Od lipca łatwiej o policyjny mundur. Będzie więcej kandydatów?

27 sierpnia 2020, 10:00
podlaska policja przysiega twitter
Fot. Podlaska Policja, Twitter

Resort spraw wewnętrznych i administracji uznał, że zaszła konieczność "dostosowania procesu doboru do służby w Policji do stale zmieniających się potrzeb tej formacji i zapewnienia skutecznego realizowania jej ustawowych zadań". Jak podkreśla sekretarz stanu w MSWiA, Maciej Wąsik, w odpowiedzi na poselskie zapytanie, dostosowanie przepisów powinno "przyczynić się do wzrostu liczby kandydatów do służby, a tym samym uzupełnienia wakujących stanowisk" w formacji.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji zostało opublikowane 21 lipca 2020 r. w Dzienniku Ustaw RP. Jak tłumaczy Maciej Wąsik, w "rozporządzeniu dokonano w szczególności zmiany zakresu tematycznego testu wiedzy celem jego dostosowania do wymogów, które winny być stawiane przed kandydatami do służby w Policji". Jak informował InfoSecurity24.pl jeszcze w marcu br., ma on obejmować zasady funkcjonowania Policji. "Zatem zasadne jest, aby test sprawdzał wiedzę kandydata właśnie z tego zakresu, co potwierdzi jego motywację do pojęcia służby w Policji, a także przybliży mu zagadnienia związane z jej funkcjonowaniem" - czytamy jeszcze w uzasadnieniu do projektu, opublikowanego przez resort na początku roku. Wiedza uzyskana podczas przygotowywania się do tego testu ma być weryfikowana, utrwalana oraz pogłębiana podczas odbywania szkolenia zawodowego podstawowego, na które każdy nowo przyjęty funkcjonariusz kierowany jest od razu po przyjęciu do służby w Policji. Obecnie test wiedzy przeprowadza się z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego. 

Co więcej, przyjęto, że w przypadku uzyskania przez kandydata negatywnego wyniku z etapów postępowania kwalifikacyjnego będzie mógł on szybciej ponownie przystąpić do postępowanie, gdyż skrócono okresy karencji. Modyfikacji uległ także system punktowy stosowany podczas oceny preferencji z tytułu posiadanego przez kandydata wykształcenia i umiejętności.

Wprowadzono jednocześnie zmiany dotyczące testu psychologicznego, które polegają na zwiększeniu liczby metod badawczych stosowanych na etapie "test psychologiczny". Powyższe pozwoli na poszerzenie oceny psychologicznej o pomiar dodatkowych cech oraz kompetencji, czego skutkiem będzie bardziej szczegółowa i wielostronna opinia psychologiczna. Umożliwi to pełniejszą ocenę predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydatów do służby w Policji.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA

Zmianom uległy również przepisy dotyczące wykorzystania przez komisje lekarskie opinii przygotowywanej przez psychologów policyjnych na etapie testu psychologicznego. Wydłużono również okres ważności opinii pozytywnych z tego testu, co pozwolić ma na efektywniejsze wykorzystanie potencjału osób spełniających wymagania do ww. służby w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Przypomnijmy, że rekrutacja do policji to cztery etapy, czyli test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny oraz rozmowa kwalifikacyjna. Największe kandydatów ma żegnać się z szansą na założenie policyjnego munduru na etapie testu psychologicznego. Zgodnie z danymi przekazanymi przez rzecznika Komendy Głównej Policji, insp. Mariusza Ciarkę, to właśnie na tym etapie odpadać ma nawet 70 proc. kandydatów. 

W opinii MSWiA, wszystkie zmiany dokonane w rozporządzeniu to odpowiedź na aktualne potrzeby i wymagania Policji. Ich celem jest uproszczenie postępowania kwalifikacyjnego do formacji, co ma przełożyć się na wzrost liczby kandydatów do służby i uzupełnienie wakatów. A wakaty te stanowią dla formacji, szczególnie w bieżącym roku, spory problem. Zgodnie z danymi na 1 lipca 2020 r. jest ich już ponad 7800. Uzupełnianie braków utrudniła znacząco trwająca pandemia koronawirusa i wstrzymanie naborów do formacji na początku roku. 

To nie jedyna próba walki z rosnącą liczbą wakatów w policji, którą w tym roku podjął resort spraw wewnętrznych i administracji. Lekarstwo stanowić ma również wprowadzenie dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Zgodnie z rządową propozycją funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Dokumenty wprowadzające to rozwiązanie czekają już na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 68
Guest
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:32

Chcą zatrzymać "dziadkow" dodatkiem ! MOZE niech co roku każdemu zwiększają dodatek bo młodzi widzą co tu się dzieje za "syf". 4 lata jestem w tej formacji i zero podwyższonego dodatku nawet o durne 50 zł nie mam żadnych postępowań itp. Dobra opinie i ciągle pieniążków brak w budżecie. Młodzi ludzie nie chcą tu pracować, dziwi się ktoś? Daja dodatki "dziadkom" którzy i tak w większości siedzą za biurkami. To jest plucie w mordy młodym policjantom. Dużo wakatow wolnych to powinni zachęcić młodych jakos, a nie oszukujmy się czym najlepiej zachęcić? Finansami i tyle w temacie bo wątpię czy ktoś kto naprawdę wie z czym wiąże się pracą na ulicy w policji i kiedy dochodzi do wniosku że to nie W11 to najzwyczajniej odchodzi i idzie do prywaciarza za te same lub lepsze pieniądze. Pozdrawiam

czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:02

Jak nazwałeś jestem tym dziadkiem, pracuje 25 lat, od 10 lat nie dostałem podwyżki dodatku. Od trzech lat pensje młodych niedoświadczonych policjantów niemalże się wyrównały z pensjami funkcjonariusze którzy posiadają szeroką pojętą wiedzę policyjną i na bieżąco dzielą się nią z młodszymi policjantami. Masz rację jak w każdej formacji są stanowiska na których niewiele się robi i dużo zarabia. PS niedługo młodzi funkcjonariusze nie będą mieli się od kogo uczyć sama teoria to za mało!!!

Policjant
sobota, 29 sierpnia 2020, 11:12

Jak mam się uczyć od dyżurnych w mojej KPP to dziękuję.

piątek, 28 sierpnia 2020, 18:36

Masz racje młodzi tylko zaglądają starym policjantom do portfela nie dając nic od siebie tylko wymagania

Verecs
czwartek, 27 sierpnia 2020, 20:28

I oczywiscie latasz ciagle po ulicy na najnizszej grupie...dziadku? Czy siedzisz za biurkiem na ekspercie i marudzisz, ze od 10 lat nie masz dodatku? I zacierasz lapki na mysl o 2,5k blokujac etat na kolejne lata komus kto o nim moze tylko pomarzyc?

czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:45

Dużo wakatów w Policji??? Trzeba dodać że nie są to wakaty na stanowiskach kierowniczych tyko najniższym szczeblu

Zenon
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:29

Szukają niewolników do czarnej roboty już nawet szkolenie skrócili o połowę a w biurach wolnych miejsc brak bo udają że coś robią za dużą kasę na ulicy niewolników brakuje!

ja
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:55

Szkolenie jest skrócone tylko w okresie covida dalej nie wiadomo co. Na skrócone szkolenie nie każdy pluton szkolenia sie załapie

Doopoo
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:04

To będzie dramat...

Tweets InfoSecurity24