Zrównania statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym to jedna z kwestii, która jak bumerang wraca w rozmowach między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a stroną związkową. Zgodnie z tym, co Rafał Jankowski zapowiadał w dniu podpisania porozumienia kończącego ubiegłoroczny protest, uzgodnienia dotyczące tej sprawy miały zakończyć się jeszcze w tym roku, i jak się okazuje MSWiA zamierza dotrzymać tego terminu. Zapowiedział to dyrektor Departamentu Budżetu Władysław Budzeń podczas senackiej komisji, na której omawiano zmiany w systemie emerytalnym oraz rozwiązania dotyczące płatnych nadgodzin.
Realizacja postanowień zawartego w listopadzie ubiegłego roku porozumienia, między rządem a związkami zawodowymi reprezentującymi służby mundurowe, wkracza w kolejną fazę. Po wdrożeniu obiecanej pierwszej tury podwyżek przyszedł czas na rozwiązanie kwestii uprawnień emerytalnych oraz płatnych nadgodzin. Odpowiednie przepisy przyjął już Sejm i można się spodziewać, że jeszcze w tym tygodniu ustawę przegłosują też senatorowie. Nadal jednak nie została rozwiązana m.in. kwestia zrównania statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Jak czytamy w porozumieniu podpisanym w listopadzie ubiegłego roku, „strony pozostają przy rozbieżnych stanowiskach i deklarują wolę rozwiązania tego problemu do końca 2019 roku, przyjmując, że realizacja tego postulatu będzie odnosić się do funkcjonariuszy, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r.”
"Do końca roku mamy jeszcze trochę czasu" - powiedział Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA podczas wczorajszego posiedzenia senackiej komisji rozpatrującej zmiany w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym mundurowych. Czy oznacza to, że jeszcze w tym roku MSWiA przedstawi propozycję zmian, na których tak zależy funkcjonariuszom?
Jeżeli chodzi o artykuł 15a, który pan przewodniczący Koniuszy podniósł, w treści Porozumienia, jest zapis, że do końca 2019 roku będą podjęte wspólne uzgodnienia między stroną służbową i stroną społeczną. Do końca 2019 roku mamy jeszcze trochę czasu.
Warto zauważyć, że deklaracja przedstawiciela MSWiA nie jest obietnicą spełnienia mundurowych postulatów, a jedynie odnosi się do upływających terminów. Co więcej, jak wielokrotnie podkreślał szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski, brak Joachima Brudzińskiego w MSWiA utrudnia współpracę z resortem. Trzeba też pamiętać, że za kilka miesięcy czekają nas wybory parlamentarne, które nawet jeśli nie wpłyną na zmianę władzy w kraju, to z dużym prawdopodobieństwem doprowadzić mogą do personalnych roszad w MSWiA, a to z pewnością opóźni wszelkie prowadzone uzgodnienia i negocjacje. Z drugiej strony rządzącym może zależeć na choć częściowym „dogadaniu” się z funkcjonariuszami jeszcze przez wyborami, tak by dać jasny sygnał mundurowemu środowisku.
Do kolegi jestes w błędzie bo ten zapis powstał 2003 roku z data wstecz wiec jeżeli się przyjmowałes do służby wiedziałeś na co się piszesz ! Wiec te osoby od 1999 roku do 2003 są poszkodowane ich zapis w ustawie wyrolował!
chore podziały policjantów na tych którym się udziela przywileju i usuwa sie art 15a ..a co z reszta ???tym się nie należy !!!!! związki nasze są bez silne...maja tą ustawe gdzieś..bo ten chory przepis ich nie dotyczy..a później zdziwienie że policjanci skrzywdzenie chorymi podziałami..
Pragnę sprostować zamieszczony komentarz przez Michała. Funkcjonariusze przyjęci po 01 stycznia 1999 roku będą mieli wypłacane tylko jedno świadczenie emerytalne tzn. to które będzie korzystniejsze ( z ZER lub ZUS). Nie jest prawdą że po osiągnieciu wieku będzie wypłacana druga emerytura. Proponuję Michałowi aby udał się do Zakładu Emerytalno Rentowego i dopytał się za nim napisze bzdury i wprowadza w błąd zainteresowanych funkcjonariuszy . Dlatego tak istotna jest zmiana tego artykułu ponieważ lata pracy z cywila nie liczą się w obecnej chwili do wysługi emerytalnej
Jeśli ma być jakaś graniczna data to tylko i wyłącznie 31.12.2012 r. Wszyscy przyjęci przed 01.01.2013 r. powinni podlegać pod art. 15 !!!!! Tyle w temacie. Jeśli związki zgodzą się na inne rozwiązanie to okradną funkcjonariuszy z wypracowanych przez nich lat w cywilu a odprowadzone składki przytuli państwo.
Te trzy lata po 1999 to chyba kpina, tyle negocjacji, tyle zapowiedzi a teraz wielkie nic, i teraz jak można porównać przysłowiową trójkę z 15 latami pracy w cywilu? Czy przez te 15 lat składki odprowadzane były na Marsa