Reklama

Straż Graniczna

Komandosi, SG i Policja przeciw terrorystom na promie

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Ćwiczenie ANAKONDA 18 to nie tylko sprawdzenie elementów typowo wojskowych, ale również pokazanie wagi oraz znaczenia współpracy z innymi niż wojsko, strukturami odpowiadającymi ma co dzień za bezpieczeństwo kraju. W ramach ćwiczenia Kaper-18/II (część ćwiczeń ANAKONDA 18) umiejętność współdziałania, w warunkach zagrożenia terrorystycznego na wodzie, testowali przedstawiciele Wojsk Specjalnych, Straży Granicznej oraz Policji.   

7 i 8 listopada bieżącego roku, funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z policjantami oraz operatorami jednostek Wojsk Specjalnych uczestniczyli w ćwiczeniu antyterrorystycznym Kaper-18/II, które jest częścią największych ćwiczeń wojskowych w Polsce o kryptonimie ANAKONDA 18. Scenariusz zakładał, że połączone działania Wojsk Specjalnych, Policji i Straży Granicznej przy wsparciu Marynarki Wojennej doprowadzą do odbicia z rąk terrorystów zajęty przez nich prom, na którym znajdowali się zakładnicy. Ostatecznie służby odbiły przejęty przez terrorystów prom pasażerski, a sama jednostka bezpiecznie wpłynęła do portu w Gdyni, gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili następnie odprawę graniczną. 

Jak oficjalnie zaznaczono, głównym celem ćwiczenia było zgranie sił struktur wojskowych oraz pozamilitarnych, jak również sprawdzenie procedur współdziałania i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym na morzu. Scenariusz ćwiczenia został tak przygotowany, aby ćwiczone zdarzenia były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych. W ćwiczeniu brały udział  jednostki pływające z Pomorskiego i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej i Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG, samolot Mewa z I Wydziału Lotniczego KGSG, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdyni i służby operacyjne.

image
Fot. Straż Graniczna

Przypomnijmy, że w tegorocznym ćwiczeniu ANAKONDA 18 uczestniczy około 17,5 tys żołnierzy z 10 krajów Sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczy około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. Manewry prowadzone są na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. W ramach tegorocznej edycji Anakondy przeprowadzone zostaną epizody cykliczne ćwiczenia, jak wspomniany powyżej „Kaper-18/II”. 

image
Fot. Straż Graniczna

Głównym celem manewrów Anakonda-18 jest integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych. Stanowiło to też okazję do sprawdzenia możliwości wypełniania zadań tzw. „państwa gospodarza”, zarówno pod względem funkcjonowania całego systemu, jak i procedur związanych z przyjęciem i zabezpieczeniem sił sojuszniczych.

 Straż Graniczna/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze