Rozporządzenia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Mundurowe podwyżki do wypłaty

6 kwietnia 2020, 16:22
pieniądze, fot. pixabay.com
Fot. Pixabay

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy służb MSWiA. Pakiet dokumentów dotyczących Policji, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej, jest ostatnim ogniwem w procesie wypłaty mundurowych podwyżek. Formalnie formacje MSWiA posiadają już komplet podstaw prawnych by podwyżki zrealizować. Wszystko wskazuje więc na to, że – zgodnie z zapowiedziami – podwyżki trafią do funkcjonariuszy najpóźniej do 10 kwietnia.

Po kilku miesiącach rozmów, ustalania struktury oraz ostatecznego podziału podwyżek, te w najbliższych dniach trafią na mundurowe konta. Po publikacji w Dzienniku Ustaw czterech rozporządzeń szefa MSWiA dotyczących: uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, w porządku prawnym obowiązują już wszystkie przepisy niezbędne do rozpoczęcia wypłat, wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2020 roku. 

Pytanie, jakie stawiają sobie dziś funkcjonariusze dotyczy tego, kiedy fizycznie ich formacje podwyżki wypłacą. Po pierwsze wydaje się, że termin 10 kwietnia jest datą prawnie realną, a biorąc pod uwagę, że wprost o wypłatach do 10 kwietnia miał wprost mówić wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, jej przekroczenie jest mało prawdopodobne. Po drugie, za datą nie późniejszą niż 10 kwietnia przemawiają też pewne elementy formalne. Akty prawne – przed pojawieniem w Dzienniku Ustaw – czasem chwilę oczekują na publikację. Wykaz aktów oczekujących na ogłoszenie, dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji, wskazuje zarówno datę wpływu dokumentu, jak i najpóźniejszą datę jego ogłoszenia. A ta, w przypadku trzech rozporządzeń wskazana została na 9 kwietnia. Biorąc więc pod uwagę, że rozporządzenia wchodzą w życie dzień po ich ogłoszeniu, założono, że obowiązywać będą one najpóźniej właśnie od 10 kwietnia. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku policji, gdzie najpóźniejszą datę ogłoszenia określono na 6 kwietnia. Zakładano więc, że rozporządzenie powinno zacząć obowiązywać najpóźniej od 7 kwietnia. Ostatecznie rozporządzenia związane z uposażeniami funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, w Dzienniku Ustaw pojawiły się już wieczorem w piątek 3 kwietnia. Na publikację dokumentu dotyczącego policjantów poczekać trzeba było do poniedziałku 6 kwietnia.  

Tegoroczne podwyżki, są wynikiem podpisanego w listopadzie 2018 roku porozumienia kończącego protest służb mundurowych. Jednocześnie, to ostatnia transza środków na jaką umówili się funkcjonariusze z rządem w 2018 roku. Może się okazać, że mundurowi na kolejne zwiększenie pensji będą musieli poczekać nieco dłużej niż pierwotnie zakładano. Wszystko przez epidemię koronawirusa oraz jej możliwe skutki gospodarcze, o których dziś mówią głośno już nie tylko ekonomiści ale i przedstawiciele rządu z premierem na czele. Rozmowy o kolejnych podwyżkach miały być toczone przy okazji konsultacji dotyczących programu rozwoju służb mundurowych wstępnie planowanego na lata 2021-2024, te jednak zostały jak na razie wstrzymane. Nie wiadomo więc ani kiedy MSWiA przedstawi projekt kolejnej ustawy modernizacyjnej, ani jakie środki resort będzie mógł przeznaczyć na podwyżki dla mundurowych.

Warto też przypomnieć, że służby podległe MSWiA to nie jedyne formacje mundurowe, które czekają na wypłatę podwyżek. Te od stycznia otrzymać mieli także funkcjonariusze Służby Więziennej oraz Służby Celno-Skarbowej. I o ile w przypadku SW wszystko jest już ustalone, a mundurowi czekają jedynie na podpisane i opublikowane rozporządzenia ministra sprawiedliwości, o tyle w KAS sytuacja nie jest taka prosta. Jak informowało InfoSecurity24.pl - powołując się na korespondencję skarbowych związkowców z resortem finansów - w "Służbie Celno-Skarbowej nie rozpoczął się nawet proces uzgodnień". 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Policjant
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:49

Żałosne te podwyżki. Płace w mundurówkach to żenada. Za taką pracę. Żadnych pakietów osłonowych. 80% L4,80% opieki, przymusowe ubezpieczenie OC na pojazdy i sprzęt służbowy, powyżej 2 godzin brak dofinansowanie za dojazdy. I wiele innych.gdzie są sprz...e związki, gdzie posłowie......

wtorek, 7 kwietnia 2020, 18:33

Za dojazdy moźe nie ale za brak mieszkania dostajesz.

PeKa82
czwartek, 9 kwietnia 2020, 18:45

Już nie dostajesz za brak mieszkania!

j23
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:52

Wszyscy pracownicy mają L4 80% a wy jesteście ponad tym?

Xccc
wtorek, 7 kwietnia 2020, 20:05

Wszyscy dostają za pracę w nocy, za pracę w święta dodatkowe pieniądze A policja nic takiego nie ma Jak chcecie równości to zapłacić proszę za pracę w nocy czy też weekend, święta

Betii
wtorek, 7 kwietnia 2020, 23:51

To czeba było nie iść na policjanta tylko do innej pracy

Rozsądek
wtorek, 7 kwietnia 2020, 23:09

Wszyscy też płacą składkę emerytalną a ty

Jr
wtorek, 7 kwietnia 2020, 23:45

Ty też płacisz? Czy pracodawca. Bo jeśli chodzi o mundurowych to nie płaci państwo.

Skorpion
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:40

No o obok Ciebie . Pytanie czy należysz do nich i czy działasz w nich dla siebie i swoich współpracowników??

Piotr
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:36

OC na pojazd i sprzęt to Twój wybór, ale właśnie takich mamy policjantów: wymagających a nic nie wiedzących.

Rolnik
wtorek, 7 kwietnia 2020, 19:18

To czemu nie poszłeś do sąsiadów żeby ubespieczyli Tobie samochód

Mundorowie
wtorek, 7 kwietnia 2020, 13:38

Proponuję się zwolnić XD

pol
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:24

gdzie rozwiazanie punktu 15 a ? zapisane w porozumieniu i nie zrealizowane. ZZ to oszukańce , walczą dla siebie o dodatek po 25 lat służby. My czekamy 20 lat na rozwiązanie problemu i dalje cisza w temecie!!!!!!

Policjant
wtorek, 7 kwietnia 2020, 10:03

Dajcie te obiecane podwyżki

PeKa82
czwartek, 9 kwietnia 2020, 18:44

Dziś wpłynęły.

Dzikus
wtorek, 7 kwietnia 2020, 09:14

Nie zapomnijcie tylko o podwyżkach dla górników i stoczniowców, przecież im się też należy

Stefan
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:50

A niby za co?

Skorpion
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:42

Oj Niedoinformowany jest pan.!!! Górnicy dostali dawno . Mało tego dostali spowrotem 13, 14 pensje i deputaty węglowe . Tak tak

Wojtek
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:59

13 pensja w górnictwie nie istnieje od ponad 20 lat.

Tweets InfoSecurity24