Wójcik: możliwe wstrzymanie odwiedzin w zakładach karnych

14 marca 2020, 14:56
zakład karny
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Od przyszłego tygodnia jest prawdopodobne, że wstrzymamy możliwość odwiedzin w zakładach karnych. Może to być konieczne dla bezpieczeństwa osób osadzonych, ich bliskich, a także funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister przypomniał, że w związku z zagrożeniem koronawirusem środki bezpieczeństwa wprowadzane są w całym sądownictwie i więziennictwie. "Od przyszłego tygodnia prawdopodobne jest, że rozpoczniemy wstrzymywanie odwiedzin w zakładach karnych. Może być taka konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa osadzonych, ich rodzin i funkcjonariuszy" - przekazał wiceminister. Dodał, że w jednostkach tych przebywa 75 tys. osób.

Mogą być wstrzymane odwiedziny osadzonych, ale też praca więźniów na zewnątrz jednostek penitencjarnych, codziennie bowiem w takim systemie pracuje ok. 10 tys. osób.

"Na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro sprawdziliśmy przywięzienne zakłady pod kątem możliwości produkcji środków dezynfekcyjnych, maseczek i ubrań ochronnych" - dodał Wójcik. Wskazał, że taka produkcja może być uruchomiona w czterech z nich, a już dziś - w dwóch zakładach - więźniowie produkują prawie 7 tys. maseczek ochronnych dziennie.

Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński wystosował specjalne pismo, związane z nasileniem się rozprzestrzeniania koronawirusa w Polsce. Zawarł w nim listę zaleceń, które mają zapewnić bezpieczeństwo w jednostkach organizacyjnych formacji. Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest m.in. profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren. Kontroli poddawane są także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki.

"W piątek zakończyło się przenoszenie spraw w sądach. Wokandy są przesunięte na terminy od 31 marca - poza kilkoma najważniejszymi kategoriami spraw. W Polsce jest około 400 sądów i odpowiednie komunikaty pojawiły się we wszystkich sądach" - powiedział Wójcik. "Bardzo dziękuję sędziom i pracownikom sądów, bo to największa taka akcja w wymiarze sprawiedliwości w ostatnich latach, nie było wcześniej takiej sytuacji w Polsce, a zostało to bardzo sprawnie zrobione" - podkreślił wiceminister.

Jak przypomniał nieliczne kategorie spraw, które nie zostały przesunięte, to sprawy aresztowe, a także dotyczące europejskich nakazów aresztowania oraz niektóre spośród spraw rodzinnych, w tym prowadzone w trybie Konwencji haskiej. Wiceminister dodał, że również w piątek zamknięto opiniodawcze zespoły specjalistów sądowych przygotowujące opinie w sprawach rodzinnych, a biegli będą przygotowywali opinie w domach. Ograniczono funkcjonowanie kuratorów oraz przesunięto egzaminy w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a także egzaminy zawodów prawniczych, np. adwokackie.

PAP/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
zakatarzony
poniedziałek, 16 marca 2020, 16:28

możliwe? to powinno być zrobione od razu a teraz to popij wodą jak f-sze rozchorują się to kto to opanuje?Góra?

emeryt służby więziennej
poniedziałek, 16 marca 2020, 13:09

Widzenia powinny być wstrzymane od zeszłego tygodnia,ograniczone przyjęcia osób już skazanych do odbycia kary.Powinny zostać tylko przyjęcia tymczasowo aresztowanych.Skazanym za występki którzy odbyli co najmniej połowę kary ogłoszenie amnestii z warunkiem że jak popełnią w ciągu roku jakiekolwiek przestępstwo,wykroczenie muszą odbyć zaległą karę.Nie bać się podejmować odważnych decyzji.

Ghv
czwartek, 19 marca 2020, 21:32

Popieram!!

Jow
wtorek, 17 marca 2020, 22:15

Popieram bardzo dobra propozycja

Aja
poniedziałek, 16 marca 2020, 12:46

A może by tak zwolnić tych z niskimi wyrokami do domu, by nie powstał inkubator dla korono wirusa. Sądzę, że nasze państwo przez wypuszczenie miało by niezły zwrot gotówki na walkę z pandemia czy zaspokojenie innych potrzeb państwa. Trzymanie tysiecy zbędnych więźniów uważam za niestosowne. Ale to tylko moje zdanie.

Jasiu
sobota, 14 marca 2020, 23:42

Brak środków Procedury z kapelusza wzięte Śmiech z tym wszystkim

gigy
piątek, 27 marca 2020, 16:17

Macie rację popieram ale nie można liczyć na nasz sejm

ajtam
poniedziałek, 16 marca 2020, 16:31

podwyżek nie umieją załatwić , za nadgodziny ciężka sprawa,atmosfera grobowa a ty o procedurach jak widzonka i transporty ,zatrudnienie zewn.

Były
sobota, 14 marca 2020, 23:39

1. Wstrzymać zatrudnienie 2. Wstrzymać transporty 3. Wstrzymać widzenia 4. Ruch ograniczyć do minimum 5. Nikt nie myśli o funkcjonariuszach 6. Wszystko dla dobra więźnia 7. Gdzie bezpieczeństwo !

Obecny
niedziela, 15 marca 2020, 14:47

Masz rację, popieram.

Tweets InfoSecurity24