WOT w gotowości do pomocy na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku

22 maja 2019, 14:12
Obrona terytorialna. fot. Twitter WOT
Fot. Twitter Terytorialsi

Wojska Obrony Terytorialnej podniosły gotowość Zespołów Oceny Wsparcia na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku w związku z sytuacją pogodową - przekazał w środę rzecznik WOT ppłk. Marek Pietrzak. Na terenie tych województw jednostki WOT są gotowe do podjęcia działań.

W odpowiedzi na alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o zagrożeniach spowodowanych intensywnym deszczem i wezbraniem rzek WOT podniósł gotowość Zespołów Oceny Wsparcia brygad OT w województwach: podkarpackim, małopolskim i śląskim. "Na terenie tych województw jednostki WOT są gotowe do podjęcia działań" - zapewnia ppłk. Pietrzak. 

Zadaniem Zespołów Oceny Wsparcia jest podwyższenie efektywności zarządzania kryzysowego. To one jako pierwsze udają się na miejsca zdarzeń, oceniają sytuację i nawiązują kontakt ze sztabem kryzysowym. Ich zadaniem jest także oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska.

Terytorialsi do działań mogą ruszyć na wniosek wojewody do ministra obrony narodowej. Pietrzak zapewnił, że takie decyzje podejmowane są błyskawicznie. Było tak w przypadku wtorkowych wydarzeń na Lubelszczyźnie, gdzie przy usuwaniu szkód po trąbie powietrznej ze strażakami współpracuje II Lubelska Brygada OT. do dwustu żołnierzy WOT.

Od wtorku przed intensywnymi opadami i wezbraniem rzek alerty wydaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz RCB. Tylko we wtorek strażacy w całej Polsce podjęli ponad 1 120 interwencji w związku z sytuacją pogodową, a w środę - już niemal 800. Na południowym wschodzie kraju podnosi się poziom wód; dochodzi do podtopień budynków

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert dla osób przebywających w woj. małopolskim, podkarpackim i południowych powiatach woj. śląskiego. Na tych obszarach mogą wystąpić intensywne opady deszczu i burze. Możliwe są też lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Szef Wydziału Polityki Informacyjnej Anna Adamkiewicz przekazała, że ostrzeżenia mogą obowiązywać nawet do jutrzejszego popołudnia.

Wojewodowie raportują premierowi

Premier Mateusz Morawiecki w środę podczas wideokonferencji z wojewodami z regionów, gdzie wystąpiły intensywne deszcze i podtopienia poprosił o przedstawienie aktualnej sytuacji oraz raportu dotyczącego koordynacji działań pomiędzy poszczególnymi służbami.

"Wiem o sytuacji, która jest coraz bardziej niebezpieczna w wielu miejscach, w wielu powiatach województw małopolskiego, podkarpackiego, w dziesięciu powiatach województwa śląskiego" - mówił Mateusz Morawiecki na spotkaniu w MSWiA, w którym biorą udział m.in. wiceszefowie tego resortu.

Morawiecki poprosił wojewodów, którzy biorą udział w wideokonferencji m.in. o przedstawienie aktualnej sytuacji w zakresie zabezpieczenia mienia, zdrowia i życia mieszkańców zagrożonych terenów.

W wideokonferencji biorą udział również wojewodowie z województw: małopolskiego, podkarpackiego śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Przed spotkaniem zapowiadano również obecność dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marka Kubiaka i zastępcy komendanta głównego PSP nadbryg. Marka Jasińskiego.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
n@ti
sobota, 25 maja 2019, 16:37

I co taki krzyk był w trakcie tworzenia WOT,, armia Macierewicza''. Brawo WOT!

Portal WOT - realizacja przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego
sobota, 25 maja 2019, 05:39

"WOT w gotowości do pomocy na Podkarpaciu" Nie do pomocy a do realizacji zadań wynikających z ich obowiązków (Portal WOT, 4 pkt. obowiązków - "realizacja przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego") , za które otrzymują pieniądze. Dość tych sztucznie pompowanych peanów na ich cześć. To raczej Państwowa Straż Pożarna powinna wspierać WOT a nie Wojska Obrony Terytorialnej Strażaków. Jakim sprzętem dysponują do działania w przypadku klęsk żywiołowych? To Wojska Obrony Terytorialnej powinny kierować całą akcją a tym czasem narody klękajcie bo WOT wspiera strażaków. Więcej ich działania pod publikę niż realnego zaangażowania w sytuację kryzysową.

jodła2016
środa, 22 maja 2019, 22:20

Może zamiast podnosić gotowość, wezmą się za pomoc.

brawo
środa, 22 maja 2019, 16:38

i w końcu są SIŁY miejscowe w dużej liczbie by odpowiednio UMOTYWOWANI(jak strażacy którzy mają inne zadania) by pomagać ziomkom... motywację działania POMIJA się teraz...szkoda

Tweets InfoSecurity24