Noktowizory i termowizory dla Policji

20 grudnia 2018, 14:38
at1
Śląska Policja/autor zdjęć: asp. sztab. Michał Piątek
  • Dzięki współfinansowaniu ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego UE polscy policjanci mają otrzymać 5 nowych kamer termowizyjnych oraz 30 noktowizorów;
  • Ich zakup ma być pochodną projektu odnoszącego się do szkolenia funkcjonariuszy w zakresie prowadzenia działań pościgowych.

Polska Policja zamierza kupić nowe kamery termowizyjne oraz noktowizory. Wszystko ma odbywać się w ramach projektu dot. szkolenia funkcjonariuszy w zakresie prowadzenia działań pościgowych. W obu przypadkach część pieniędzy zostanie pozyskana ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego UE.

Wyposażenie Policji ma wzbogacić się o 30 sztuk noktowizorów oraz 5 sztuk kamer termowizyjnych. Kryteriami oceny złożonych ofert mają być cena (60 proc.) oraz gwarancja na użytkowanie wskazanego wyposażenia do obserwacji w nocy oraz w trudnych warunkach (40 proc.). Konkretne oferty, w obu przetargach, mają być złożone do 28 grudnia bieżącego roku.

Kamera termowizyjna to, zgodnie z opisem, obrazowe urządzenie optoelektroniczne, pozwalające na analizę temperaturowego promieniowania poczerwieni. Dzięki jej zastosowaniu funkcjonariusz może dostrzec ciepło emitowane np. przez ukrywającego się człowieka. Sprzęt pozwala na prowadzenie obserwacji w nocy. Jak zostało podkreślone, możliwości kamer termowizyjnych sprawdzają się przede wszystkim w sytuacjach, gdy klasyczne i bardziej rozpropagowane noktowizory nie pozwalają na prowadzenie skutecznej obserwacji.

Czytaj też:  Nowoczesne rozwiązania w obserwacji granic [WYWIAD]

Zakłada się, że nowe policyjne kamery termowizyjne mają mieć charakter mono-okularu lub lornetki, a ich zasięg obserwacji ma wynieść minimum 1300 m, gdzie minimalna odległość ostrego widzenia została określona na 5 m. Mają również dysponować zoomem cyfrowym 2-8x, minimalnym powiększeniem 1,6x oraz maksymalnym powiększeniem 12,8x. Rozdzielczość sensora oraz wyświetlacza ma wynosić 640x480 lub 320/240 pikseli, a częstotliwość odświeżania 50Hz. Na akumulatorowym zasilaniu czas pracy ma wynosić 8 godzin.

Czytaj też: Kamery termowizyjne dla Straży Granicznej

Bardziej znane i to już od dłuższego czasu noktowizory to urządzenia umożliwiające widzenie w ciemności, bez używania dodatkowych źródeł światła, które mogłyby zdradzić pozycję obserwatora lub całego pododdziału. W tym przypadku, zakłada się, że nowe noktowizory mają mieć budowę mono-okularową lub występować jako gogle. W przypadku parametrów technicznych wskazuje się na: powiększenie minimum 1x, zasięg obserwacji minimum 190 m, kąt widzenia 40 stopni. W przypadku zastosowania oświetlacza podczerwieni noktowizor ma działać 12 godzin, bez oświetlacza do nawet 40 godzin.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
zły porucznik
sobota, 22 grudnia 2018, 13:02

@kpina Kpina to jest twój komentarz. To, że nie masz pojęcia do czego policji potrzebny taki sprzęt nie oznacza, że policja ma go nie używać. Jak sobie wyobrażasz szturm w sytuacji zakładniczej np. w metrze albo nocne, skryte podejście pod złodziejską nore na skraju lasu? Policjanci mają zapalić latarki?

kpina.
czwartek, 20 grudnia 2018, 17:58

I KOGO BĘDĄ PODGLĄDAĆ ?, PANIENKI Z AGENCJI ?...wojsko nie ma sprzętu ,dla Policji priorytet.