Reklama

Służby Mundurowe

SOP unieważnia przetarg na samochody

zdjęcie ilustracyjne/fot. Jakub Szymczuk/KPRP
zdjęcie ilustracyjne/fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Służba Ochrony Państwa, odpowiedzialna za ochronę najważniejszych osób w państwie, kilka dni temu unieważniła przetarg na zakup dwóch samochodów typu SUV, a kolejne postępowanie, dotyczące trzech aut, spotkać może ten sam los. W obu przypadkach, złożone oferty są wyższe niż budżet jaki SOP planował przeznaczyć na realizację zamówienia.

Przetarg na zakup 2 sztuk samochodów osobowych SOP unieważniła 8 października. Chodziło o dostawę samochodów 5-drzwiowych typu SUV, w których mogłoby podróżować 5 osób. Auta miały pochodzić z tegorocznej produkcji i posiadać napęd na 4 koła oraz automatyczną skrzynię biegów. Minimalna moc została określona na 130 kW (176 KM).

W postępowaniu swoje oferty złożyły dwie firmy. Duda-Cars S.A. z Poznania, będący dystrybutorem Mercededes-Benz, dostawę dwóch samochodów, w specyfikacji jakiej wymagał SOP, wycenił na 391 780 złotych brutto. Poznańska firma oferowała 60 miesięczną gwarancję mechaniczną na zespoły i podzespoły mechaniczne, elektryczne i elektroniczne. Konkurencyjną ofertę, w wysokości 352 796 złotych, złożyła firma Auto FUS Group z Warszawy, która w swojej ofercie posiada samochody marki BMW. Warszawska spółka zaproponowała 24 miesięczną gwarancję mechaniczną na zespoły i podzespoły mechaniczne, elektryczne i elektroniczne. 

Jak się jednak okazało, obie oferty znacząco przekroczyły budżet jaki SOP planowała przeznaczyć na samochody. Zgodnie z informacją z otwarcia ofert, na zakup dwóch aut, Służba Ochrony Państwa przygotowała 250 tys. złotych brutto. „Zaproponowane ceny brutto ofert złożonych w niniejszym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego przewyższają kwotę jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, w związku z czym Zamawiający nie dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej” – czytamy w uzasadnieniu do informacji o unieważnieniu postępowania.

Przy ocenie ofert pod uwagę brano cenę (60 proc.) oraz termin gwarancji mechanicznej na zespoły i podzespoły mechaniczne, elektryczne, elektroniczne (40 proc.). Co ciekawe, zgodnie z ogłoszeniem o udzielanym zamówieniu, postępowanie prowadzone było z wyłączeniem stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych i zostało przeprowadzone na podstawie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Polsce sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). Samochody miały zostać dostarczone do SOP najpóźniej, do 9 listopada 2018 roku. 

5 października, SOP dokonał też otwarcia ofert w przetargu na dostawę trzech samochodów osobowych. W postępowaniu złożona została jedna oferta, pochodząca od firmy CHODZEŃ z podwarszawskiego Piaseczna, oferującej m.in. samochody marki Toyota i Lexus. SOP, na zakup trzech aut planował przeznaczyć 330 tys. złotych brutto, podczas gdy jedyna oferta opiewa na sumę 349 800 złotych brutto. Można zatem przypuszczać, że jeśli SOP nie znajdzie dodatkowych środków, także ten przetarg może zostać unieważniony.

Przypomnijmy, Służba Ochrony państwa powstała w lutym tego roku w miejsce zlikwidowanego Biura Ochrony Rządu. SOP jest odpowiedzialne m.in. za ochronę osobistą najważniejszych osób w państwie. Funkcjonariusze nowopowstałej formacji zyskali też uprawnienia do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych. SOP, podlegający formalnie pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jest także beneficjentem ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych. Zgodnie z informacjami jakie przekazał ostatnio wiceszef MSWiA, Krzysztof Kozłowski, w przyszłym roku Służba Ochrony Państwa otrzyma, w ramach modernizacji służb, 69 mln złotych.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze