Agenci CBA dostaną chorwackie pistolety

7 czerwca 2019, 12:11
CBA, agenci, fot. CBA
Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozstrzygnęło przetarg na pistolety kalibru 9 mm. Chodzi o 100 sztuk pistoletów, o możliwość dostawy których walczyły cztery firmy. Biuro nie zdecydowało się na zakup pistoletów Glock, CZ czy Beretta, a wybrało chorwacką konstrukcję marki HS Produkt, a dokładnie model XDM-9, typ: 3,8 Compact. Wartość przetargu to blisko 230 tys. złotych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne pistolety 9 mm próbowało kupić już na początku roku, jednak przetarg 15 lutego został unieważniony. Jak informowaliśmy, postępowanie obarczone było „nieusuwalną wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego". Chodzi o fakt, że Biuro nie opublikowało ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, w związku z czym "umowa podlegałaby unieważnianiu z uwagi na nieprzekazanie ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej".

Drugi przetarg ogłoszono w marcu i tym razem stosowna informacja pojawiła się także w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. W połowie kwietnia informowaliśmy, że w postępowaniu pojawiły się cztery oferty. Zbrojownia zaoferowała dostawę pistoletów CZ P-10C (161 640 złotych; 60-miesięczna gwarancja, termin dostawy, naprawy/wymiany do 7 dni kalendarzowych). Kaliber do przetargu wystartował z pistoletem GLOCK 19 (211 560 złotych; 25-miesięczna gwarancja, dostawę w terminie 40 dni i naprawę/wymianę w ciągu 14 dni kalendarzowych). UMO w postępowaniu oferowało pistolety marki Beretta, model Px4 Storm Compact (155 000 złotych; 60-miesięczna gwarancja; termin dostawy, naprawy/wymiany w ciągu 30 dni kalendarzowych), a BUOS chciał wygrać przetarg z bronią marki HS PRODUKT, a konkretnie modelem XDM-9 (229 000 złotych; 60-miesięczna gwarancja; termin dostawy, naprawy/wymiany w ciągu 1 dnia).

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że CBA zdecydowało się na wybór chorwackiej konstrukcji, a więc pistoletu HS Produkt model XDM-9, typ: 3,8 Compact. Zgodnie z ogłoszeniem, w postępowaniu oprócz ceny, która stanowi 60 proc. ogólnej liczby punktów, CBA oceniało też: termin dostawy (20 proc.), termin naprawy (10 proc.) i gwarancję (10 proc.). Cena zaoferowana przez BUOS okazała się wprawdzie najwyższa, jednak firma zapowiedziała, że broń dostarczy w jeden dzień, tyle też trwać ma potencjalna naprawa lub wymiana. Na nowe pistolety BUOS daje 60 miesięcy gwarancji. CBA będzie tym samym jedyną służbą w Polsce, na której wyposażeniu znajdą się te pistolety.

Zgodnie z tym co przekazał InfoSecurity24.pl Temistokles Brodowski z CBA, przewidywany termin podpisania umowy to 18 czerwca tego roku. Można się więc spodziewać, że już 19 czerwca broń trafi do CBA.

XDM to samopowtarzalny pistolet bezkurkowy chorwackiej firmy HS PRODUKT. W USA szerzej znany jest pod nazwą Springfield XD.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
tak myślę
niedziela, 9 czerwca 2019, 18:41

Po co wydaje się miliony na fabrykę broni w Radomiu, opracowanie nowej broni, czy zakup licencji skoro preferuje się broń zagranicznych producentów?

nie uzbrojony
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 00:49

No właśnie! Czy pistolety aż tak bardzo się różnią? Chyba coś w Radomiu produkujemy. Nie przypuszczam, aby nasze pistolety mocno odstawały od innych. Rozumiem, że antyterroryści czy sportowcy olimpijscy mogą mieć szczególne zachcianki, ale w CBA chyba rzadko strzelają.

lonek
niedziela, 9 czerwca 2019, 11:26

za moich czasów to zawodowi żołnierze mieli te-tetki i sobie chwalili. liczą się umiejętności strzeleckie a nie broń.

Nikt ważny
sobota, 8 czerwca 2019, 20:51

Nie znają się na przetargach w Polsce za bardzo, bo nikt nie docenia tej dziedziny specjalistów. Decydenci najczęściej głupi, nie szanują specjalistów (pozycja w strukturze, "parasol bossa", szkolenia, posłuch, pensja, swoboda kształtowania pewnych rozwiązań) albo wciskają na stanowisko swojaczka, by być może lody kręcić. W efekcie brak wychodzić może profesjonalizmu w postaci braku ogłoszenia ( może tylko jedna osoba tam pracuje przy temacie?)i niemożność zawarcia ważnej umowy w poprzednim postępowaniu. To ogólnie, a teraz szczegóły. Stawiam tezę, że jakiś nominat, który to podpisał, naraził skarb państwa na straty rzędu 30% ceny wybranej oferty. Otóż proszę Państwa, termin dostawy i termin naprawy nie powinny być kryteriami oceny ofert ponieważ w pierwszym przypadku trzeba dobrze zarządzać zasobami aktualnymi i można narzucić termin dostawy oferentom zgodnie z potrzebami; w drugim przypadku termin naprawy to sprawa niszowa, a samą naprawę powinni robić krajowi rusznikarze. Broni winno być tyle i takiej jakości, by się nie psuła i gdyby nawet, to podmiana na tą z magazynu byłaby bezproblemową praktyką. Usterki eliminujemy żądając ustalonej w SIWZ jakości, określonej mierzalnymi kryteriami. Reasumując kryteriów wyboru - termin dostawy i termin naprawy nie powinno być. Winny być cena oraz gwarancja, i to wystarczy. Parametry techniczne należy ustawić na żądanym poziomie w dokumentacji i podać w ogłoszeniu. Efekt mamy taki, że dopłaca CBA (czyt. podatnik) do interesu na skutek braku profesjonalizmu zamawiającego. 74 000 zł straty wg mojej opinii. Powinna wygrać włoska Beretta. Około 50% drożej płaci podatnik za brak fachowości zamówieniowca a ostatecznie komisji przetargowej CBA. Może odrzucili oferty z jakichś powodów inne, ale nie wygląda to najlepiej, bo taka służba powinna dostać broń najlepszą z uwzględnieniem stosunku koszt/efekt. Generalnie to funkcjonariusze tej zacnej służby powinni dostać wcześniej z każdej firmy po 5 szt. broni do testów, a potem powinno się kombinować dalej. Czy nie mamy polskich przyzwoitych pistoletów? Rozumiem że w grę wchodzić mogą też niejawnie względy polityczne, ale wtedy trzeba na żywca wziąć się za przepisy dające swobodę zakupu. Mamy knebel bzdurnych przepisów unijnych zamiast świetnych przepisów polskiego Kodeksu Cywilnego. Interes państwa ważniejszy. Życzę CBA najlepszej broni i używania jej tylko do ćwiczeń, a Państwu oszczędnych profesjonalnych władz, które Wam będą służyć najlepiej. Na koniec, cos mi tu nie pasuje, bo gdyby spojrzeć na wagę kryteriów to nijak zwycięstwo Chorwatów tu nie wyjdzie ponieważ procentowo cena zwycięskiej oferty jeszcze jest zbyt wysoka, by pokonać następną pomimo wygrania w kryteriach dodatkowych po cenie. Artykuł nie zawiera wszystkich istotnych informacji, by tu się autorytatywnie wypowiedzieć, ostatecznie albo jakiś szwindel wisi w powietrzu. Nie wiadomo czy po stronie zamawiającego czy autora artykułu, ale może tylko mu informacji zabrakło? Pozdrawiam.

zozol
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 15:31

cyt. "Powinna wygrać włoska Beretta. ..... taka służba powinna dostać broń najlepszą z uwzględnieniem stosunku koszt/efekt." Piszesz jakbyś miał doskonałe porównanie oferowanej broni. A może tylko Beretkę znasz? No i niby jak oszacować kryterium nazwane przez ciebie "efekt" ??? Genialnie taki zapis wyglądałby w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Zygmunt
sobota, 8 czerwca 2019, 20:33

A może ten przetarg powinien być prześwietlony przez CBA ?

Dark
sobota, 8 czerwca 2019, 17:21

Niezły przekręt ... 70tys drożej bo naprawa w 1 dzień zamiast 7 dni ... to jakiś żart. Chyba że te pistolety się tak często psują ... Tylko jak CBA ma sama się skontrolować ... ha ha. To co jest wyrabiane z przetargami to czyste kuriozum

Tweets InfoSecurity24