Granatowa rewolucja. Policja z nowym mundurem

22 marca 2019, 14:47
1-308634
Fot. policja.pl

Funkcjonariusze policji otrzymają nowe wzory ubioru wyjściowego. Zaprezentowane 22 marca br. umundurowanie kolorystyką nawiązuje do barwy z okresu międzywojennego. Jak podkreśla policja, kombinacja wybranych kolorów ma odróżniać policyjne wzory wyjściowe od innych służb.

Wprowadzenie nowego nowego umundurowania Polskiej Policji to część obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Wzór nawiązuje do tradycji i etosu służby policjantów w okresie 20-lecia międzywojennego. Mundury przeszły już konsultacje, teraz rozpoczyna się ich testowanie. Nowe umundurowanie w policji będzie wymieniane stopniowo. "Przewidujemy, że w ciągu 5-6 lat trafi do wszystkich funkcjonariuszy" - stwierdził  rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak podkreśla podkom. Krzysztof Błesznowski, Naczelnik Wydziału Koordynacji Gospodarki Kwatermistrzowskiej BLP KGP, nowe umundurowanie wyjściowe ma spełniać dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze ma być nowoczesne, czyli wykonane z nowoczesnych materiałów i mające współczesny krój. Po drugie, ma ono w jednoznaczny sposób nawiązywać do tradycji policji przedwojennej. Liczyć ma się przede wszystkim wygoda i komfort, dlatego np. wykorzystywany w tej wersji materiał jest lżejszy od noszonego obecnie. "Kluczem do rozpoznawalności", jak podkreśla podkomisarz, są dodatki, które oparto na tradycjach czy zdjęciach z czasów przedwojennych.

image
Fot. policja.pl

Obecnie mundury wyjściowe są koloru niebieskiego, a nowe będą koloru granatowego. Wykończone są chabrowymi lamówkami oraz srebrnymi obszyciami. Ich guziki nawiązują do rytu guzików, które były przy mundurach policjantów w okresie międzywojennym. 

Nowy wygląd zyskało nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji. Kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana. Zmianie uległ wygląd oznaczeń w górnej części klap kołnierza, przybierając formę „palmety” właściwej Policji Państwowej. Elementem nawiązującym do tradycji przedwojennej są także tzw. kąty w formie naszywek, umieszczone na rękawach, odwzorowujące hierarchię służbową. 

Jak pisała jeszcze dwa lata temu Policja 997, dyskusja o nowych mundurach dla Policji trwa już od wielu lat. Tak naprawdę rozpoczęła się ona jeszcze w 1990 roku. Najpierw był okres przejściowy, związany z planem "znoszenia" mundurów leżących w magazynach. Pierwsze zmiany wprowadzono ostatecznie nie po trzech, a po 9 latach. Do funkcjonariuszy trafiły wtedy nowe wzory służbowe w kolorze granatowym, z których korzystają do dzisiaj. Wyposażenie w nowe umundurowanie służbowe wszystkich policjantów według szacunków MSWiA kosztowało około 370 mln zł. Ministerstwo nie planowało wtedy jednak zmian wzorów mundurów wyjściowych i galowych. 

Także dwa lata temu podkreślano, że nowe wzory mają nawiązywać właśnie do tradycji przedwojennych. Kolor miał z założenia odróżniać policjantów od innych formacji. Choć prezentowane wtedy mundury wyjściowe były prototypami, to już wtedy przedstawiciele KGP podkreślali, że dobrze by było, gdyby wprowadzono je z okazji 100-lecia formacji.

MR/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
policjant
sobota, 23 marca 2019, 13:32

Wieczne narzekanie. Że "po co", że "papieru nie ma", że "radiowozy się sypią" itd. Koleżanki i koledzy. To wszystko prawda ale wiecie o czym to tak na prawdę świadczy? O tym, że macie beznadziejnych komendantów i naczelników, którzy nie są w stanie porządnie zadbać o swoje jednostki i komórki organizacyjne. A to, że radiowozy się sypią to często wina samych policjantów, którzy nie dbają o powierzony sprzęt bo myślą, że jadą traktorem. I nie mówicie, że tak nie jest bo każdy kto jeździł w patrolu czy to prewencji czy RD wie jak to wygląda, czyli "nie moje to mam to gdzieś". Zmiana umundurowania wyjściowego/galowego jak najbardziej na plus i można by powiedzieć, że NARESZCIE! W końcu mundur milicyjny odejdzie tam gdzie jego miejsce, czyli do historii. Jedna uwaga. Czapka oficera jest przekombinowana. Po co ten biały pasek pod otokiem? Wygląda dziwnie.

Pszow
sobota, 23 marca 2019, 09:19

Bogaty kraj

Policjant
sobota, 23 marca 2019, 08:47

...koniecznie rekawiczki do galowego. Koniecznie gruba gabardyna. Biorąc pod uwagę, że święto Policji obchodzone jest w lipcu!!! to proponuję genialnemu pomysłodawcy postać w pełnym słońcu 3 godziny, a potem jeszcze raz przemyśleć, czy rzeczywiście trzeba męczyć ludzi takimi chorymi pomysłami... Zamiast czuć dumę i cieszyć się uroczystością, ludzie mdleją od gorąca i toną we wlasnym pocie.

Paweł
piątek, 22 marca 2019, 22:17

Lepiej komisariaty wyremontujcie

Kandy
piątek, 22 marca 2019, 19:44

Noo, ładnie, ładnie. Te skrojone marynarki i spodnie, płaszcze i nowy orzełek Policji na czapce. Tylko kto - w sensie w Policji za to zapłaci, policjant czy formacja? Bo ja i inni kupując kilka lat temu "gabardynę", tj.: czapkę garnizonową 100 zł, koszulę białą długi rękaw 50 zł, marynarkę gabardynową 300-500 zł, spodnie gabardynowe 120-180 zł, krawat 15-20 zł, półbuty wyjściowe 100-150 zł, sznur galowy 50-70 zł, identyfikator metalowy 20-30 zł, dodatki jak policjant nie ma i trzeba, bo warunki i nie ma od kogo, tzn. rękawiczki skórzane 50-70 zł, pas 50 zł i inne... A i ten "piękny" PŁASZCZ wyjściowy 600-700 zł - i niby dostając jakiś równoważnik za brak wydania powyższych sortów NIE zamierzam za chwilę czy za kilka lat za swoje nabywać powyższych sortów w tej nowej granatowej i nowoczesnej odsłonie, tylko proszę nie piszcie, że "a dostałeś mundurówkę, to sobie kup/kupisz". Nie, nie, to nie tak z tą mundurówką... Jak zatwierdzą wzór i wprowadzą to niech wydają z magazynów, a nie zakup za pełną wartość, aa w życiu!

Reklama
Tweets InfoSecurity24