Generalnie "na nie", czyli związkowa krytyka ministerialnych propozycji w sprawie art. 15a

21 czerwca 2021, 11:19
Kamiński Mariusz, fot. MSWiA
Fot. policja.pl

"W zakresie, w którym uwzględniony został postulat umożliwiający funkcjonariuszom skorzystanie z prawa wyboru, Zarząd Główny NSZZ Policjantów pozytywnie ocenia tę część projektu" – czytamy w piśmie, w sprawie ministerialnego projektu dotyczącego zmian w art. 15a, jakie policyjni związkowcy skierowali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jednak jedyny element, który mundurowym w dokumencie przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji się podoba. Można się więc spodziewać, że batalia o kształt zmian dopiero przed nami.

Zdania nie zmieniamy - tak najkrócej można opisać stanowisko NSZZ Policjantów w sprawie projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Od dłuższego czasu wiadomo było, że propozycje przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji nie do końca wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mundurowych. Teraz wiemy, że pozytywnie oceniają oni tylko jeden element zawarty w projekcie. Co z resztą? Jak czytamy, "NSZZ Policjantów podtrzymuje swoją wcześniejszą opinię w zakresie w jakim projekt nie uwzględnia propozycji zawartych w tej opinii". Takie stanowisko jest z pewnością w pewnym sensie problematyczne dla kierownictwa resortu, które liczyło zapewne na to, że temat uda się "załatwić" relatywnie bezproblemowo.

Odpowiedź na pytanie czy ostateczny kształt projektu jest już przesądzony nie jest wcale taka prosta. Po pierwsze, mundurowi – o czym otwarcie mówi zarówno szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jak i przedstawiciele NSZZ Policjantów – liczą na to, że do wprowadzenia korekt w przygotowanym przez MSWiA projekcie, uda im się przekonać posłów i senatorów już na etapie prac parlamentarnych. Nie jest to oczywiście niemożliwe, jednak bez wątpienia – by móc wprowadzić poprawki – potrzebna będzie wola polityczna, wyrażona np. poprzez aprobatę resortu spraw wewnętrznych i administracji. Z drugiej strony – jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Krzysztof Oleksak, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych – mundurowi nie zamierzają projektu blokować, "bo prawda jest taka, że nawet w tym kształcie, (...) jest on jakimś rozwiązaniem problemu". Poza tym związkowcy, mimo że zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to "projekt doskonały" nie chcą "doprowadzić do sytuacji, w której zostanie on wycofany z prac legislacyjnych". Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, mówił w rozmowie z redakcją, że nie wyobraża sobie jednak takiej sytuacji by MSWiA w ogóle wycofało się z pomysłu uregulowania tej sprawy. "Wyglądałoby to jak szantaż ze strony resortu" – mówił policjant.

Drugi bieg 

Projekt zmian przygotowany w MSWiA, po dość długim oczekiwaniu, nabiera tempa. Można się spodziewać, że niedługo po zakończeniu konsultacji i uzgodnień międzyresortowych, dokument trafi pod obrady rządu. Wydaje się, że zarówno funkcjonariuszom jak i resortowi zależy na tym, by najszybciej jak to możliwe rozpoczęły się prace w Sejmie i wiele wskazuje na to, że stać się to może już w najbliższym czasie. Warto też przypomnieć, że jeszcze na etapie uzgodnień międzyresortowych do dokumentu wprowadzone mają zostać zmiany zakładające włączenie w projektowane rozwiązania funkcjonariuszy Służby Więziennej. Takie zapewnienie złożył, w piśmie do wiceministra sprawiedliwości, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Jednocześnie informuję, że przesyłany do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy zawierać będzie nową propozycję (art. 15ab) dającą funkcjonariuszowi możliwość wyboru ustalania emerytury na zasadach dotychczasowych, określonych w art.15a, lub nowych przedstawionych w art. 15aa.

Ponadto z uwagi na upływ czasu zaproponowano, aby ustawa wchodziła w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, a nie z dniem 1 lipca 2021 r. Propozycja ta nie powoduje żadnych zmian w realizacji postanowień tej ustawy.

fragment pisma Macieja Wąsika, sekretarza stanu w MSWiA do Michała Wosia, sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości

Jeśli MSWiA i tak zamierza dokonywać zmian w przepisach na etapie uzgodnień międzyresortowych to – teoretycznie – można by wprowadzić też korekty, o których mówią związkowcy. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne i wiele wskazuje na to, że kolejna runda batalii o kształt projektu obędzie się w Sejmie. A jej wynik, biorąc pod uwagę determinację obu stron, nie jest jeszcze przesądzony.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 168
05
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:28

04Pol bardzo dobrze pisze. Dla 03-12 możliwość wyboru po 25 latach. Inaczej wszyscy po 15 uciekną do cywila.

Aras
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:22

04Pol dobrze by pisał gdyby skreślono wogóle tego bubla dla 99-12, póki co jest 25 lat dla 99-03 i pewnie tak zostanie

04Pol
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:03

Tylko 03-12 powinni mieć prawo do art. 15/15a po 25 latach. 99-03 cofnięto z ZUS do ZER czyli zyskali dużo, zreszta większość uciekła już na emerytury. Po 2012 obowiązuje nowa ustawa - nie mają art. 15a i na strajku zlikwidowano im min wiek 55 więc dostali swoje. Tylko 03-12 walczyli na strajku z ZZ o art.15 bo 99-03 już dawno na emkach a w związku z tym tylko tą grupa wchodzi w grę w kwestii zachęcenia do 25 lat pracy. Ponadto 03-12 nie dostała żadnych ustępstw od rządu.

Kla08
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:38

Bardzo mądry wpis. 99-03 już w większości emeryci, krzyczą o art. 15 jako emeryci więc co to za obecnie walka cywilów pod sztandarem mundurowych. Przed 99 już dawno emeryci, pracuja jako cywile więc po co pretensje o art. 15a dotyczący mundurowych. Po 12 nie mają nic do tego, niech spokojnie pracują na swoje. Prawo wyboru między 15 i 15a tylko dla 03-12 - tylko my o to walczyliśmy ( widać to po wpisach na forum gdzie głownie od strajku o art. 15 dopominali się 03-12), nikomu więcej się nie należy. To będzie konkretna zachęta do zostania do 25 lat.

Wiesiek
piątek, 25 czerwca 2021, 22:55

Karo, ZSW przed 99 jako składkowy to kpina z płatników składek, gdzie ty tam asa widzisz. Napisz w jak pseudo uczciwy sposób żołnierze zmienili ZSW z nieskładkowego na składkowy jak tam nawet złotówki na koncie nie znajdziesz.

Karo
sobota, 26 czerwca 2021, 02:46

A Ty znowu się tu widzę pojawiasz, tylko pod innym pseudo. Zauważyłem że ZSW jest ci solą w oku, nie masz racji, ZSW to okres składkowy, równorzędny z przenoszonym stopniem do służby zawodowej, co to oznacza?, że w zasadzie to było preludium do służby zawodowej podobnie jak służba kandydacka, stąd należy z przyzwoitości wrócić tym ludziom zasady art.15

Karo
piątek, 25 czerwca 2021, 02:19

Nie wiem co w tym wpisie 04pol mądrego znalazłeś?, no chyba że występujesz pod podwójnym pseudonimem i sam siebie zachwalasz. Widzisz, każdy zasługuje na te zmiany, bez podziałów na daty przyjęcia Powód jest banalny, kryje się w zapisie 15a, podlegasz i nieważne czy wcześniej, później, podlegasz, nawet jeżeli uważasz inaczej, przeczytaj wyrok Trybunału w tej sprawie, podlegasz ty, ja, my. Budowanie kolejnego systemu emerytalnego to strzał w kolano, droga donikąd, nie chce mi się rozwijać, wylano już morze atramentu na ten temat, jeżeli rozbijemy się na atomy węgla, to nie stanowimy żadnej siły, siła leży w jednym głosie i jednej nucie, jak każdy zacznie grabić do siebie, to nie ugra na tym nikt nic .. Pomyślcie też o ZSW w kwestii 15a, to jest as w tej talii

Irek
środa, 23 czerwca 2021, 21:02

Powiem tak jestem z grupy 99-03 ale walić 15 a. Zakończmy to i tak się nie zgodzą bo jest kryzys kadrowy , mogę jeszcze popracować ale musze wiedzieć za co . Panie Jankowski do fryzjera i monitować w sprawie ustawy modernizacyjnej. Nie popuścić. Musicie się zrehabilitować za przehandlowanie tematu 15 a za dziadkowe dodatki.

Krzych
środa, 23 czerwca 2021, 20:59

Modernizacja? To ja wam napiszę jak będzie wyglądać. Kasa pójdzie głównie na sprzęt i infrastrukturę bo kupią i będzie. Jednorazowy wydatek. Przetarg wygra ojca brata wujek sprowadzając coś za 2 a sprzeda za 20. Krzykacze modernizacyjny za 10 lat będą chcieli pójść na emkę to im wydłużą lata bo będą braki kadrowe, no i .... będzie można bo w 2021 nikt nie protestował. Chciwość nie jednego już zgubiła. Tak będzie i teraz

Henry
czwartek, 24 czerwca 2021, 02:50

W planie modernizacji główny nacisk miał być kładziony na uposażenia, wynagrodzenia, więc spokojnie, najważniejsze to go wdrożyć

Jasne...
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:50

Na razie w planach tej modernizacji jest tylko inwestycja w budynki i sprzęt oraz technologie, a w zakresie inwestycji w ludzi to jest mowa wyłącznie o cywilach i korpusie służby cywilnej, jeśli chodzi o podwyżki - mundurowi są zupełnie pominięci... inwestycja w nich najwyraźniej nie jest przewidziana. W wydatkach z funduszu odbudowy UE i innych oraz w tzw. Nowym Ładzie rządu również nie jesteśmy ujęci - a do tego wciąż zamrozone pensje, rosnąca liczba wakatów i zlikwidowany fundusz nagrodowy i przełożeni, którzy biorą ogromne nagrody z kasy wakatowej za bohaterskie czyny w walce z pandemią lub za dalsze oszczędności naszym kosztem, a to my tyramy za 2-óch lub nawet już i za 3-ech... Pięknie - jak tak dalej pójdzie, to nawet już nie będzie miał kto zgasić światła w tej firmie, bo tłumnie wszyscy stąd pouciekają...

Maks
środa, 23 czerwca 2021, 17:58

Możliwość wyboru powinna dotyczyć roczników 99-12, ale widzę, że kociarstwo z 2-3 letnim stażem ma najwięcej do powiedzenia w kwestii 15a.

Tweets InfoSecurity24