Termowizja za 18 mln złotych trafiła w ręce pograniczników

2 lutego 2019, 18:09
Straż Graniczna, termowizja, fot. SG
Fot. Straż Graniczna

W ostatnich dniach na granicę trafiło 115 nowoczesnych kamer termowizyjnych – poinformowała Straż Graniczna. Sprzęt został zakupiony ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Łączna wartość kamer to prawie 18 mln zł.

O tym, że Straż Graniczna kupiła 78 przenośnych kamer termowizyjnych chłodzonych (wartość jednej kamery to ok. 204 tys. zł) oraz 37 przenośnych kamer termowizyjnych niechłodzonych (koszt jednej kamery to ok. 53 tys. zł) informowaliśmy na InfoSecurity24.pl już w lipcu ubiegłego roku. Kamery niedawno zostały przekazane do placówek Straży Granicznej ochraniających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. 

Przenośne kamery termowizyjne przeznaczone są głównie do skrytej obserwacji terenu. Sprzęt może być wykorzystywany w trudnych warunkach terenowych o ograniczonej widoczności, również w porze nocnej oraz w każdych warunkach atmosferycznych.

image
Fot. Straż Graniczna
InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Harry 2
poniedziałek, 4 lutego 2019, 17:56

Urządzenia do kontroli granicy powinny pracować non stop w automacie. Takie patrole przykładające lornetkę do oczu, co jakiś czas, są mało skuteczne w wykrywaniu osób przekraczających granice. Powinny być ustawione maszty, a na nich termowizja, noktowizja i Bóg wie co jeszcze. Człowiek jest najsłabszym ogniwem w procesie ochrony granicy i powinien być wspierany przez szeroko pojętą automatykę, optykę itd.

luxowizor
niedziela, 3 lutego 2019, 21:55

Czy to jest produkt polskiego PCO? Mam nadzieję, że tak.

Greg
niedziela, 3 lutego 2019, 00:18

Ciekawe czy kupując tak specjalistyczny sprzęt pomyślano również o jego eksploatacji.

szczerze
sobota, 2 lutego 2019, 19:31

Ta płytka ze śrubkami wokół okularów, obskurnie pomalowana, już oczy bolą.

Reklama
Tweets InfoSecurity24