W policji łatwiej o stopień podkomisarza? Projekt MSWiA

1 kwietnia 2019, 13:15
promocja oficerska, fot. MSWiA, policja
Fot. MSWiA

O tym, że w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rusza kierunek nauka o Policji, pisaliśmy już w połowie lutego. Zgodnie z planami, ma on umożliwiać przystąpienie do egzaminu oficerskiego po zakończeniu 4-letnich studiów. Pomysł ten nie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem w policyjnym środowisku. NSZZ Policjantów przypominało, że „już kiedyś takie studia były i tylko nieliczni na nie się załapali”. MSWiA nie rezygnuje jednak z realizacji zmian w systemie kształcenia policjantów i przygotowało właśnie projekt rozporządzenie zgodnie z którym, do egzaminu oficerskiego będzie można przystąpić zaraz po zakończeniu studiów na nowo otwieranym kierunku. Co więcej, możliwość przystąpienia do egzaminu nie będzie warunkowana posiadaniem mianowania (lub powołania) na oficerski etat.

W policyjnym systemie kształcenia już niebawem zajdą niemałe zmiany. Zgodnie z zapowiedziami, w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rusza kierunek nauka o Policji. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że MSWiA chce umożliwić absolwentom przystąpienie do egzaminu oficerskiego po ukończeniu 4-letnich studiów.

Przypomnijmy, studia trwać będą 4 lata i będą prowadzone w formie stacjonarnej. Absolwenci po ich ukończeniu otrzymają tytuł zawodowy licencjata, a także możliwość przystąpienia do egzaminu oficerskiego, którego pozytywny wynik będzie podstawą do mianowania na pierwszy stopień oficerski (podkomisarza policji). Zgodnie z założeniami studentów-policjantów ma być 120, a limit miejsc dla poszczególnych komend wojewódzkich (stołecznej) określać będzie Komendant-Rektor WSPol, proporcjonalnie do stanu etatowego poszczególnych garnizonów.

Studia I stopnia o profilu praktycznym na kierunku nauka o Policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie adresowane są do osób, które wiążą swoje plany zawodowe ze służbą w Policji.

WSPol

Pomysł takich zmian w kształceniu policjantów, dość otwarcie krytykowali przedstawiciele policyjnych związków. Zaznaczali oni, że podobny system w Policji już funkcjonował i nie sprawdził się. „Oficer bez praktyki w terenie to żaden oficer” - podkreślali na jednym z portali społecznościowych przedstawiciele Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. „Policja znowu chce otworzyć <<fabrykę oficerów>>, to wszystko już było. Czy ktoś wyciąga wniosku z przeszłości?” – pyta w rozmowie z InfoSecurity24.pl były funkcjonariusz, który w Policji służył przez blisko 30 lat. Co więcej, jak się okazuje, do egzaminu oficerskiego będzie można przystąpić „przed mianowaniem na stanowisko, dla którego jest określony policyjny stopień etatowy w korpusie oficerów Policji”.

Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiany, jakie w rozporządzeniu chce wprowadzić MSWiA, mają na celu zwolnienie policjanta, który ukończył studia I stopnia o profilu praktycznym na kierunku nauka o Policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, z konieczności spełnienia warunku, mianowania albo powołania na stanowisko, dla którego jest określony stopień etatowy w korpusie oficerów policji.

Dziś, aby zostać oficerem policji należy spełnić szereg wymogów formalnych jednym z których jest posiadanie stosownego wykształcenia. Tak więc po pierwsze trzeba być policjantem i to w służbie stałej. Po drugie trzeba być mianowanym albo powołanym na stanowisko, dla którego jest określony policyjny stopień etatowy w korpusie oficerów Policji – co jak podkreślają sami mundurowi jest zazwyczaj wymogiem najtrudniejszym do spełnienia. Po trzecie należy ukończyć szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych albo studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, czyli posiadać kwalifikacje wyższe zawodowe. Należy też uzyskać pozytywną opinię przełożonego oraz złożyć, z wynikiem pozytywnym, egzamin oficerski.

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Tom
wtorek, 2 kwietnia 2019, 23:31

Wyjdą po studiach, w jednostkach zajmą kierownicze stanowiska średniego szczebla. Jedyne co będą wiedzieć, to skąd im nogi wyrastają i czyjej ręki gryźć nie wolno. Niestety to nie żart, prawdziwi policjanci nie nadają się już do tego zawodu.

Glina
wtorek, 2 kwietnia 2019, 14:55

To będzie tragedia. W policji potrzebni są oficerowie z wiedza i doświadczeniem a nie młokosy. Taka produkcja oficerów trwa cały czas w wojsku, ale oni to inna bajka, bo tak naprawdę poza byciem żołnierzem nic nie robią

Policjant
wtorek, 2 kwietnia 2019, 13:51

Niech się lepiej zajmą statystyką dot. zwolnień policjantów po kursach podst. albo jeszcze w trakcie ich trwania. Ciekawe kto będzie pracował i jaka będzie jakość tych oficerów bez terenowej wiedzy po 2024 jak trzeba będzie się określić. Czekam z niecierpliwością.

Jan
wtorek, 2 kwietnia 2019, 11:38

to dobry precedens...Teraz w sluzbach trzeba byc magistrem...oczywiscie wszyscy ktorzy sa "skazani na sukces", koncza byle jakie studia, gdyż sa juz namaszczeni. Ich komtetencje sa tak niskie w kwestii doswiadczenia i stazy, za to plecy ogromne...Nikt nie pomyslał o funkcjonariuszach którzy sa wołammi roboczymi ...Ci ludzie maja ogromne doswiadczenie, jezyki i znajomosci niezbedne do realizacji zadan...nie maja czasu na rodziny, a tym bardziej na studia...i co najgorsze nigdy nie beda oficerami...a potem mamy takich dowódców oficerów po 2 latach słuzby....jak tacy "rzadza", zapewne wielu z Was wie. Tyluł magistra, nie jest tożsamy z wiedza, i doswiadczeniem.

Marzyciel
wtorek, 2 kwietnia 2019, 11:37

Poziom wyszkolenia w Policji woła o pomstę do nieba na każdym etapie. 1. Kursy podstawowe trwają prawie 7 miesięcy, po którym Policjant wie wszystko i nic. Zdecydowana większość idzie I tak do patrolowki lub RD, a tłuką im tematy z bloku kryminalnego etc. Zamiast zrobić nacisk na wyszkolenie takiego f-sza w działaniach "na ulicy", wychodzi z napakowaną głową przepisami w 80 procentach nieprzydatnymi na tym etapie (lub wykutymi odpowiedziami testowymi), a rzeczywistość zaskakuje w pierwszych dniach służby. Co do szkoleń specjalistycznych, można na palcach jednej ręki policzyć takie, z których można coś wynieść. Przykładem są kilkumiesieczne specjalistyczne kursy pionu kryminalnego, na których połowa materiału, pójdzie w niepamięć po powrocie do jednostki. Co do oficerki, slyszalem ,ze przez kilka miesięcy jest wałkowanie dosłownie ze wszystkiego podobnie jak na kursie podstawowym. Może MSW rozważylo by zmianę procesu rekrutacji? Z większym naciskiem na profilowanie przy naborze? Może obligatoryjna służba przygotowawcza w opp, chętni do pracy w pionie kryminalnym musieli by przejść dodatkowe profilowanie (w żw tak jest) potem 3-6 mcy w komórce i na kurs oblig, który mógłby być podzielony na 2 części? Może oficerka powinna tez byc o konkretnym profilu ? Albo skrocona do minimum, w przypadku osob posiadajacych odpowiednie sranowisko służbowe ?Swoją drogą studia wojskowe też "produkują" oficerów jednakże należy zwrócić uwagę, iż jest to inny charakter służby.

Tweets InfoSecurity24