Policyjny Mi-8 jeszcze sobie polata

17 grudnia 2019, 12:47
mi-8 policja fot mswia flickr cc by 20
Fot. MSWiA/Flickr CC by 2.0

Komenda Główna Policji kupuje za 750 tys. złotych komplet łopat do wirnika głównego śmigłowca Mi-8, znajdującego w dyspozycji  Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA". Jest to kolejny zakup mający na celu utrzymanie w linii maszyn, które miały zostać zastąpione przez śmigłowce S-70i Black Hawk.

Komenda Główna Policji pozyskała już 3 fabrycznie nowe śmigłowce Black Hawk, wyprodukowane przez zakłady PZL Mielec, z których ostatni dostarczono w pierwszym kwartale 2019 roku. Maszyny te, przeznaczone są właśnie dla Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji. Mimo to, Policja nadal inwestuje dość znaczące środki w wiekowe, wyprodukowane w 1983 roku maszyny Mi-8. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez InfoSecurity24.pl mają one pozostać w służbie co najmniej do 2024 roku.

Niestety utrzymanie dość wiekowych maszyn w linii nie jest sprawą tanią. W rozstrzygniętym na początku grudnia w przetargu, dotyczącym złożonego z pięciu sztuk kompletu łopat wirnika nośnego dla śmigłowca Mi-8T, KGP będzie musiała wydać 749 566,00 zł. Realizację kontraktu powierzono firmie Proatv – Anna Zezyk z Bielawy.

Wymiana łopat wirnika powiązana jest z rozstrzygniętym w październiku bieżącego roku przetargiem dotyczącym naprawy głównych piast wirników nośnych śmigłowców Mi-8T i podzielony jest na dwie części, dotyczące prac realizowanych na obu maszynach pełniących służbę. Każdy z tych remontów to koszt 277 500,00 zł, a ich realizację zlecono spółce Ankol z Chorzelowa.

Łączna wartość tych tylko tych dwóch przetargów, to ponad 1,304 mln zł i nie jest to z pewnością ostatnia inwestycja, jaką poczyni policja w utrzymanie w linii dwóch maszyn Mi-8T. W ostatnich latach przeszły one remonty główne, wydłużające eksploatację o kolejne 6-7 lat. Ostatni przeprowadzono w 2018 roku za sumę niemal miliona złotych. Maszyny Mi-8T, pomimo swoich wad, są lubiane przez funkcjonariuszy m. in. ze względu na możliwość zabrania na pokład nawet kilku sekcji z pełnym wyposażeniem, które mogą być desantowane jednocześnie przez tylne drzwi dzięki dwóm linom. Planowana eksploatacja maszyn, do wyczerpania resursów, powinna zakończyć się nie później niż w 2024 roku.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Julian
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:17

Na wymiane Mi-2 i nawet malowanie w barwy policji w trakcie przeglądu jednego Bella nie mieli kasy...nie mówiąc o modernizacji baz lotniczych...zakupie dronów taktycznych do śledzenia ruchu-piratów ... sprawców...poszukiwania zaginionych w trybie 12 godzinnym a nie 20 minutowym jak zakupione drony.XXI wiek a wydziały nazwijmy to umownie W ,,szpiegujące,, nie mają dronów jednego nawet na wydział...na województwo i sledzą podejrzanych na 7 samochodów co i tak nie gwarantuje nie wykrycia ich... osoby zaginione w zimie szuka się ręcznie bo śmiglowca nikt nie wezwie bo za drogi chyba że medialna sprawa ,,dziecko,, starszy czy z chorobami nikt sie nie zajmuje na poważnie...patrole piesze i szukanie igły w stogu siana...tak to wyglada...iluzja poszukiwań gdzie zimą jesienią kilka godzin to sprawa życia lub śmierci.W mediach tworzy sie iluzje działania....100 policjantów szukało...z tego 12 w terenie reszta za biurkiem.Najszybciej osoby zaginione znajduje Gopr... Nieetatowe grupy ratownicze OSP i taksówkarze...policja nie ma noktowizji jednej lornetki lub gogli na 600 osobową komendę...a termowizor to widziała w filmie predator.To jest zatrważające...choćby sprzęt wycofywany z wojska dostawali... Od 12 lat to tak widze...co roku zgony w lasach i łakach zimą...bo poszukiwanie tak wygladają...bo nie ma sprzętu i choćby chęci jego przejęcia z demobilu

zyzio
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:12

Może lepiej (tak cichutko i nieśmiało wtrące) zakupić po prostu nowy Mi-8,17 . Jedyną wadą takiego pomysłu jest to że produkuje je rosja. Zalety za to ogromne.

KOSA
środa, 18 grudnia 2019, 01:10

Zdecydowanie tak należało by zrobić. Zakupic ze 3 nowe dla Policji. I kilkanście dla naszych wojsk. Nowe. Ale u nas... brak słów.

Tweets InfoSecurity24