Ukraina: SBU zatrzymało dowódcę OPL z Doniecka, podejrzanego o udział w zestrzeleniu MH-17 [KOMENTARZ]

5 lipca 2019, 08:57
Zatrzymany przez SBU Wołodymyr Cemach. Fot. mil.in.ua
Zatrzymany przez SBU Wołodymyr Cemach. Fot. mil.in.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała Wołodymyra Cemacha, który dowodził obroną przeciwlotniczą separatystów w rejonie zestrzelenia samolotu pasażerskiego MH17 przez rosyjski system rakietowy Buk. Oficer został przewieziony z terytorium kontrolowanego przez separatystów do Kijowa.

Wołodymyr Cemach był dowódcą obrony powietrznej słowiańskiej brygady sił zbrojnych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) 17 lipca 2014 roku, gdy w tym rejonie rosyjska wyrzutnia Buk-M1 zestrzeliła malezyjski samolot Boeing 777 z 283 pasażerami i 15 członkami załogi. W październiku 2014 roku Cemach został awansowany przez „ministerstwo obrony DRL” do rangi podpułkownika.

Jak informuje rosyjska redakcja BBC, powołując się na rodzinę Wołodymyra Cemacha, został on zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy we własnym domu w miejscowości Snieżne koło Doniecka 27 czerwca 2019 r. Miejscowość leży głęboko na terytorium separatystów, około 20 km od granicy z Rosją i 45 km od linii rozgraniczenia. Do najbliższego przejścia przez linię rozgraniczenia w Majorsku znajduje się ok. 80 km. Zgodnie z nieoficjanymi informacjami, agenci SBU wywieźli nieprzytomnego Cemacha z terenów kontrolowanych przez separatystów jego własnym samochodem, na podstawie fałszywych dokumentów wg. których był osobą sparaliżowaną.

Jak podaje rosyjska redakcja BBC, powołując się na adwokata oskarżonego, Romana Gontariewa, Wołodymyr Cemach został zabrany do Kijowa w dzień po zatrzymaniu. 29 czerwca b.r. tamtejszy sąd wydał postanowienie o aresztowaniu go na dwa miesiące w związku z oskarżeniem z paragrafu dotyczącego udziału w grupie lub organizacji terrorystycznej, za co grozi od 8 do 15 lat więzienia.

Działania ukraińskich służb mają prawdopodobnie na celu nie tylko ustalenie roli Cemecha w zestrzeleniu MH17, ale również uzyskanie zeznań dotyczących osób zidentyfikowanych jako odpowiedzialne za zdarzenie. Nie bez znaczenia jest fakt, że akcja miała miejsce tydzień po oficjalnym ogłoszeniu przez międzynarodowych zespół śledczy w sprawie MH17 nazwisk czterech osób podejrzanych o odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu przez wyrzutnię Buk-M1 z rosyjskiej 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej.

Wspomniana czwórka to: „minister obrony DRL”, emerytowany oficer rosyjskiego GRU Igor Striełkow alias Igor Girkin, jego ówczesny zastępca i również były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergiej Dubiński, pułkownik rosyjskich wojsk powietrznodesantowych Oleg Pułatow oraz członek jednostki rozpoznawczej wywiadu DRL Leonid Charczenko. Z wymienionych, trzech pierwszych jest w Rosji i śledczy złożyli wniosek do władz Federacji Rosyjskiej o możliwość ich przesłuchania, natomiast Charczenko jest prawdopodobnie na terytorium Ukrainy kontrolowanym przez separatystów. Ukraińska prokuratura oświadczyła iż zamierza go aresztować, co z pewnością będzie wymagało działań SBU podobnych jak w przypadku Cemecha.

Celem zespołu śledczego badającego zestrzelenie MH17, jak też ukraińskich władz, jest ostatecznie ustalenie personaliów obsługi wyrzutni, która zestrzeliła samolot pasażerki, ale również wskazanie wszystkich osób pośrednio odpowiedzialnych za tragedię poprzez rozmieszczenie rosyjskiego systemu przeciwlotniczego na terytorium Ukrainy. Działania te spotykają się z oczywistym sprzeciwem Rosji, zarówno na płaszczyźnie dyplomatycznej, prawnej, jak i medialnej. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Akwarium
piątek, 5 lipca 2019, 12:39

To zaczyna się łapanka. Ukraińcy będą ich wyłapywać, a Rosjanie zaczną zabijać tych nie złapanych i próbować zabić tych złapanych.

grzybiarz
piątek, 5 lipca 2019, 16:00

Tak jak tego kintrolera lotu i pilota SU 25?

Stary Grzyb
piątek, 5 lipca 2019, 12:34

Przeprowadzenie takiej akcji w głębi terytorium kontrolowanego przez rosyjskie wojska i służby to poważne wyzwanie. Przeprowadzenie jej bezbłędnie, w świetle dnia, bez wykorzystania (co w tym wypadku było niemożliwe) np. bagażu dyplomatycznego, to majstersztyk. Szacunek dla profesjonalizmu SBU. Przy okazji - jeśli reszta ukraińskiej armii i służb robi podobne postępy. to powoli powstaje pytanie, czy w ramach przeciwdziałania rosyjskiej agresji my ich powinniśmy szkolić, czy oni nas ...

Zecer
piątek, 5 lipca 2019, 19:06

A skąd wiesz że Ukraińska wersja wydarzeń jest prawdziwa? Może dałeś się nabrać na kamuflaż.

anda
piątek, 5 lipca 2019, 12:33

Jakoś rząd Malezji nie wierzy w ustalenia komisji.

januszd
piątek, 5 lipca 2019, 22:45

Tylko 27% Holendrów wierzy ,że to zrobili separatyści

Anty 50 C-cali przed 500+
piątek, 5 lipca 2019, 20:26

za to kangury Australii dawno odkryli KTO za "przyciskiem" opalenia. nie potrzebne czekanie przez LATA do ujawnienia nazwiska i imienia tego towarzysza na Kubie, z "czarnego dnia" gdy zestrzelili szpiega U2. TU spruli "cywila", na "zabawnych" filmikach kozacy- "partyzanci" szukali gdzie spadochrony, albo "nieomylnie" rozpoznawali resztki ...SUSZKI

Robert
piątek, 5 lipca 2019, 17:43

I ciągle te ruskie bajki o rządzie Malezji. Malezja wystąpiła na forum ONZ o ściganie winnych, ale tak się złożyło, że stosowna rezolucja RB została zablokowana przez Federację Rosyjską. Zresztą Malezja jako członek międzynarodowej komisji podpisała się pod jej ustaleniami. Jedynym krajem, który się nie podpisał była Rosja. I oczywiście na znak protestu się wycofała. Oczywiście wątek skierowania samolotu na teren walk jest ciekawy, tak samo jako polecenie obniżenia pułapu. przez ukraińską kontrolę lotu. Myślę, że Ukraińcy celowo naprowadzili go na muszkę. Nie mniej jednak obecnie (w tym przedstawiciele FR) wszyscy są zgodni co do przyczyny katastrofy. Jest nią rakieta Buk. Rosjanie twierdzą jednak, że możliwe było jej zestrzelenie z terytorium kontrolowanego przez władze w Kijowie. W tym celu przeprowadzili u siebie eksperyment. Nawet domagali się zwrotu kosztów od komisji.

Stary Grzyb
piątek, 5 lipca 2019, 20:18

Do czasu zestrzelenia MH17 tym korytarzem powietrznym latały dziesiątki samolotów rejsowych i nic się nie działo, także dlatego, że wojska rosyjskie w Donbasie (i watnicy) dysponowały jedynie rakietami Strieła o pułapie przeszło 2 razy mniejszym, niż pułap lotu dużych samolotów pasażerskich. Żadnego polecenia obniżenia pułapu lotu nie było, MH17 został trafiony przez Rosjan rakietą Buk na wysokości 10 kilometrów. Wszystkie rosyjskie wersje i przedstawiane w ich ramach wywody na temat okoliczności zestrzelenia MH17 są łgarstwem, jak zresztą wszelkie wywody wszelkich rosyjskich czynników oficjalnych w każdej sprawie.

Jacek
piątek, 5 lipca 2019, 15:21

Za to Holandii wierzy. A Malezja kupuje SU więc ....

Fak sejk
piątek, 5 lipca 2019, 11:51

Klasa!

Kołacz
piątek, 5 lipca 2019, 11:49

Gratulacje!

Tweets InfoSecurity24