Ustawa o obrocie bronią w nowej wersji. MSWiA wycofuje się z niektórych zapisów

20 sierpnia 2018, 10:05
Pistolet P-83, fot. gliwice.slaska.policja.gov.pl
fot. gliwice.slaska.policja.gov.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po przeanalizowaniu uwag i opinii do przygotowanego projektu ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zdecydowało się odstąpić od niektórych jej zapisów – poinformował resort. Zmiany mają być efektem decyzji szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego.

Po zebraniu wszystkich uwag i opinii, MSWiA zdecydowało się na zmiany w proponowanym tekście projektu ustawy. Część z nich, to spory krok w tył w stosunku do proponowanych wcześniej regulacji. Zmiany dotyczyć mają m.in zasad znakowania broni czarnoprochowej czy noszenia broni przez osoby posiadające pozwolenie na jej posiadanie do celów sportowych. 

MSWiA chce odstąpić od dodatkowego znakowania broni, która została już oznakowana w ramach obowiązujących przepisów. U myśl przepisów nowej ustawy posiadacze broni pneumatycznej, sygnałowej, gazowo-alarmowej o kalibrze powyżej  6 mm oraz reprodukcji broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania nie będą też  zobowiązani do przeprowadzania badań lekarskich oraz przedstawiania zaświadczeń o niekaralności. Za niedopełnienie tych obowiązków posiadaczom tych rodzajów broni nie będą grozić także żadne konsekwencje. Resort chce również ograniczyć, do kategorii B, zakaz posiadania magazynków o dużej pojemności do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu lub do powtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu.

Jak wynika z informacji przekazanych przez MSWiA, planuje się także rezygnację z obowiązku zwrotu magazynków o dużej pojemności. Zmieniony projekt jedynie umożliwi ich zwrot w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Co więcej, posiadacze broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania nie będą mieli obowiązku jej oznakowania. 

Zmiany dotyczyć będą także gromadzenia broni palnej w muzeach. MSWiA planuje, co jak podkreślono w komunikacie jest zgodne w unijną dyrektywą, rezygnację z reglamentacji gromadzenia broni w muzeach i umożliwienie kolekcjonowania broni palnej kategorii A.

Jeśli przepisy projektowanej ustawy wejdą w życie w kształcie zapowiadanym przez MSWiA, osoby posiadające pozwolenie na broń do celów sportowych, będą mogły nosić ją załadowaną nawet poza miejscem zawodów sportowych.

„Celem prowadzonych w dalszym ciągu konsultacji i uzgodnień jest zagwarantowanie, aby postanowienia projektu ograniczały się jedynie do koniecznej implementacji prawa UE” – czytamy w komunikacie wydanym przez MSWiA.

Jak podkreślono, intencją ministerstwa nie jest wprowadzenie własnych regulacji dotyczących rynku broni, a jedynie dostosowanie przepisów do wymogów europejskich.

MSWiA/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
marian
środa, 22 sierpnia 2018, 16:38

@Gts Dziś to chyba tylko żart, ale za 10 lat kto wie?

Gts
środa, 22 sierpnia 2018, 08:56

Jak tak dalej pojdzie to trzeba bedzoe rejestrowac noze kuchenne, a te dluzsze od 25cm do chleba, tortow i kebabow bedzie trzeba oddac w czasie 90 dni.

Klavis
wtorek, 21 sierpnia 2018, 15:21

Przecież to kpina trzeba walczyć dalej ponieważ to co oni proponują jest nie do zaakceptowania .

Mamako
wtorek, 21 sierpnia 2018, 14:48

Tylko wspomnę, że bieżąca ustawa pozwala na skryte noszenie broni zarejestrowanej do celów sportowych w miejscach publicznych. A mimo to nie słyszę o ciągłych strzelaninach.

Submarine
poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 23:43

\"Jak wynikaJak wynika z informacji przekazanych przez MSWiA, planuje się także rezygnację z obowiązku zwrotu magazynków o dużej pojemności. Zmieniony projekt jedynie umożliwi ich zwrot w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Co więcej, posiadacze broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania nie będą mieli obowiązku jej oznakowania. z informacji przekazanych przez MSWiA, planuje się także rezygnację z obowiązku zwrotu magazynków o dużej pojemności. Zmieniony projekt jedynie umożliwi ich zwrot w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Co więcej, posiadacze broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania nie będą mieli obowiązku jej oznakowania.\" Hura! Już nie będzie przymusowego wywłaszczenia. Będzie można ochotniczo zwracać w ciągu 90 dni, ale jak się tego nie zrobi to sankcje nadal przewidują cofnięcie pozwolenia i konfiskatę całej broji. Brawo panie Brudziński, sto lat MSWiA!

Tweets InfoSecurity24