W przyszłym tygodniu ruszą szczepienia służb mundurowych? Wiceszef MSWiA: jeszcze dziś będziemy rozmawiać z komendantami

16 lutego 2021, 08:37
Maciej Wąsik, fot. KPRM
Fot. KPRM

"Polska otrzymała dostawy szczepionki AstryZeneca i jesteśmy w stanie przystąpić do szczepienia wszystkich służb" – powiedział dziś na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak dodał, rozmowy z komendantami na temat szczepień rozpoczną się jeszcze dziś, a przygotowania mają ruszyć jeszcze w tym tygodniu.

"Jeszcze dziś będziemy rozmawiać z komendantami służb i rozpoczyna się proces szczepienia tych, którzy mają na co dzień do czynienia z ludźmi i narażają siebie i swoich bliskich na zakażenie" – zapowiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister Maciej Wąsik. Wiceszef MSWiA podziękował też policjantom i innym służbom za działania, które podejmują. Jak dodał, "policjanci jeszcze nie zostali zaszczepieni, a mimo to codziennie narażają swoje zdrowie i życie na ulicach". "Ministerstwo Zdrowia dało nam już terminy zgłaszania grup policjantów do szczepień. Być może już w przyszłym, a jeśli nie w przyszłym, to jeszcze następnym tygodniu będzie można rozpocząć ten proces szczepienia wszystkich służb - nie tylko policjantów, ale także strażników miejskich, strażaków, strażników granicznych" - powiedział Wąsik.

Przypomnijmy, zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień, w ramach I etapu szczepionki otrzymają seniorzy (osoby 60+) i nauczyciele (w tym akademiccy). Jak mówił jeszcze 11 stycznia szef KPRM Michał Dworczyk, mundurowi – prawdopodobnie – mieli zacząć zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia. Z informacji jakie przekazał dziś wiceszef MSWiA wynika, że szczepienia mogą rozpocząć się jednak nawet już przyszlym tygodniu. Co więcej, jeszcze miesiąc temu – kiedy rząd dokonywał zmian w harmonogramie szczepień wydawało się, że służby mundurowe będą ostatnią grupą, która szczepiona będzie w ramach pierwszego etapu, dziś okazuje się, że mundurowi szczepieni mogą oni być równolegle wraz z seniorami i nauczycielami. Zmiana ta wynika najprawdopodobniej z faktu, że szczepionka firmy AstraZeneca nie jest przez rząd rekomendowana dla seniorów, a co za tym idzie jej dostawy mogą zostać przeznaczone na szczepienia nauczycieli i służb.

W myśl wydanego 14 stycznia rozporządzenia w ramach pierwszego etapu szczepionkę będą mogli otrzymać: żołnierze i funkcjonariusze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego. Na liście widnieje również Straż Ochrony Kolei, a także prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze. Co ciekawe, w całym katalogu służb mundurowych zapomniano o jednej formacji. Na liście nie znalazła się Straż Marszałkowska, czyli formacja podległa marszałkowi Sejmu.

DM/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Renata
wtorek, 16 lutego 2021, 23:56

Dlaczego astra zeneca jest sprowadzana ? skoro jest to "słaba" szczepionka dlatego bo tania ? Dlaczego nie mogę wybrać sobie szczepionki ? Zapłacę za szczepionkę tylko proszę dać mi możliwość wyboru .

Jan
wtorek, 16 lutego 2021, 20:59

A pracownicy tych instytucji, jak zwykle w ... lesie. . Podobnie jak obsługa w szkołach i przedszkolach.

Pracownik
wtorek, 16 lutego 2021, 20:52

Zabrakło kolejnej grupy. Pracowników cywilnych.

Franc
wtorek, 16 lutego 2021, 16:41

Czyli terapia genowa

Www
wtorek, 16 lutego 2021, 10:36

Zaczynają szczepić kolejną grupę, a nie zaszczepili do końca grupy 0.Coś tu chyba nie gra.

Renata
wtorek, 16 lutego 2021, 23:57

A co tu gra ? Nic.

O.
wtorek, 16 lutego 2021, 18:37

Wlasnie????!!!

rex
wtorek, 16 lutego 2021, 18:22

szczepionki astra zeneca nie można podawać osobom powyżej 62 roku życia. Szczepienie służb mundurowych mają się odbywać właśnie tą szczepionką. Grupa 0 jest szczepiona moderną i pfizerem, szczepionkamu dopuszczonymi dla osób seniorów. Czyli na szczęście wszystko gra.

X
środa, 17 lutego 2021, 13:06

Tylko że grupa 0 to w większości nie są seniorzy.

DrHouse
środa, 17 lutego 2021, 11:05

Nic nie gra. Żadna szczepionka nie ma zakończonych badań klinicznych. Wszystkie mają wyłącznie warunkowe dopuszczenie do stosowania. Tak mówią dokumenty Komisji Europejskiej. To ryzykowny eksperyment. Powtarzam kompletnie NIC NIE GRA!!

Tweets InfoSecurity24