Ukraina rozwiąże sprawę blokad przejść granicznych z Polską

26 listopada 2018, 15:14
przejście graniczne, fot. strazgraniczna.pl
zdjęcie ilustracyjne, fot. Straż Graniczna

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił prezydenta Andrzeja Dudę, że ukraiński rząd został zobowiązany do rozwiązania sprawy blokad przejść granicznych z Polską w ciągu najbliższych dni - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Ukraińscy właściciele samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych zablokowali w niedzielę drogi dojazdowe do przejść granicznych z Polską. Kierowcy są niezadowoleni z zaostrzenia zasad wwozu samochodów zarejestrowanych w krajach trzecich, które dotychczas - ze względu na luki prawne - były użytkowane bez zmiany numerów rejestracyjnych i uiszczania opłat skarbowych na terytorium Ukrainy.

W poniedziałek prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali telefonicznie, a jednym z poruszanych tematów - obok sytuacji na Morzu Azowskim po ostrzelaniu i zajęciu w niedzielę przez rosyjskie służby specjalne trzech okrętów ukraińskich - była też sprawa blokady przejść granicznych. Do półgodzinnej rozmowy doszło z inicjatywy ukraińskiego przywódcy. 

"Prezydent Ukrainy zapewnił polskiego prezydenta, że rząd Ukrainy został zobowiązany do tego, żeby sprawę tę rozwiązać w ciągu najbliższego czasu; (w ciągu) najbliższych dni powinny te blokady ustąpić" - powiedział Szczerski na briefingu prasowym.

"Prezydent Poroszenko wyjaśnia przyczyny tych blokad i ich przebieg, zapewniając prezydenta, że strona polska powinna być spokojna, że strona ukraińska tę sprawę rozwiąże w ciągu najbliższych dni i nie powinno to mieć to wpływu na swobodę przepływu towarów i osób pomiędzy Polska i Ukrainą" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

W niedzielę wiceszef resortu spraw zagranicznych Bartosz Cichocki powiedział PAP, że w związku z paraliżem polsko-ukraińskich przejść granicznych MSZ apeluje o unikanie przejazdów przez nie, jeśli nie jest to konieczne. Zapowiedział wtedy również, że na miejsca blokad po stronie ukraińskiej wyjadą konsulowie RP, by "udzielić wszechstronnego wsparcia" polskim obywatelom.

Zdaniem Cichockiego problemy na przejściach granicznych między Polską a Ukrainą zostały wywołane "w szczególności bardzo krótkim vacatio legis" przyjętych przez ukraiński parlament zmian w kodeksie podatkowym oraz "wysokimi opłatami pobieranymi od ukraińskich kierowców samochodów na unijnych tablicach".

Z powodu blokady dróg dojazdowych do przejść granicznych po ukraińskiej stronie, od niedzieli trwają utrudnienia w ruchu granicznym na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Bez zakłóceń odbywają się odprawy w ruchu kolejowym i pieszym.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek po południu rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor, na Podkarpaciu nadal zablokowane są dwa przejścia: Korczowa i Medyka. Sporadycznie protestujący po stronie ukraińskiej przepuszczają pojedyncze pojazdy. Na Lubelszczyźnie utrudnienia w ruchu granicznym występują w Hrebennem, gdzie wstrzymano odprawę graniczną, oraz w Dorohusku, gdzie odprawę wstrzymano dla ciężarówek.

Ruch graniczny normalnie odbywa się w Zosinie i Dołhobyczowie (woj. lubelskie) oraz w Budomierzu i Krościenku (woj. podkarpackie).

Według danych Państwowej Służby Fiskalnej w Kijowie z końca 2017 roku na Ukrainę wjechało ponad 380 tys. pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Zdecydowana większość z nich wciąż pozostaje w granicach państwa.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
dk.
poniedziałek, 26 listopada 2018, 18:25

Wyzłomować ? Ale wtedy urwie się możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, przecież niezbędnych na życie. Pensje są na prowincji po 150 dolarów, do dwustu. Choć dawniej sięgały 400 USD. Emerytury są po 60 dolarów, a ceny przeżycia ciągle rosną. Diagnoza lekarska jest na ZUS bezpłatna, ale za leki płacić trzeba bez żadnej zniżki. Nawet młody weteran Doniecka, inwalida wojenny "za ojczyznę", protezę opłacić musi sobie sam. A dobra proteza kawałka żyły, czy tam innej arterii to np. 3.000 USD, w każdym razie tyle zażąda chirurg.. Bez auta nie dorobisz sobie młody człowieku już praktycznie nic - przecież pracy brak. Cło za starego grata, średniej wielkości i wciąż samodzielnie "robionego" ale jednak na chodzie i służącego niemal co dnia - ten mój znajomy ocenia je na 1.800 dolarów. Ależ to jasne, że nie ma tego cła z czego zapłacić ! I on i miliony innych. Mówiłem mu dawniej "wyjedź z Ukrainy", ale nie chciał zostawić starych rodziców, uparł się, ja przestałem namawiać... - Chyba, że zacznie teraz kraść ? Lub wstąpi do zorganizowanej grupy przestępczej ? No to teraz przynajmniej problem nieoclonych aut zostanie stanem wojennym rozwiązany. Gdyż tych blokujących drogi wolno już będzie zepchnąć na bok, na pobocze, do rowu itd, jakimś BTR-em. A ich kierowców wolno będzie powołać, jako rezerwistów. No, chyba że zjadą grzecznie sami. Więc Pan Prezydent Wilnej Ukrainy, Pan Poroszenko wie co mówi - blokady skończą się.... - albo i nie.

Willgraf
poniedziałek, 26 listopada 2018, 16:58

właśnie rozwiązali stanem wojennym na Ukrainie czyli stalą blokada przejść:)

Tweets InfoSecurity24