. Będą chwalić się że załatwili 100% L-4 za covid a negocjacje odnośnie art.15a przejdą cichaczem pod stołem. Dramat!!!

Zniesmaczony
czwartek, 5 listopada 2020, 10:49

To co robią teraz to temat zastępczy, za każdym razem jak jest głośno w sprawie 15a to pojawia się działanie związków _ "sukces" który ma zasłonić to o co upominają się mundurowi. Tak działa ZG. 8 listopada mija 2 lata od podpisania porozumienia, a postulat 15a jest w czarnej d....e. Brawo zwiazki

St sierżt
środa, 21 października 2020, 21:16

Dokładnie ! Wszystko robią dookoła tylko nie to co najważniejsze dla wszystkich funkcjuszy(art 15a)

Fajermen
wtorek, 20 października 2020, 00:10

Jak czytam te skomlenie to mi się odechciewa każdy narzeka i nic nie robi w tym kierunku chwycie się wszyscy za jaja i tak jak 2018 roku rzucamy L 4 do skutku teraz jest ku temu okazja bo inaczej nas wydymają. Ale czy potrafimy o to jest pytanie bo gadaniem nic nie wskóramy tyle w temacie.

kulma
poniedziałek, 19 października 2020, 22:46

TAKIE DECYZJE TO DEMORALIZACJA LUDZI ... PO CO SIĘ ANGAŻOWAĆ W PRACĘ JAK LEPIEJ POSIEDZIEĆ W DOMU ... A INNYM TRZEBA ZAPŁACIĆ NADGODZINY ... -WSZYSCY UKONTENTOWANI ... POZA PODATNIKAMI HARUJĄCYMI NA TE WSZYSTKIE DANINY ...

Dziwne
poniedziałek, 19 października 2020, 22:23

Ciekawe gdzie są te dyspozycje Komendanta Głównego Policji bo jak na razie to normalnie obcinają do 80% tak więc ktoś tu się mija z prawdą.

gegroza
poniedziałek, 19 października 2020, 22:19

Skandal - dlaczego inni mają dostać 80 % > Znów wrócą sytuacje gdzie 50 % osób jest na zwolnieniu.

Krzys
środa, 21 października 2020, 16:58

Pomyślałeś o zwykłych ludziach z ich świadczeniami z L4? Nie? Pomyśl...

Tweets InfoSecurity24