Sprzęt "piątej generacji" dla Straży Granicznej

25 lutego 2019, 14:49
PJN straż Graniczna, fot. Strz Granicznaa
Fot. Straż Graniczna

„Ten sprzęt pozwoli wam być o krok przed przestępcami, którzy próbują narażać na szwank interesy ekonomiczne naszego państwa” - powiedział w poniedziałek szef MSWiA podczas przekazania Straży Granicznej kluczyków do dziewięciu nowoczesnych pojazdów obserwacyjnych. Łączna wartość przetargu, na dostawę 23 pojazdów i jednego symulatora, to ponad 43 mln złotych.

Szef MSWiA Joachim Brudziński, przekazał dziś w placówce SG w Zbereżu, Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej dziewięć pojazdów obserwacyjnych tzw. PJN-ów.

"Przed chwilą wręczyłem funkcjonariuszom kluczyki do wysoce specjalistycznego sprzętu. To rzeczywiście już można powiedzieć w pełni XXI wiek. Te pojazdy, jak to się waszym strażackim żargonie określa PJN-y naszpikowane współczesną techniką pozwolą wam - jestem o tym przekonany - jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo wschodniej granicy Rzeczypospolitej" - mówił Joachim Brudziński. Minister zaznaczył, że nowy sprzęt pozwoli być o krok przed przestępcami, "przed tymi, którzy próbują narażać na szwank interesy ekonomiczne naszego państwa (...) jaka jest skala tego procederu świadczą najlepiej liczby" - mówił.

Podkreślił, że w ubiegłym roku Straż Graniczna zabezpieczyła towary pochodzące z przestępstw o wartości 210 mln zł. Dodał, że w tym samym roku przeznaczono 280 mln na program modernizacji Straży Granicznej.

"Można powiedzieć, że w pełni wasza praca, wasza służba równoważy ten wysiłek finansów publicznych zaangażowanych w proces modernizacji służb mundurowych" - powiedział minister SWiA. Dodał, że koszt zakupu jednego pojazdu to 1,7 mln zł.

Jak zauważył Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga, „pojazdy, które pan minister Brudziński dziś przekazał, to sprzęt piątej generacji, który pozwoli wjechać w miejsca, gdzie nie wjeżdżały dotychczas starsze pojazdy”. "Najlepszy nawet sprzęt nie zastąpi jednak funkcjonariuszy. To dzięki wam, waszej ofiarności i czujności oraz waszej umiejętności korzystania z nowoczesnego sprzętu sukcesem zakończyły się takie działania, jak ostatnie zabezpieczenie szczytu bliskowschodniego" - dodał gen. Praga.

Przypomnijmy, że łączna wartość zakupu 23 pojazdów oraz symulatora – trenażera operatorów PJN to ponad 43 mln zł. Auta trafią do oddziałów na zewnętrznej granicy, a symulator do jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Wartość jednego pojazdu to ok. 1,7 mln zł a trenażera ponad 1,5 mln zł. 

Pojazdy i sprzęt zostały kupione w ramach "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020".

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Strażak.
wtorek, 26 lutego 2019, 21:14

Panie Ministrze, to nie strażacy tylko strażnicy!

xyz
wtorek, 26 lutego 2019, 20:21

Zakup jak najbardziej potrzebny. Szkoda tylko że niektórzy od dawna wprowadzają już piątą generację do swojej armii w postaci myśliwców. No cóż, ale nasze (nie)rządy stać jedynie na wprowadzenia zaczątku piątej generacji do naszej straż granicznej. Dobre i to, ale i tak czas wymienić te nierządy na rząd polski.

T
wtorek, 26 lutego 2019, 18:34

Widzę że są bardziej zgrabne od starych

Bytomski
wtorek, 26 lutego 2019, 08:41

Bravo!!! Wiecej Strażników i sprzetu !!!!!

łuki
poniedziałek, 25 lutego 2019, 21:16

Brawo, potrzebny sprzęt uszczelniający wschodnią granicę

Tweets InfoSecurity24