Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Litwa z pierwszymi segmentami ogrodzenia na granicy z Białorusią

Fot. jo.sau/Flickr CC BY 2.0
Fot. jo.sau/Flickr CC BY 2.0

Na granicy z Białorusią w pobliżu Druskiennik zostały zamontowane pierwsze czterometrowe segmenty ogrodzenia, wyprodukowane w Polsce i Holandii – poinformował w środę litewski rząd.

"Segmenty ogrodzenia i zasieki concertina, które są produkowane w Polsce i Holandii zgodnie z wymaganiami technicznymi Państwowej Straży Granicznej (VSAT), najszybciej - w listopadzie i grudniu - zostaną przetransportowane na najważniejsze odcinki graniczne o długości około 100 km", które są najbardziej narażone – czytamy w komunikacie litewskiego rządu.

Zaporę na litewsko-białoruskiej granicy buduje spółka Tetas, należąca do grupy EPSO-G. W środę premier kraju Ingrida Szimonyte spotkała się z przedstawicielami tej grupy i zapoznała się z realizowanymi pracami.

Zgodnie za założeniem, pierwszy etap prac - montaż około 100 km dwuczęściowej bariery fizycznej, składającej się z piramidy z zasiek concertina oraz ogrodzenia z zasiekami spiralnymi na jego szczycie – ma być ukończony do 30 kwietnia 2022 roku. Prace na całej długości granicy litewsko-białoruskiej mają być zakończone do 1 września przyszłego roku.

W sierpniu Litwa podjęła decyzję o budowie na granicy z Białorusią fizycznej zapory o długości 502 km. W zgłoszonym projekcie budżetu na przyszły rok na ten cel przewidziano prawie 103 mln euro. Zakłada się, że 26 mln z funduszy unijnych zostanie przeznaczonych na zakup sprzętu do monitorowania granicy.

Litwa chce, by budowa fizycznej bariery na granicy z UE została zrealizowana za pieniądze unijne. Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała w zeszłym tygodniu, że żadne pieniądze UE nie zostaną wykorzystane do budowy "drutu kolczastego i murów". Po czym litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite oświadczyła, że Litwa będzie nadal dążyć do tego, aby "Europa przyczyniła się do finansowania budowy fizycznej bariery na granicy z Białorusią".

Granica litewsko-białoruska mierzy 679 km. Ponad 100 km granicy przebiega wzdłuż brzegów rzek i jezior.

Na Litwę w tym roku trafiło 4172 nielegalnych migrantów. Od 2 sierpnia, kiedy wprowadzono taktykę zawracania migrantów, do kraju nie wpuszczono około 5 tys. cudzoziemców.

Minionej doby odnotowano 96 prób nielegalnego przekroczenia granicy z terytorium Białorusi. Nikt nie został wpuszczony.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze