Wzrosła wykrywalność przestępstw w Polsce

9 stycznia 2019, 10:42
Policja, prewencja, policjanci, fot. Śląska policja
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Śląska Policja
InfoSecurity24
InfoSecurity24

W ubiegłym roku zgłoszono około 796 tys. przestępstw, a ich wykrywalność wzrosła w porównaniu do roku 2017 o 1,6 proc. - wynika z podsumowania KGP. Spadki odnotowano m.in. w liczbie bójek i pobić, kradzieży samochodów, czy przestępstw korupcyjnych. W 2018 roku wzrosła z kolei liczba zabójstw.

Z danych KGP wynika, że w ubiegłym roku zgłoszono około 796 tys. przestępstw, a ich wykrywalność wzrosła w porównaniu z 2017 rokiem o 1,6 proc. i wyniosła 74,1 proc. Jak podkreśliła Komenda Głowna Policji, niemal pięcioprocentowy spadek odnotowano w kategorii przestępstw najbardziej dokuczliwych dla obywateli (m.in. bójki i pobicia, rozboje, kradzieże). W ubiegłym roku popełniono ich prawie 23,5 tys. podczas, gdy w roku 2017 - 243,1 tys. Wykrywalność tych przestępstw w porównaniu do 2017 roku wzrosła o 1,2 proc. Z kolei nieznacznie wzrosła liczba zabójstw. 

"Trzeba jednak wspomnieć w tym miejscu o mającej miejsce niezwykle istotnej zmianie przepisów karnych dotyczących niealimentacji (dłużnicy alimentacyjni). Wprowadzone zmiany sprawiły, że liczba takich przestępstw wzrosła z 16,9 tys. w roku 2017 do 70,5 tys. w roku 2018 (wzrost o 317 proc.). Nie licząc niealimentacji, w roku 2017 popełniono 765,2 przestępstw, zaś w roku 2018 popełniono 725,5 tys. przestępstw, co wskazuje na spadek o aż 5,2 proc. Wykrywalność przestępstw (bez niealimentacji) wyniosła 60,6 proc." - podkreśla KGP. 

Z policyjnych statystyk wynika, że spadła liczba bójek, rozbojów, wymuszeń i kradzieży rozbójniczych, a także kradzieży samochodów, czy przestępstw korupcyjnych. Liczba bójek i pobić wyniosła około 4,4 tys., podczas gdy w roku 2017 ponad 5 tys., co oznacza spadek o ponad 13 proc.

"Jeszcze większy spadek zanotowano w kategorii: rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze. Tutaj w roku 2017 odnotowano 8,1 tys. przestępstw, zaś w roku 2018 odnotowano ich 6,8 tys., a zatem aż o 16,1 proc. mniej" - zaznaczają policjanci.

W ubiegłym roku skradziono niewiele ponad 9 tys. samochodów, co - jak podkreślają policjanci - jest pierwszym w historii spadkiem tych przestępstw poniżej 10 tys. Dla porównania w roku 2017 skradziono ponad 10,2 tys. aut. Wykrywalność sprawców kradzieży samochodów wzrosła o 3 proc. 

"Cieszy spadek liczby przestępstw korupcyjnych. W roku 2017 było ich około 33,5, zaś w ubiegłym roku 32,6 tys." - podkreśla KGP. Z kolei w uszkodzeniach mienia odnotowano spadek o ponad 5 proc. - z ponad 38 tys. tych przestępstw w roku 2017 do ponad 36 tys. w roku 2018. Spadki - o 7,3 proc. odnotowano także w kategorii kradzieży mienia.

W przypadku przestępstw gospodarczych spadek wyniósł natomiast 4,5 proc. W 2017 roku tego typu przestępstw zgłoszono prawie 191 tys., natomiast w 2018 roku 182 tys.

Policjanci zapewniają również, że są coraz skuteczniejsi w zabezpieczaniu mienia przestępców. W 2017 roku zabezpieczyli majątek o łącznej wartości 1,45 mld zł, zaś w roku ubiegłym ponad 1,8 mld zł.

"Robimy wszystko, by liczby przestępstw, pokrzywdzonych, strat, wypadków i ich ofiar były coraz niższe. Za każdą z nich bowiem kryje się ludzka krzywda. Najwyższa od 1990 roku ocena naszej pracy oraz poczucie bezpieczeństwa Polaków są dla nas wyrazem uznania, za które dziękujemy. Obiecujemy, że nie spoczniemy w podejmowaniu wysiłków na rzecz dalszej poprawy bezpieczeństwa w Polsce" - mówi insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

W ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli ponad 4 tony narkotyków (dane bez CBŚP) - o ponad 30 proc. więcej niż w roku 2017. Zlikwidowali także ponad 1,2 tys. nielegalnych upraw konopi, a także zlikwidowali 10 nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki syntetyczne.

Jak podkreśla KGP, "ogromne sukcesy" w walce z przestępczością odniosło także Centralne Biuro Śledcze Policji. Działania CBŚP - jak zaznacza KGP - pozwoliły na zebranie materiału procesowego i przedstawienie zarzutów ponad 3,8 tys. osób. 

"Niemal co drugi podejrzany usłyszał zarzuty kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Co trzeci podejrzany w wyniku działań CBŚP został tymczasowo aresztowany. (...) W blisko 19-letniej historii Biura zabezpieczono rekordowe wartości mienia u przestępców" - podaje komenda główna. W ubiegłym roku było to ponad 853 mln, natomiast w roku 2017 - prawie 644 mln zł.

Dzięki pracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego w 2018 roku na tzw. czarny rynek nie trafiło ponad 11 ton narkotyków, zlikwidowano 22 laboratoria, 40 plantacji konopi indyjskich; "To był rekordowy rok" – mówiła rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Troll i to wredny
niedziela, 16 czerwca 2019, 13:51

Nie mogę czytać tych propagandowych bzdur. 800 tys. ujęć rocznie to ma sam Konsalnet pilnujący Biedronek, tyle, że tam złodziej jest szanowanym obywatelem, któremu przytrafiło się...wykroczenie (a że piąte tego samego dnia...i często w tym samym sklepie...). Do wezwań typu ćpun, czy alkoholik w miejscu publicznym - wysyłają ratowników (zero pomysłu całego systemu na rozwiązanie problemu np. roboty publiczne w zakładzie półotwartym). Łamanie regulaminu np. galerii handlowej pełen olew ;-) Tyle, że osoba wchodząca na otwarty parking z papierosem to śmiertelne zagrożenie wybuchem. Jest zakaz wjazdu pojazdów zasilanych gazem, ale pewnie co trzeci pojazd na parkingu ma taką instalację ...Wystarczy że palacz stanie obok jednej, która jest nieszczelna (co czuć). Wezwijcie patrol do takiej interwencji...powodzenia. Papieros (nawet elektroniczny) na galerii, może oznaczać wstępne ostrzeżenie pożarowe (jedna czujka), lub drugi stopień (dwie czujki ,lub więcej). Ochrona ma od 40 sekund do 2 minut na reakcję...później system rusza automatycznie: ciężkie wozy straży, kurtyny p-poż i p-dymowe, sektory zraszaczy ze środkiem gaśniczym...straty ...miliony euro. Wezwij policję do kogoś, kto pali elektronicznego papierosa w chronionym obiekcie...powodzenia. Pies bez kagańca (art. 77 k.w. i regulamin obiektu)- wezwij policję do pani z yorkiem...powodzenia. Dopiero jak pogryzie trzylatka i nie jest szczepiony... Za złe parkowanie od ręki wlepią ci drobny mandat, ale tam gdzie należy się 1000 zł mandatu, lub grzywna 5000 zł, tam ich nie ma. To są społecznie dokuczliwe rzeczy. Tak wygląda prawo w Polsce.

Ja
środa, 9 stycznia 2019, 18:26

Sztucznie pompowana statystyka. Żeby nie bali się pokazać prawdy to by inaczej to wyglądało. Zgłaszasz włamanie które ze względu na brak możliwości wykrycia sprawców jest przekwalifikowane na zniszczenie mienia na wykroczenie i statystyka tego nie obejmuje. Takie są w Polsce realia niestety. Albo kradzież portfela z dokumentami. Umorzenie ponieważ n/n sprawca chciał kraść tylko pieniądze a nie dokumenty. Żal pl

Tweets InfoSecurity24