Czasowy zakaz noszenia broni palnej w Warszawie

16 sierpnia 2019, 12:44
holster-1228061_1920
Fot. Pixabay

Na terenie miasta stołecznego Warszawy ma obowiązywać czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Wspomniane ograniczenia, trwające od 30 sierpnia do 2 września bieżącego roku, związane są z wymogami bezpieczeństwa dotyczącymi tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 

Zgodnie z planem MSWiA, wprowadzony ma zostać zakaz noszenia broni i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na terenie Warszawy, w dniach 30 sierpnia do 2 września bieżącego roku. Zakaz ma wynikać z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z wymogami względem zabezpieczenia obchodów 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Obecnie trwają uzgodnienia z resortami, władzami województwa oraz miasta, jak również służbami zajmującymi się bezpieczeństwem w kraju.

W tym roku polskie władze podkreślają, że z racji udziału licznych delegacji międzynarodowych, na czele z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, istnieje realna konieczność wprowadzenia ograniczeń obejmujących również posiadaczy broni palnej. Stąd we wskazanych dniach - od 30 sierpnia do 2 września - miałoby dojść do czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym.

Ograniczenia mają, zdaniem MSWiA, zmniejszyć przede wszystkim ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, chociażby poprzez eliminację ewentualnych przypadków utraty broni, a tym samym możliwości dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych. Na podstawie danych Komendy Stołecznej Policji, MSWiA szacuje, iż czasowy zakaz obejmie ok. 28 tys. osób fizycznych oraz ok. 150 podmiotów posiadających pozwolenia na broń, a mających miejsce stałego pobytu lub siedzibę właśnie na terenie miasta stołecznego Warszawy.

Przypomnieć należy, że podobne rozporządzenie pojawiło się niedawno w związku z festiwalem "Pol'and'Rock Festival", ale tego rodzaju ograniczenia były wielokrotnie stosowane (np. w kontekście COP24 w Katowicach oraz konferencji bliskowschodniej w Warszawie). Wówczas, również z przyczyn bezpieczeństwa, wprowadzono zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym broni wszelkiego rodzaju na obszarze gminy Kostrzyn nad Odrą oraz sołectwa Dąbroszyn w gminie Witnica, położonych w województwie lubuskim.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Piorun
poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 13:50

Kolejny przejaw milicyjnej głupoty. Od kiedy to legalni posiadacze broni stwarzają zagrożenie? A jeśli chodzi o utratę broni to niech lepiej przypilnują "swoich" bo wielokrotnie były przypadki utraty broni na służbie przez policjantów, bywało, że pod wpływem alkoholu.

Greg
środa, 21 sierpnia 2019, 21:47

Zakaz noszenia...jesli MSWiA, Stawia tezę o zagrożeniu zamachem VIP-ow, POWINIEN mieć świadomość , że zawsze jest WAZNY zleceniodawca a nie jakiś przypadkowy człowiek z nożem w rece. Jeśli jest zleceniodawca, to za nim stoją służby wrogie. Dla nich ograniczenie broni nie istnieje. BEZ problemu przewiozą dowolną broń, na dowolne terytorium dowolnego państwa...Ktoś kto w PL posiada zezwolenie, jest tak weryfikowany, że nie dokonałby przestępstwa z użyciem własnej broni. To odpowiedzialni ludzie.

Kkk
piątek, 16 sierpnia 2019, 22:33

Posiadam broń do ochrony osobistej. Ustawa gwarantuje mi że mogę ją nosić załadowana.moje życie i zdrowie jest zagrożone 24 h na dobę. Co jest ważniejsze ustawa czy zarządzenie nr o czasowym zakazie.?

xxx-lucyfer
piątek, 16 sierpnia 2019, 21:33

No to proszę mi powiedzieć, ilu obywateli RP ma prawo do posiadania takiej bronii?

Gość
piątek, 16 sierpnia 2019, 21:16

Rozbrajania społeczeństwa ciąg dalszy, bo według autorów zakazu to legalnie posiadający broń są zagrożeniem. Przestępcy na pewno się przestraszą, aż zatrzęsą portkami. Nie wiem kto na górze wpada na takie pomysły.

Reklama
Tweets InfoSecurity24