Reklama

Służby Specjalne

Powiew młodości w brytyjskim kontrwywiadzie

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Wielka Brytania poinformowała, że doszło do zmiany na stanowisku dyrektora generalnego kontrwywiadu MI5. Będzie to już osiemnasty dyrektor od  powstania tej służby specjalnej w 1909 r. i zatrudniającej obecnie około 4 tys. pracowników. Następcą Sir Andrew Parkera, który sprawował funkcję od 2013 r., został Ken McCallum, który ma być najmłodszym szefem brytyjskiej kontry w historii (chociaż nie podano jego wieku). 

Podkreśla się, że Ken McCallum jest człowiekiem służb, gdzie na różnych stanowiskach spędził niemal ćwierć wieku. Jest absolwentem matematyki na uniwersytecie w Glasgow. Stanowisko szefa MI5 ma objąć wraz z początkiem kwietnia, a o jego nominacji poinformowała szefowa brytyjskiego MSW Priti Patel.

W toku służby miał zajmować się bezpieczeństwem wewnętrznym w niestabilnej Irlandii Północnej, potem przeszedł do tematyki antyterrorystycznej, ale w kontekście rozwoju zagrożenia islamistycznymi strukturami terrorystycznymi w Wielkiej Brytanii. Zdobywał również doświadczenie w pracy poza samymi służbami specjalnymi, gdy działał w Departamencie Biznesu, Innowacji i Umiejętności, zajmując się tam problematyką technologii cyfrowych.

Zauważa się również jego znaczący udział w sprawnym przeprowadzeniu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r., gdzie miał być odpowiedzialny za zabezpieczenie antyterrorystyczne. Jak podano w oficjalnej biografii, w kwietniu 2017 r. został mianowany zastępcą dyrektora generalnego MI5. Na tym stanowisku odpowiedzialny był za całość pracy operacyjnej i dochodzeniowej brytyjskiego kontrwywiadu. Jednak szerzej opinii publicznej miał stać się znany w związku z szefowaniem zespołowi wyjaśniającemu incydent z rosyjską próbą otrucia Siergieja Skripala w Salisbury w 2018 r. 

McCallum ma być wielkim zwolennikiem jak najszerszego korzystania z możliwości, jakie oferuje służbom specjalnym nowa technologia (w tym wykorzystanie uczenia maszynowego). Za priorytet uważa budowę zdolności cyber po stronie MI5. Z tym ostatnim zagadnieniem zapoznał się w toku swojej pracy w kontrwywiadzie, szczególnie w kontekście współpracy na linii służby specjalne - firmy prywatne. Co więcej, można przypuszczać, że zyska tym dobrą bazę do współpracy z główną agencją ds. cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii czyli GCHQ. McCallum ma być znany również z dobrej współpracy z wywiadem, czyli MI6/SIS. 

Oczywiście najważniejszym wyzwaniem przed jakim staje McCallum jest utrzymanie bezpieczeństwa wewnętrznego w dobie szalejącej pandemii. Jednak w przypadku Wielkiej Brytanii nie zapomina się też o problematyce zróżnicowanego pod względem źródeł terroryzmu, ale coraz głośniej mówi się także o chińskich działaniach w cyberprzestrzeni. Interesujące może być stanowisko nowego szefa przede wszystkim wobec bezpieczeństwa i budowania sieci 5G przy współpracy z chińskim gigantem Huawei.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze