Szpieg GRU w Ministerstwie Gospodarki? Marek W. z aktem oskarżenia

6 września 2018, 10:55
Piątkarze, wydział V ABW, fot. ABW
Fot. ABW
  • Marek W., domniemany rosyjski agent GRU w polskim Ministerstwie Gospodarki usłyszał zarzuty i grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności;
  • Z materiałów ABW wynika, że Marek W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Jest akt oskarżenia wobec Marka W., który miał prowadzić działalność szpiegowską w Ministerstwie Gospodarki, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Prokurator oskarżył domniemanego rosyjskiego agenta z artykułu 130 par. 1 Kodeksu Karnego, który mówi o tym, że "kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.".

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że "Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie zakończył śledztwo prowadzone przeciwko Markowi W. Dziś (6 września 2018 roku) do Sądu Okręgowego w Warszawie został skierowany akt oskarżenia w tej sprawie".

Marek W. został oskarżony o branie udziału w latach 2014-2016 w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach działalność szpiegowskiej oskarżony przekazywał wiedzę uzyskaną z tytułu zatrudnienia w Ministerstwa Gospodarki.

Prokurator oskarżył Marka W. o popełnienie przestępstwa z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności."

Przypomnijmy, że zgodnie z komunikatem Rzecznika Koordynatora Służb Specjalnych, w dniu 23 marca 2018 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Marka W., urzędnika zatrudnionego w jednym z resortów gospodarczych. Zatrzymany jest podejrzany o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa opisanego w artykule 130 kodeksu karnego, tj. zarzuty dotyczące działalności szpiegowskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. 24 marca sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie 3-miesięcznego aresztu wobec zatrzymanego mężczyzny.  

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji. 

Marek W., urzędnik jednego z resortów gospodarczych, w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji. 

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Prokuratura Krajowa/ Rzecznik Koordynatora Służb Specjalnych/ jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
PABN
niedziela, 9 września 2018, 13:33

natychmiast trzeba zmienić ustawę od 10 do dożywocia

obserw
piątek, 7 września 2018, 16:55

Dziesięc lat minimum odsiadki i intensywne przesłchania. Dofinansować kontrwywiad i ABW

Tweets InfoSecurity24