Dodatki dla prewencji i kontrterrorystów ze środków wakatowych?

12 stycznia 2021, 12:07
spkp lublin fot policja 2
Fot. policja.pl

"Źródłem sfinansowania dodatków będą prawdopodobnie po raz kolejny środki wakatowe, które powinny trafić na nagrody motywacyjne, tak aby zrekompensować niekorzystną decyzję Rządu o zabraniu w br. środków na ten cel" - oceniają związkowcy z NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Oznaczać to może, że formacja będzie miała mniej środków w skarbonce, która rekompensować miała policjantom nieuruchomienie w 2021 roku funduszu nagród. 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od 1 stycznia 2021 roku wypłacane są dodatki dla policjantów prewencji i kontrterrorystów. I choć sam fakt ich wprowadzenia został, zarówno przez środowisko jak i związkowców, przyjęty raczej z zadowoleniem, to pojawiły się pytania dotyczące tego skąd pochodzić będą pieniądze potrzebne do realizacji tego zobowiązania. Zadał je m.in. NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego w piśmie skierowanym m.in. do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Związkowców interesowało dokładnie to, czy w budżecie policji na 2021 rok zabezpieczono dodatkowe środki, w wysokości 51,72 mln złotych na sfinansowanie obu dodatków. 

Odpowiedź resortu nadeszła 7 stycznia. NSZZ Policjantów został w niej poinformowany, że w budżecie Policji na 2021 rok zostały zabezpieczone środki na dodatki dla kontrterrorystów i OPP. Jak podkreślają związkowcy, z odpowiedzi nie wynika jednak czy są to dodatkowe środki. "W związku z faktem, że budżet Policji w obliczu pandemii został zmniejszony w 2021 roku należy domniemywać, że Komendant Główny Policji będzie zmuszony do wygospodarowania we własnym budżecie środków na poziomie ok. 51 mln zł, podobnie jak to było w przypadku równoważnika pieniężnego otrzymywanego w zamian za wyżywienia przez policjanta" - czytamy w komunikacie NSZZ Policjantów. Oceniają również, że źródłem finansowania będą prawdopodobnie środki wakatowe, "które powinny trafić na nagrody motywacyjne, tak aby zrekompensować niekorzystną decyzję Rządu o zabraniu w br. środków na ten cel".

Policjanci odwołują się do funduszy nagród, które zgodnie z ustawą okołobudżetową, nie zostały  w 2021 roku powołane do życia. Brak dedykowanego funduszu nie likwiduje jednak możliwości przyznania nagrody. Pieniądze pochodzić mają jednak ze środków uposażeniowych, a dokładniej rzecz biorąc z oszczędności pochodzących właśnie m.in. z wakatów czy zwolnień lekarskich. Jak widać, te pomniejszone zostać mogą również o środki, które niezbędne są do wypłacenia nowych dodatków. 

Przypomnijmy, że w przypadku policjantów prewencji mowa jest o dodatku w wysokości 500 złotych, a policyjnych specjalsów - o  minimalnym dodatku w wysokości 500 złotych, który może zostać podwyższony do kwoty 1000 zł (dla policjanta pełniącego służbę w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji) lub 1500 złotych (gdy policjant pełni służbę w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA"). Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślał, że resort takimi dodatkami resort chce wzmacniać atrakcyjność służby, także pod względem finansowym.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Andrej
wtorek, 19 stycznia 2021, 16:06

To zwykli policjanci jezdzacy codziennie na 1000 interwencji i narażający na powaznie zycie a nie wśród krzyczacych dzieciaków sie nie liczą. Super... zalosni jestescie wszyscy tam na gorze

Zenon
sobota, 16 stycznia 2021, 19:16

Z tego co widać to oprócz OPP i antyterrorystów nikt inny nie bierze udziału w zabezpieczeniach reszta się nie liczy bo ich nie na ci w KGP to wcisną wszystko temu durnemu ministrowi do podpisania co to ma niczym się nie nie zna

.
wtorek, 19 stycznia 2021, 18:18

NPP go to L4

9mm
środa, 13 stycznia 2021, 14:43

Zeby jednostki i specjalne Policji nie mialy wiekszych dodatków.... Ja pier w jakim kraju my żyjemy???

olo
środa, 13 stycznia 2021, 10:12

To jak teraz będzie? Za nieobecnych w patrolówce czy dochodzeniówce na komisariacie będzie robić OPP czy kontrterroryści?

Sierżant schabowy
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:25

Idealne zagranie aby skłócić środowisko. Podzielić na lepszych i gorszych.

...
czwartek, 14 stycznia 2021, 00:06

Na zmianę

Olo
wtorek, 12 stycznia 2021, 16:06

Taa, na pewno. A z czego kierownictwo sobie da premię? Tylko z wakatów. Tym bardziej, że im się należy, bo sami doprowadzili w dużej mierze do obecnej sytuacji kadrowej

Tweets InfoSecurity24