Wiceszef MON o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy: zwiększamy o 100 proc. zaangażowanie wojska

14 października 2021, 10:13
ołnierz, mon, granica, fot. twitter mon
Fot. MON/Twitter

Dopóki nie powstanie zapora, siły zbrojne wzmocnią Straż Graniczną – poinformował wiceszef resortu obrony narodowej. "Zwiększamy o 100 proc. zaangażowanie wojska, jeżeli chodzi o wsparcie dla straży Granicznej, taka jest decyzja ministra obrony narodowej" – podkreślił w TVP 1 Wojciech Skurkiewicz.

Wiceminister pytany, czy na granicy będzie 6 400 żołnierzy, potwierdził. Zapewnił jednocześnie, że jeśli będzie konieczność zwiększenia tej liczby, to tak się stanie. "Jeśli Straż Graniczna powie, że jest potrzeba im wsparcia 4 tys. - to będzie to 4 tys.; jeśli powie, że 8 tys. żołnierzy potrzeba do wsparcia, to tylu będzie. Taką decyzję podjął szef MON Mariusz Błaszczak i ją będziemy realizować" - powiedział wiceszef resortu obrony narodowej. 

Jak poinformował wczoraj na antenie TV Republika, płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej, "na linii granicy Straż Graniczna wspierają wojska operacyjne z 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanej". Jak dodał, "to są jednostki, które bezpośrednio wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej". Z kolei żołnierze WOT wykonują zadania w strefie stanu wyjątkowego.

Zapora na polsko-białoruskiej granicy powstać ma na podstawie specustawy. Dokument zgłoszony przez MSWiA jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw. 

Zgodnie ze zgłoszonym przez MSWiA projektem ustawa określi zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Projekt zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych. 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Olinner
czwartek, 14 października 2021, 15:05

Bardzo dobra decyzja .Dawniej za komuny teren graniczny został by zaminowany na całym odcinku.

Patriota
czwartek, 14 października 2021, 14:50

Jeśli nie będzie podwyżki uposażenia od stycznia dla wojska to 4 tyś albo 8 tyś wniosków wypowiedzeń na kwartał. .

Piotr ze Szwecji
czwartek, 14 października 2021, 14:42

Jakże trafioną inwestycją jest WOT. Spełnia swoją rolę w tej chwili jak w warunkach wojennych. Zabezpiecza tyły i chroni ważną infrastrukturę. Budowanie barier i zapory zajmie trochę czasu. Zawszeć lepiej późno niż wcale. Defence24 nic nie chce napisać, jak się sprawują nasze Wojska Inżynieryjne. Mam nadzieję, że sprzęt inżynieryjny nie odstaje epokowo od sprzętu budowlanego przeciętnej polskiej firmy budowlanej.

racjonalista
czwartek, 14 października 2021, 20:09

A po co tam wysyłać wojsko? Trzeba wysłać oddziały saperów i zaminować całe pogranicze z Białorusią i oczywiście zabezpieczyć i umieścić ostrzeżenia. Miny są tańsze i skuteczniejsze od wojska. Marnujemy kasę którą lepiej wykorzystać na leczenie Polaków (bez tego za 20 lat będzie nas mniej niż po II wojnie światowej). Największym obecnie wrogiem i zagrożeniem dla Polski jest demografia, wróg znacznie gorszy i trudniejszy do pokonania od Wermachtu Hitlera.

Pisdziel
czwartek, 14 października 2021, 14:26

A gdzie WOT-y tylko ściemnianie i SG?

PSSRJAC
czwartek, 14 października 2021, 14:55

A czytać umiesz? "na linii granicy Straż Graniczna wspierają wojska operacyjne z 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanej". Jak dodał, "to są jednostki, które bezpośrednio wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej". Z kolei żołnierze WOT wykonują zadania w strefie stanu wyjątkowego."

Prawda
piątek, 15 października 2021, 18:43

Zapytaj mieszkańców przy granicy ilu widzieli wotu w strefie.

Carell
czwartek, 14 października 2021, 14:20

Czy straz graniczna podlega pod MON? Dlaczego MON wtraca sie w takie sprawy? Preciez ta cala sytuacja powinna byc zdefiniowana przez RASIC i wszyscy stakholderzy winni w tym uczestniczyc. Przeciez zaangazowani w to winno buc MSZ ktory winien to rozwiazac na poziomie ministerialnym.Jesli Lukaszenko zazadalby za to koniec ze wsparciem dla opozycji to dlaczego by nie? Czmu narod Polski ma byc ofiara rozgrywek korporacji zachodnich chcacych kolejny rynek zbytu??? Wracajac do tematu- wlaczenie MON u w te akcje to przeciez ma na celu eskalacje tej sytuacji. Przeciez to jest wciagniecie wojska w zagrywke w ktorej nie winno uczestniczyc

Erwin
czwartek, 14 października 2021, 17:43

Kadry się wam sypią na wschodzie, bo piszecie tak nieskładnie i nawet nie kamuflujecie skąd pochodzicie

efwsfsdfsdf
piątek, 15 października 2021, 01:11

@ Erwin Racja, pisze bez polskich znaków. @Carell - MON jest od obrony Polski ( w nazwie) , rozumiem jakby denerwowało Cię wcześniejsze zaangażowanie wojsk polskich w Afganie, Wy też tam mieliście problem 20 lat wcześniej. Ale wojsko jest po to aby bronić naszej ojczyzny.

Tomasz
czwartek, 14 października 2021, 17:09

A znasz rotę przysięgi wojskowej. Jest tam mowa o granicy. Bronić jej niepodległości i granic.

Tweets InfoSecurity24