Osadzeni zobaczą się z najbliższymi

9 lipca 2020, 15:40
więzienie
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Nie później niż do 1 sierpnia 2020 roku planowane jest przywrócenie widzeń osadzonych z najbliższymi - poinformowała Służba Więzienna. To kolejny krok formacji, którego celem jest zniesienie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. 

Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna podjęły decyzje o przywróceniu widzeń osadzonych z najbliższymi. Ma do tego dojść nie później niż do 1 sierpnia br. Jak zaznacza formacja, "w trosce o zdrowie funkcjonariuszy, osadzonych i ich rodzin widzenia realizowane będą z zachowaniem reżimu sanitarnego".

Służba Więzienna jeszcze w czerwcu zapowiadała, że umożliwienie osadzonym widzeń z najbliższymi będzie trzecim etapem wracania do więziennej "normalności". Z pierwszym dniem lipca przywrócono bowiem możliwość wykonywania pracy w przywięziennych zakładach pracy i halach produkcyjnych na terenach lub w bezpośrednim sąsiedztwie jednostek penitencjarnych oraz realizację szkoleń zawodowych dla małych grup skazanych. Następnie w planach było przywrócenie zatrudnienia zewnętrznego z zachowaniem reżimu sanitarnego, a etap też miał być realizowany oczywiście w porozumieniu z pracodawcami. Zezwolenie na widzenia miały stanowić ostatnią fazę znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. 

Przypomnijmy, że na początku kwietnia br. Służba Więzienna, ze względu na konieczność ochrony zdrowia wszystkich osadzonych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, Służba Więzienna zaostrzyła zasady bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych. Funkcjonariusze, którzy mają kontakt z więźniami, muszą od tamtej pory nosić maski ochronne. Wprowadzono też całkowity zakaz wyjść więźniów na zewnątrz do pracy.

Natomiast w drugiej połowie marca wstrzymano odwiedziny we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych, a od 12 marca wszystkim wchodzącym na teren więzień mierzona jest temperatura. By zapewnić osadzonym kontakt z bliskimi, zwiększono możliwości kontaktu telefonicznego, korespondencyjnego i za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Osadzeni mają także szerszy dostęp do telewizji, radia i prasy. Wprowadzono dodatkowe zajęcia terapeutyczne, edukacyjne i kulturalno-oświatowe, indywidualnie i w małych grupach.

Resort sprawiedliwości przygotował również specjalny program dotyczący produkcji środków dezynfekujących, maseczek i innych środków ochronnych niezbędnych w czasie pandemii. Jak podkreślał jeszcze w maju br. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, w programie biorą udział zakłady karne i areszty śledcze w całym kraju. Środki trafiają do instytucji, gdzie są ludzie, którzy potrzebują pomocy, jak np. hospicja, szpitale, domy dziecka, domy pomocy społecznej.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Doris
środa, 15 lipca 2020, 20:22

Jaki rezizm sanitarny prosze sprecyzowac?Bo sluchy dochodza ze jedna osoba dorosla na widzenie z osadzonym a dzieci zakaz!!!!

Pozdrawiam
środa, 15 lipca 2020, 00:25

Na jesień zbliża się nowa fala wirusa. Trzeba zadać sobie pytanie czy te widzenia będą na stałe? Brak pracy zewnetrzej też nie jest na rękę Służbie bo z pieniędzy wypracowanych przez skazanych finansowany jest po czesci fudusz sprawiedliwosci i modernizacja. Obecna sytuacja nie jest nikomu na rękę. Zapewniam was, że pewne decyzję już dawno zapadły i zostaną przedstawione w odpowiednim czasie. Im mniej osób o nich wie tym lepiej bo co niektórzy mają zbyt długie jezyki.

Dziewczyna
sobota, 11 lipca 2020, 14:37

Czy już coś wiadomo kiedy osadzeni pójdą do pracy zewnętrznej?

Wronczanin
piątek, 10 lipca 2020, 20:36

Największą porażka naszej cztowskiej władzy to absolutny brak doświadczenia ochronnego, a co się z tym wiąże panika w działaniach. Panowie osadzeni też oczekują jasnej informacji a nie tupania w miejscu i robienia kurzu. Wy nie słuchacie nas, f~szy z jednostek, i dlatego nie wiecie co robić by uniknąć dymu. Totalny bałagan i sprzeczne polecenia odbijają się na tym że ludzie uciekają na emerytury a nowi nie przychodzą. Proszę odejdźcie!!!!

Ona
sobota, 11 lipca 2020, 17:10

Bzdury piszesz jacy doświadczeni młode wilki wchodzą z doświadczeniem bo uczyli się od starych niepisz bzdur

Ona
czwartek, 9 lipca 2020, 18:39

Kiedy o pójdą do pracy zewnętrznej? Pewnie w ogóle bo boją się ich wypuścić. Tak samo będzie z przepustkami.

Tweets InfoSecurity24