Rząd wnioskuje o przedłużenie stanu wyjątkowego [AKTUALIZACJA]

28 września 2021, 14:31
for KPRM
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Sytuację na granicy z Białorusią Andrzej Duda omawiał będzie jeszcze dzisiaj, m.in. z szefami MSWiA, MON i komendantem Straży Granicznej. 

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią (183 miejscowości - 115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim), czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązywać miał od 2 września przez 30 dni. Wiele wskazuje jednak na to, że zostanie on przedłużony. Rekomendacje taką rządowi złożył szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński i jak już wiemy, przychylił się on do tego wniosku. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni, czyli zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wniosek jeszcze dzisiaj ma zostać przekazany Kancelarii Prezydenta. Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż właśnie 60 dni.

Na godzinę 17:00 zaplanowano spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, szefami Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, BBN oraz komendantem głównym Straży Granicznej, które odbędzie się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem będzie właśnie sytuacja bezpieczeństwa na granicy państwowej między Polską a Białorusią. 

Politycy o wciąż napiętej sytuacji na granicy z Białorusią mówią od wielu dni. Jak podkreślał we wtorek, 28 września wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy tym odcinku jest "absolutnie niezbędna". Natomiast w poniedziałek, 27 września minister Mariusz Kamiński przekazał, że od sierpnia odnotowano 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy, z czego 8,2 tys. z tych prób skutecznie udaremniono w pasie granicznym. "Mamy ok. 1,2 tys. zatrzymanych nielegalnych imigrantów w ośrodkach strzeżonych. Wielu z nich nie ma żadnych dokumentów, wielu z nich ma fałszywe dokumenty" - mówił Kamiński. Wskazał również, iż informacje dotyczące co czwartego badanego z 200-osobowej grupy migrantów przebywających w ośrodkach, wskazują na ich niebezpieczne powiązania i udział w praktykach niezgodnych z prawem. 20 proc. zatrzymanych w Polsce nielegalnych imigrantów posiadać ma związki z terytorium Federacji Rosyjskiej. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zaprezentowano m.in. materiały pochodzące z telefonów komórkowych zatrzymanych osób. Zdjęcia i zrzuty z ekranów wskazywać miały m.in. na ich możliwą działalność terrorystyczną lub powiązania z organizacjami paramilitarnymi.

Szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak informował natomiast o "szeregu prowokacyjnych incydentów z udziałem białoruskich służb". W kierunku polskich żołnierzy wymierzana ma być broń oraz rzucane petardy, oddawane są również strzały w powietrze. 

Obecnie działania 4 tys. strażników granicznych i ok. 600 policjantów na granicy z Białorusią wspiera 2,5 tys. żołnierzy, ale ich liczba - w razie potrzeby - może zostać zwiększona. Polskie wojsko, zgodnie ze stanem na 27 września, ustawiło już na odcinku granicy ze wschodnim sąsiadem 94 km ogrodzenia, 140 km zasieków, a także 100 km siatki chroniącej zwierzęta.

AKTUALIZACJA:

Prezydent Andrzej Duda po zakończeniu wtorkowego spotkania z szefami MSWiA, MON i Straży Granicznej poinformował, że wystąpi do Sejmu o to, aby wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. 

"Kiedy tylko ten wniosek zostanie do mnie skierowany, ja z kolei wystąpię - zgodnie z zapisami konstytucji - do Sejmu o to, aby wypowiedział się w tej kwestii, aby wyraził zgodę na przedłużenie tego stanu wyjątkowego o 60 dni, zgodnie z tym, o co zwraca się do mnie rząd" - powiedział prezydent.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Czytelnik
piątek, 1 października 2021, 10:42

Działania opozycji - są dwie opcje. Wiedzą że swoim działaniem wspierają Łukaszenkę i jego agresję wobec Polski, w takiej sytuacji są zdrajcami. Albo nie wiedzą i nie rozumieją że swoimi działaniami tylko wzmagają presję wojny hybrydowej, w takiej sytuacji są pożytecznymi idiotami w rękach Putina. Cóż, jaka opcja by nie była nie świadczy zbyt dobrze o tych ludziach...

Antyprzemoc
środa, 29 września 2021, 17:12

Ten "stan" od początku jest nielegalny, a powoduje kolejne przestępstwa - co świetnie wyszczególnił wczoraj Ryszard Kalisz w "Faktach po faktach". Śmierć czworga ludzi, zagrożenie dla życia kilkudziesięciu kolejnych plus oszukiwanie opinii publicznej. Pozdrawiam.

Adam_S
piątek, 1 października 2021, 04:33

Jeśli jakiś miejscowy pijaczyna zabłądzi w lesie i zamarznie w nocy, to jest to smutny przypadek bez większego echa. Ale jeśli grupa obcokrajowców zabłądzi w lesie i zamarznie w nocy w ramach dokonywania przestępstwa w postaci infiltracji przez granicę w niedozwolonym miejscu, to co niektórzy implikują że z jakiegoś powodu to jakaś wielka wina i zaniedbanie ze strony państwa, z powodu którego rząd i naród powinny bić się w pierś, przepraszać i obiecywać poprawę. Trochę perspektywy może. Przestępcy z egzotycznych krajów to nie święte krowy.

Tweets InfoSecurity24