Dwa awanse generalskie w Straży Granicznej

12 maja 2021, 10:03
Awanse generalskie Straż Graniczna
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Dwóch oficerów Straży Granicznej otrzymało nominację na pierwszy stopień generalski. Awanse trafią do komendantów z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. O nominacjach poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda wręczy je 14 maja na dziedzińcu Belwederu.

Dwóch pułkowników Straży Granicznej otrzymało awans na stopień generała brygady Straży Granicznej. Chodzi o płk. SG Roberta Bagana, Komendanta Nadwiślańskiego OSG oraz płk. SG Tomasza Michalskiego, Komendanta Nadodrzańskiego OSG. 

Szef nadwiślańskich strażników granicznych pułkownik SG Robert Bagan to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Z mundurem związany jest od ponad 30 lat (w latach 1990–1999 policyjnym, następnie Straży Granicznej). W latach 2001-2002 delegowany był do pełnienia służby w MSZ przy Ambasadzie RP w New Delhi w Indiach. Po utworzeniu Nadwiślańskiego OSG w 2004 roku skierowano go do pełnienia służby na stanowiskach kolejno trzech wydziałów. Do września 2019 roku był Zastępcą Dyrektora Zarządu Do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej, a obecnie jest Komendantem Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

image
Pułkownik SG Robert Bagan. Fot. Straż Graniczna

 

Pułkownik SG Tomasz Michalski wykształcenie wyższe zdobył w Poznaniu, gdzie ukończył Akademię Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza. Jest również absolwentem Studium Oficerskiego w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1997 roku, w pionie operacyjno-śledczym. Od 2013 roku zajmował stanowisko Zastępcy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, a w czerwcu 2020 roku objął funkcję Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

image
Pułkownik SG Tomasz Michalski. Fot. Straż Graniczna

Zgodnie z ustawą o Straży Granicznej stopień generała brygady Straży Granicznej nadaje Prezydent RP na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje 14 maja na dziedzińcu Belwederu, w trakcie oficjalnych obchodów jubileuszu 30-lecia Straży Granicznej.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
dioder
niedziela, 7 listopada 2021, 00:21

No to super. Skoro mamy takich świetnych nowych generałów SG, to czym prędzej należy ich wysłać na wschodnią granicę by mogli się sprawdzić, bo tam są problemy, z którymi SG, a właściwie jej dowódcy sobie nie radzą. Przecież (chyba) tych Panów nie mianowano z uwagi na konotacje polityczne , a nie daj Boże prywatne.

andys
wtorek, 17 sierpnia 2021, 18:03

Zastanawiam sie, jakie zdania ma Nadodrzanski Oddział Straży Granicznej. Przed wojna na Wschodzie był KOP, na Zachodzie -Straz Graniczna. Priorytety byly takie jak dzisiaj.

x
wtorek, 12 października 2021, 00:12

...(zadania?) takie, jakie miały Nadwiślańskie Jednostki MSW w latach mojej młodości (a mam ponad 50 latek)

Brawo
czwartek, 13 maja 2021, 14:35

Straż Graniczna powinna stanowić wzór dla pozostałych służb. Funkcjonuje w niej bowiem pragmatyczne podejście do zagadnień organizacyjnych i szkoleniowych, oraz brak "parcia na szkło" które znane jest z Policji i przybiera wręcz komiczne formy (ekspozycja pojazdów pancernych "AT" w kinowym gniocie tj. "Psy 3" - co zresztą jest stała cechą tzw. "AT" tamtej służby od wielu lat).

piątek, 22 października 2021, 09:54

badania okresowe masz ważne?

vv
czwartek, 1 lipca 2021, 22:21

Ty tak na serio?

vpac
czwartek, 13 maja 2021, 11:51

u nas wszystko w normie - coraz więcej wodzów coraz mniej indian i dzidy mają coraz bardziej krzywe

Hetman
środa, 20 października 2021, 17:52

W punkt! Po ki czort tylu generałów w SG? Przecież to śmieszne. Generał powinien być co najwyżej jeden i powinien nim być (jeśli już) Komendant Główny. To samo w innych formacjach.

GieTek
środa, 12 maja 2021, 21:43

Czekamy na generałów kolejowych i pocztowych.

Tweets InfoSecurity24