Frontex rusza z rekrutacją. Poszukiwanych ok. 700 funkcjonariuszy

24 października 2019, 15:46
frontex
Fot. Frontex

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) rozpoczęła pierwszą rekrutację do Europejskiej Straży Granicznej - poinformowała rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure. Strażnicy są rekrutowani m.in. spośród funkcjonariuszy straży granicznej, policji i innych służb mundurowych.

Rekrutacja rozpoczęła się w czwartek o godzinie 11:00 i potrwa do 16 grudnia br. W tym czasie Agencja zamierza wyłonić około 700 kandydatów do pracy w Europejskiej Straży Granicznej. Kandydaci do służby muszą mieć doświadczenie w pracy w służbach mundurowych oraz posługiwać się językiem angielskim na poziomie B2. Co więcej, kandydaci muszą być obywateli krajów UE lub strefy Schengen.

"Rekrutujemy na trzech poziomach: na poziomie podstawowym, średnim i bardziej zaawansowanym" - zaznaczyła rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure. Jak dodaje, rekrutowani muszą mieć pewne doświadczenie, ale niekoniecznie muszą to być pogranicznicy. "Może to być policja, służba celna, byli wojskowi lub funkcjonariusze innych służb. Ludzie o pewnym profilu, którzy już pracowali w różnego rodzaju służbach" - powiedziała Moncure.

Szczegóły dotyczące aplikacji oraz formularze aplikacyjne dostępne są na stronie internetowej. Rekrutacja składa się z paru etapów, a w tym m.in. z rozmowy rekrutacyjnej. Kandydaci, którzy pozytywnie zakończą proces rekrutacji, otrzymają 5-letni kontrakt z 9-miesięcznym okresem próbnym. Wyniki rekrutacji poznamy w marcu 2020 roku, a już w maju 2020 roku wyselekcjonowani funkcjonariusze rozpoczną półroczne szkolenie podstawowe (w trakcie 9-miesięcznego okresu próbnego). Pierwsi mundurowi Europejskiej Straży Granicznej obejmą służbę w styczniu 2021 roku. Funkcjonariusze Frontexu będą pracowali razem z funkcjonariuszami straży granicznych poszczególnych krajów delegowanymi do służby na zewnętrznych granicach UE lub poza nią na mocy odpowiednich umów.

Frontex nie informuje ile zarabiać będą pracujący dla Agencji funkcjonariusze. Zaznacza jednak, że pensja ta będzie odpowiednia do wykonywanych obowiązków. Co więcej, na chętnych czekają wybrane dodatki, jak np. na gospodarstwo domowe, dziecko, edukację czy te związane z rozlokowaniem bądź pracą na zmiany. Na liście ich zadań znajdziemy m.in. prowadzenie kontroli granicznej, rozpoznania, zbierania informacji na temat sytuacji na granicach UE i za nimi, prowadzenia akcji SAR czy walkę z przestępczością transgraniczną (np. ze szmuglowaniem migrantów).

Ewa Moncure podkreśla, że Frontex po raz pierwszy rekrutuje do Europejskiej Straży Granicznej. Do tej pory Agencja wysyłała i koordynowała operacje na granicach zewnętrznych, w których brali udział funkcjonariusze straży granicznych z krajów UE. Dyrektor wykonawczy Frontexu Fabrice Leggeri zaznaczył, że rozpoczęcie rekrutacji to wyjątkowy dzień. Dodał, że "po raz pierwszy Frontex będzie miał własną służbę mundurową, działającą pod szyldem Unii Europejskiej".

PAP/Frontex/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
NN
środa, 20 listopada 2019, 21:59

10 tysięcy czego złotych czyli jak zwykle robienie ludzi w balona. Wyjeżdżasz za granicę zostawiasz rodzinę żeby narażać życie za 3000 euro z których zostanie Ci całe gówno jak będziesz chciał godnie żyć. Czemu każdy Polak liczy to razy cztery przecież będąc tam zarabiasz w euro i wydajesz w euro nie ma rewelacji. Latasz z bronią między czarnymi którzy nie powiedziane że Ci kosy w plecy nie wsadza żeby zarobić 3000 euro to tak naprawdę żadne pieniądze to lepiej jechać do Szwajcara krowy doic i masz więcej kasy i bezpieczniej. Ale okazja rzeczywiście

AA
niedziela, 29 grudnia 2019, 23:16

Wg mojego rozeznania oddelegowanie w UE wiąże się z kontraktem ekspata. Opłata mieszkania szkoły dla dzieci i przeprowadzki w tą i z powrotem

SG
czwartek, 31 października 2019, 05:36

Za te pieniądze mieszkanie po hotelach jak cygan bez rodziny to żadna rewelacja. Ewidentnie oferta skierowana do emerytów lub km awalerów z państw biednej Unii. Za te pieniądze żaden Niemiec, Austryiak czy Francuz nie mówiąc o skandynawach nie wyrazi zainteresowania pracą

Admin 1234
sobota, 26 października 2019, 15:23

Panowie czy ktoś ma rzetelną wiedzę na temat systemu pracy ? Tzn. interesuje mnie dokładnie jak wygląda kwestia zakwaterowania za granicą gdy jesteśmy przydzieleni w innym kraju do pełnienia sluzby. Wszystko jest w naszym zakresie czy jest zapewnione ? Co ile można wracać do Polski ? System pracy np jest trzy tygodnie za granicą, tydzień wolnego ?

Politolog
piątek, 25 października 2019, 16:51

Szanowni Państwo dane na temat wynagrodzeń są podane na stronie Frontex w pliku pdf pod rekrutacją i tak na poziomie podstawowym przewidywane wynagrodzenie od 8,6 tys zł netto, średnim od 10 tys zł netto , zaawansowanym od 14 tys zł netto.( plus rozliczne dodatki )

Tak myślę
czwartek, 24 października 2019, 20:32

Sztuczny europejski twór. Mamy swoje służby i to powinno wystarczyć. UNIA-Bruksela już nie raz pokazała swoją bezmyślność (otwieranie granic obcym kulturowo) głupotę (prostowanie ogórka) także i tym razem wymyśla coś co jest zbędne.

Tweets InfoSecurity24