Kadry policji pod ciężarem wirusa i wakatów

19 marca 2021, 16:15
ląska policja 2
Fot. Śląska Policja

6-proc. poziom wakatów oraz pandemia utrudniają polskiej policji osiągnięcie kadrowej stabilizacji. Na ten moment, tylko z tych dwóch powodów, brakować może w jej szeregach nawet ponad 8 tysięcy funkcjonariuszy. 

Mija kolejny miesiąc 2021 roku, który nadal nie jest łatwy pod względem wakatów dla polskiej policji. Dzięki danym upublicznionym przez Biuro Prasowe Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wiemy, że formacji brakowało na 1 marca 6 194 funkcjonariuszy, co stanowi 6 proc. wakatów. Nie możemy zapominać jednak, że policja, tak jak cały kraj, mierzy się również z pandemią koronawirusa, który uderza w jej szeregi. Liczba braków i "nieobecności" związanych z tymi dwoma czynnikami kształtuje się tym samym na poziomie co najmniej ponad 8,4 tys., a przecież to nie jedyne powody dla których mundurowi nie pojawiają się na służbie. 

Liczba wakatów, w porównaniu ze stanem na 1 lutego br., zwiększyła się o 437. Warto jednak przypomnieć i podkreślić, że początek roku to zawsze czas odchodzenia ze służby największej liczby mundurowych. Odzwierciedla to również skok tej wartości w porównaniu z danymi za luty br., gdy odejść tych było 455, a obecnie jest ich już 1899. Sami związkowcy patrzą jednak na te liczby przychylnym okiem. Zauważają bowiem, że w porównaniu z ubiegłym rokiem są one znacznie mniejsze. Oceniają również, że odejścia mają szanse nie przekroczyć w tym roku 4 tysięcy. Sytuacja ta związana może być z wprowadzonym w 2020 roku świadczeniem motywacyjnym dla funkcjonariuszy, którzy w mundurze służą co najmniej 25 lat, dodatkami specjalnymi dla prewencji i kontrterrorystów, wypłacanymi od początku bieżącego roku, ale niestety także z pandemią, która zachwiała polskim rynkiem pracy i zmusiła część mundurowych do zmiany tegorocznych planów zawodowych. I choć, jak podkreślają sami związkowcy, dla samej formacji jest to korzystne i przekłada się na pozostanie w służbie doświadczonych funkcjonariuszy, którzy mogą dłużej przekazywać wiedzę młodszym kolegom, to stan ten został przecież wykreowany sztucznie.

Nie można zapominać również o tym, co w rozmowie z InfoSecurity24.pl jeszcze w lutym br. podkreślał komendant główny policji gen. insp Jarosław Szymczyk. 30 lat temu, a więc w latach 1990-1991, do policji przyjęto łącznie ponad 20 tys. funkcjonariuszy, którzy teraz osiągają pełne wysługi emerytalne. "2021 rok jest więc naprawdę bardzo ważny pod względem kadrowym, pod względem tego, ilu funkcjonariuszy uda nam się przyjąć do służby i ilu z tych, którzy osiągnęli pełne prawa emerytalne, uda nam się przekonać do pozostania w formacji" - podsumował ten temat szef formacji.

Choć 6-proc. poziom wakatów nie wygląda dobrze, to tak naprawdę odzwierciedla sytuację kadrową, z którą formacja zmagała się o tej samej porze w roku ubiegłym, gdy liczba brakujących funkcjonariuszy kształtowała się na poziomie prawie 6,7 tys. Do liczby tej jednak Komenda Główna Policji, jeszcze na początku marca 2020 roku, nie musiała doliczać mundurowych, którzy w związku z pandemią znajdują się na kwarantannie czy izolacji. Jak wspomniano, zaledwie parę dni temu KGP informowała, że od początku działań związanych z koronawirusem zakażonych nim została prawie 1/5 etatowych policjantów (a dokładnie 18 470 z nich). Wiemy, że na kwarantannie przebywa obecnie 1090 mundurowych (od początku pandemii to ponad 32 200 funkcjonariuszy). Do tej liczby doliczyć należy jeszcze tych, którzy wciąż chorują, a z danych opublikowanych przez polską policję wynika, że może to być obecnie ok. 1150 osób. Niestety 17 policjantów zmarło w związku z powikłaniami Covid-19. 

W związku z faktem, że koronawirus zapewne będzie jeszcze nam towarzyszył w bieżącym i w kolejnym roku Policja szuka różnych rozwiązań w zakresie szkolenia policjantek i policjantów. Nie jest to łatwe ani proste, ale należy wszystko robić aby jak najlepiej ich przygotować do bardzo ciężkiej i odpowiedzialnej służby. Zapewne nie uniknie się większych błędów, ale każdy dodatkowy policjant na ulicy to większe bezpieczeństwo dla Polaków.

Biuro Prasowe Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego

Wielkopolscy związkowcy zwracają uwagę na fakt, że formacja znacząco skróciła m.in. kurs podstawowy, po którym policjant może rozpocząć służbę, by zniwelować szkody, jakie w jej kadrach poczyniło pandemiczne wstrzymanie naborów czy szkolenia. Ale co ważniejsze, podkreślają, że policjanci od pierwszych dni walki z epidemią, są na pierwszej linii walki z nią. Nie doczekali się jednak szczepień przeciw COVID-19, a termin ich rozpoczęcia na razie wciąż przesuwano. Zgodnie z najnowszym harmonogramem, szczepienia grupy, w której znajdują się mundurowi, ruszą 29 marca. Otrzymają oni dawki preparatu firmy AstraZeneca. Szanse na to, że szczepienia dla funkcjonariuszy wreszcie ruszą są duże, ale zależą jednak od dostaw i tego, czy szczepionki w wystarczającej liczbie trafią do Polski.

MR

Czytaj też: Rząd przekłada szczepienia dla mundurowych

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
Cywil
środa, 24 marca 2021, 05:21

Jako nowo przyjęty w pierwszym dniu usłyszałem od komendanta ze trafiłem do bagna a od drugiego ze jak nie jesteś plecakiem patrolowka max. Z uśmiechem na twarzy dodał ze on tez nigdy nie deptal po ulicy. Komendant miejsc po moim raporcie nie dał mi wiary bo to słowo przeciw słowu. Aż mnie kusi do BSW to zgłosić ale pewnie jest podobnie. Chore ktoś chce mój nu er służbowy?

Policjant
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:45

Ale przecież tak jest. Tu jest największy nepotyzm.

Gość
niedziela, 21 marca 2021, 16:19

Początek roku to zawsze czas odchodzenia ze służby największej liczby mundurowych - zgoda. Tylko dlaczego nie wskazano kto odszedł w rozbiciu na wiek i staż. Wtedy jawi się obraz sytuacji.

...
poniedziałek, 22 marca 2021, 22:38

Odeszli ci co mają między 15, a 25 lat służby. Ale oficjalnie tego nie można mówić, bo by pokazano bezsens polityki kadrowej typu dodatek geriatryczny. No i oczywiście wielu młodych bez praw emerytalnych bo ile można żyć obietnicami...

black dog
sobota, 20 marca 2021, 19:42

Policja to syf sami policjanci nie sa szanowanie przez kierownictwo które ma w hu.... szaraków... ja jeszcze troche i spadam z tego dziadostwa.... a polacy nie zasługują na tą służbę niech sami sobie radzą... szkoda mi tylko policjantów na ulicy którzy stykają się codziennie z tymi głupimi bezwartościowymi i gównem podszytymi polaczkami i użerać się z durnym kierownictwem tego burdelu

Zaq
wtorek, 23 marca 2021, 06:52

Napisałeś to co ja myślę

stary zomol
poniedziałek, 22 marca 2021, 10:06

Młodych głaszcze się i obiecuję złote góry, tylko żeby nie uciekł. Młody chce to ma. Niestety kiedy zderza się rzeczywistością, wygląda to tragicznie.

Pies
środa, 24 marca 2021, 09:31

Bardzo szanuje te wypowiedzi a w szczególności Black dog . Służę 5 lat i ogrom debilizmu i kumoterstwa, kolesiostwa przytłacza mnie , wartościowi ludzie z zasadami są szmaceni i ignorowani a gnidy, nieroby pchają klapy do orderu. Stoimy w szambie po szyję i zaczynamy robić przysiady

Psy
piątek, 18 czerwca 2021, 09:36

Tak właśnie jest i dlatego po 24 latach spadam stąd.

marność
niedziela, 21 marca 2021, 23:05

Człowieku nie znam Cię ale za te słowa bardzo szanuję. Trafiłeś w sedno, kierownictwo nie ma empatii za grosz zaś część Polaków ma zerową wiedzę na tt praw i obowiązków

Dog
niedziela, 21 marca 2021, 12:10

Smutne to jest ale myślę tak samo

Ooo
niedziela, 21 marca 2021, 06:06

Lepiej bym tego nie ujął.

Lolek
sobota, 20 marca 2021, 18:02

Rzuca parę złotych przed wyborami. Ale to za ponad 2lata. Teraz w policji liczą się tylko mandaty za brak meseczek !!!To jest najważniejsze!!!!!!

Pol
sobota, 20 marca 2021, 16:53

Co z art.15a ja się pytam ??!!

Zaq
wtorek, 23 marca 2021, 06:54

15a w kształcie proponowanym przez rząd jest szkodliwe. Jeśli ma być wdrozone to tylko i wyłącznie z możliwością wyboru przez obdarowanych tym gównem czy chcą dotychczasowego art 15 czy ochłapu 15a. Wielu na 15a straci.

Zwykła pragmatyka
niedziela, 21 marca 2021, 14:45

W Rządzie siedzą ludzie którzy życie znają, wiedzą ze jak zrobią art.15 dla 99-03 bez warunku 25 lat w służbie, to od razy kładziecie raporty na emeryture, no tak jest?, jest, każdy ma tego syfu dość, dlatego postawili to kryterium, może warto jednak zrobić jakiś kompromis np. 20 lat w służbie albo 30 lat wysługi, te 25 lat to zaporowo, ale nieprzypadkowo napewno.

were
sobota, 20 marca 2021, 21:28

jak czytałeś artykuł to powinieneś się zorientować że wielkie G..... Po drugiej stronie też siedzą i myślą i dokładnie wiedzą że gdyby przyklepali 15a to 90% krzykaczy o 15a od razu rzuca papier o eme i tyle w temacie.

15aa
sobota, 20 marca 2021, 19:05

Porozumienie z listopada 2018r. mówiło o zniesieniu art.15a do końca 2019r. dziś jest 20 marca 2021r. i żałosna propozycja art.15aa. innymi słowy porozumienie nie zostało zrealizowane, to chyba proste.

Mosze
poniedziałek, 22 marca 2021, 07:17

No to nad czym się zastanawiacie? Obecnie jest najlepszy okres na kontynuację protestu.

Paweł
wtorek, 23 marca 2021, 17:29

Ja chętnie zaprotestuje o przywrócenie przywileju który był w tej firmacji zawsze. 15 lat służby Ktoś jest za????

Tweets InfoSecurity24