Straż Graniczna zatrzyma dowód rejestracyjny

3 listopada 2017, 12:36
fot. Dawid Michalak/Straż Graniczna
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Jeszcze w tym miesiącu ma wejść w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. MSWiA wraz ze zmienionymi przepisami planuje rozszerzyć uprawnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej. W myśl przygotowanego rozporządzenia pogranicznicy będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu jeśli podczas przeprowadzanej kontroli drogowej okaże się to konieczne. 

Rozporządzenie w sprawie poszerzenia uprawnień strażników granicznych przygotowało MSWiA. Zgodnie z jego treścią funkcjonariusz SG w sytuacji zatrzymania dowodu rejestracyjnego wystawi pokwitowanie, podobnie jak robi to dziś policja.

Straż Graniczna kontroluje pojazdy, walcząc w ten sposób ze zjawiskiem bezprawnego przebywania obcokrajowców w Polsce. Dziś funkcjonariusz SG ma prawo zatrzymać samochód, sprawdzić dokumenty kierowcy i pasażerów a nawet przeszukać wnętrze auta jeśli ma podejrzenie, że mogą się z nim znajdować np. przemycane towary. Jednak w sytuacji kiedy istnieje konieczność zatrzymania dokumentów pojazdu, funkcjonariusz SG musi zawiadamiać policję, ponieważ tylko może zatrzymać dowód rejestracyjny i wydać pokwitowanie. Jak zauważa MSWiA dzięki proponowanym zmianom funkcjonariusze SG będą mogli wykonać więcej kontroli, a policjanci nie będą musieli przyjeżdżać na miejsce tylko po to, aby zatrzymać dowód rejestracyjny.

Ministerstwo planuje by rozporządzenie weszło w życie 13 listopada, razem z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym.

Czytaj też: Motocykle, quady i skutery śnieżne w Straży Granicznej

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
No results found.
Tweets InfoSecurity24