Mariusz Kamiński szefem MSWiA

9 sierpnia 2019, 19:31
Mariusz Kamiński, fot. premier.gov.pl
Fot. premier.gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki powierzył obowiązki w MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu; zwrócił się też do prezydenta o powołanie go na nowego ministra spraw wewnętrznych i administracji - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dotychczasowa minister Elżbieta Witek po zaledwie dwóch miesiącach odchodzi z resortu by zająć stanowisko marszałka Sejmu. Mariusz Kamiński do końca tej kadencji, będzie łączył dwie ministerialne teki. Dotychczasową - ministra koordynatora służb specjalnych, i nową - ministra spraw wewnętrznych i administracji. 

W piątek Sejm wybrał dotychczasową szefową MSWiA Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Izby, jej kandydaturę zgłosił klub PiS. Witek zastąpiła Marka Kuchcińskiego, który - w związku z informacjami o jego lotach służbowych - podał się do dymisji.

Wcześniej w piątek Kancelaria Prezydenta podała, że prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów i z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rzecznik rządu poinformował na Twitterze, że premier powierzył obowiązki w MSWiA ministrowi koordynatorowi ds. służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu. Morawiecki zwrócił się też do prezydenta o powołanie Kamińskiego na nowego ministra spraw wewnętrznych i administracji. "Minister nadal będzie koordynował pracę służb specjalnych" - przekazał Müller.

Służby w rękach Kamińskiego

Mariusz Kamiński jest już czwartym szefem MSWiA w tej kadencji i biorąc pod uwagę wyborczy kalendarz raczej ostatnim. Do tej pory pełnił funkcję ministra koordynatora służb specjalnych. Formalnie podlegały mu: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Bez wątpienia, Kamiński właśnie z tym ostatnim związany jest najbardziej, bowiem jest jednym z jego współtwórców, a także pierwszym szefem powołanej w 2006 roku do życia nowej służby specjalnej. 

Kamiński resort przejmuje tuż przed wyborami, a co za tym idzie trudno się spodziewać by zdążył wprowadzić w służbach mundurowych podległych MSWiA "swoje porządki". Z drugiej strony, jeśli jego nominacja miałaby przetrwać także powyborcze rozdanie, zmiany w mundurówce, jeśli minister Kamiński dojdzie do wniosku, że są potrzebne, teoretycznie mogłoby zacząć się już teraz. Jak podkreśla wielu polityków PiS, Mariusz Kamiński uważany jest za człowieka który prowadzi rządy "silnej ręki" więc to, że będzie chciał "poukładać" sobie resort na nowo jest raczej przesądzone, pytanie tylko kiedy. 

Jego nominacja może też być dla części środowiska pewnym zaskoczeniem, szczególnie jeśli ktoś pamięta pomysł powołania specjalnego ministerstwa nadzorującego służby specjalne, na którego czele miał stanąć Kamiński. Pomysł miał jednak nie spodobać się kierownictwu PiS, i ostatecznie pozostał niezrealizowany. Z nieoficjalnych informacji wynikało wtedy, że powodem odejścia od pomysłu konsolidacji służb specjalnych pod wodzą Mariusza Kamińskiego, była niechęć do "wyposażania" jednego polityka w tak duże wpływy i władzę. Dziś, pod kontrolą Mariusza Kamińskiego będą nie tylko służby specjalne (ABW, AW, CBA), ale też cały resort spraw wewnętrznych, któremu podlega ponad 100 tys. armia policjantów, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna i Służba Ochrony Państwa.

To nie pierwsza taka sytuacja w ciagu ostatnich lat, kiedy szef MSWiA pełni jednocześnie nadzór nad służbami specjalnymi, jednak w przypadku dwóch poprzednich - Bartłomieja Sienkiewicza i Jacka Cichockiego - ministrowie koordynowali służby specjalne na podstawie odpowiednich rozporządzeń premiera. Mariusz Kamiński będzie jednocześnie ministrem spraw wewnętrznych i ministrem koordynatorem służb specjalnych.

Mariusz Kamiński urodził się 25 września 1965 r. w Sochaczewie. Był posłem na Sejm III, IV, V, VII, VIII kadencji. Jest absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Był działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów i jako przedstawiciel opozycyjnych organizacji studenckich brał udział w jednym z podzespołów Okrągłego Stołu. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza był sekretarzem stanu w KPRM. 5 lipca 2006 r. zrezygnował z mandatu poselskiego. 6 lipca 2006 roku odebrał nominację na pełnomocnika ds. organizacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 3 sierpnia 2006 r. premier Jarosław Kaczyński powołał go na szefa nowo utworzonego Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 13 października 2009 r. Donald Tusk odwołał go ze stanowiska. W obecnej kadencji, pełni funkcję ministra koordynatora służb specjalnych. 

W marcu 2015 r. Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącej tzw. afery gruntowej. 16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy CBA skazanych za działania w "aferze gruntowej", w tym ówczesnego wiceszefa Biura Macieja Wąsika.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
@
środa, 14 sierpnia 2019, 22:22

Panie ministrze jaka realizacja porozumień związkowych. A co z Art 15a i okradaniem mundurowych z uczciwie wypracowanych lat sprzed i po służbie. Nadal jest frustracja z tego powodu. Powoduje to że odchodzimy że służby bo poprostu nie opłaca się zostawać. No i po odejściu nie opłaca się zatrudniać uczciwie bo nikt tego nie wyliczy do emerytury więc będą uciekać pieniądze z ewentualnych składek i podatków. Poza tym przez tą frustrację z powodu oglądania nas z przyszłych emerytur nie zamierzam pomagać młodszym kolegą i dzielić się z nimi wiedzą. Na stanowiskach wykonawczych śmieszne dodatki a hora dzieli się jak swoim. I jak tu żyć Panie ministrze. Art 15a Art 15a Art 15a

bezkomend
niedziela, 11 sierpnia 2019, 17:54

pod jednym butem mswia i sluzby specjalne. nawet j e hoover nie mial takiej wladzy w usa a wiemy co robil. nie cofnie sie przed niczym by wygrac wybory i na bank po odejsiu jk teczki ktore ma dadza mu pelnie wladzy

Ustawiator
wtorek, 13 sierpnia 2019, 14:19

Jeszcze nie minister Podpis elektroniczny Premiera nie działa. Premier chce wepchnąć mu 2 wice ministrów Stad ta zwłoka

Catalina
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 11:26

Naoglądałeś się sensacyjnych filmów. A co robił Hoover takiego oprócz tego że pogonił czerwonych.

Mag Tech
sobota, 10 sierpnia 2019, 11:44

Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu

Ja66
wtorek, 13 sierpnia 2019, 14:43

Nie sądzę. Nie bez powodu dostał dwa lata bezwzględnego więzienia za nadużycia w poprzednim rządzie PiS.

aaa
sobota, 10 sierpnia 2019, 10:36

Oddanie w jedne ręce teki MSWiA oraz koordynatora służb ,to bardzo niebezpieczna gra. Jak w tej sytuacji będą usytuowane służby wojskowe?

Tweets InfoSecurity24