Emerytury mundurowe podpisane. "Koło ratunkowe dla służb"

14 sierpnia 2019, 10:32
dwnld1491442278
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Nowela, której celem jest przyznanie pracownikom mundurowym m.in. prawa do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia oraz 100 proc. płatnych nadgodzin, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, poinformowała jego Kancelaria. Jak podkreślał szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski, "ustalenie tego wieku, tych 25 lat, to było jedno z największych osiągnięć porozumienia z MSWiA".

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał dwie ustawy, a w tym dokument dotyczący zmian w mundurowych emeryturach. Na podpis ten czekali z niecierpliwością mundurowi. Sugerowano również, że małe opóźnienie, w stosunku do szybkiego złożenia podpisu pod innymi dokumentami, jak np. ustawy wprowadzającej pluralizm mundurowy, mogło być związane z wątpliwościami konstytucyjnymi, które pojawiły się wokół dokumentu. 

Chodzi mianowicie o sejmową opinię prawniczą, w której sugerowano, że zapisy ustawy mogą się okazać niekonstytucyjne. Jak czytamy w senackiej publikacji, "nie można wykluczyć tego, że brak określenia wieku może być uznany za wadę ustawy. Ponadto <<wiek>>, zgodnie z uzasadnieniem do w/w wyroku <<jest jedynym konstytucyjnym warunkiem nabycia prawa do emerytury, inne warunki mogą być określone ustawą, co do wieku emerytalnego ustawodawca jest upoważniony i obowiązany określać jego wysokość, nie może jednak z niego zrezygnować>> (...)". 

Biuro Legislacyjne Senatu przypominało również, że nie istnieje górna granica przyjęcia do służby co oznacza, że jeśli mundur założy ktoś starszy od statystycznego kandydata, ale posiadający niezbędne danej formacji kompetencje "(...) nie mógłby on jednak skorzystać z prawa do emerytury, bo życiową i praktyczną barierą byłaby wymagana liczba 25 lat służby". Nie zmienia to jednak faktu, że dokument przeszedł prawie całą drogę legislacyjną i trafił na biurko prezydenta.

Sprawę komentował również w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski, który podkreślił, że na pewno pojawi się "kilka opinii mówiących o tym, że przepisy są niekonstytucyjne, ale będzie też kilka mówiących o tym, że to zgodne z konstytucją, bo na przykład sejmowe biuro prawne nie miało z tym problemu". Dodał również, że "ustalenie tego wieku, tych 25 lat, to było jedno z największych osiągnięć porozumienia z MSWiA".

Szef policyjnego związku deklarował również, że jeżeli prezydentowi dobro służb leży na sercu, to podpisze dokumenty. "Zaproponowane rozwiązanie to koło ratunkowe dla służb, do których już w tej chwili brakuje kandydatów" - dodał.  

Zgodnie z nowymi przepisami pracownicy mundurowi otrzymają prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia, a także 100-procentową rekompensatę za nadgodziny. Obie zmiany mają obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lipca 2019 roku. Są one skutkiem porozumienia podpisanego w listopadzie ubiegłego roku między ówczesnym szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim i przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji.

Nowelizacja przewiduje, że prawo do 100-procentowo płatnych nadgodzin otrzymają wszyscy funkcjonariusze służb. Będą ich obowiązywały półroczne okresy rozliczeniowe – będą mogli mieć w zamian czas wolny od służby albo po zakończeniu okresu rozliczeniowego zostanie im wypłacona rekompensata pieniężna. Wniosek o skorzystanie z czasu wolnego za przepracowane nadgodziny będą mogli złożyć w ciągu 10 dni.

PAP/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
chorąży
poniedziałek, 7 października 2019, 08:23

Bez sensu. Zmienić politykę kadrową. Motywować ludzi i podnosić ich morale. A nie dawać marchewkę w postaci szybkiego odejścia ze służby. Wiek 60 lat jest odpowiedni do odejścia. A tak odchodzisz po 15 i co dalej? Jak definiujesz siebie i dalsze swoje życie ?

alex
piątek, 18 października 2019, 15:41

Ja odszedłem po 20 latach. Wcale nie żałuję. Znalazłem sobie inne zajęcie, żeby nie siedzieć w domu i teraz mam 2x tyle co w służbie, a stresu i pracy 2x mniej ;) Też nie rozumiem ludzi w sile wieku, którzy odchodzą ze służby "byle odejść" bez dalszego planu. Można się zapić na śmierć, bo jest za co i jest dużo wolnego czasu...

Kris
piątek, 16 sierpnia 2019, 11:58

Cieszcie się że cokolwiek płacą albo nadgodziny można wybrać , w wojsku nikt nie płaci za nadgodziny a jak chcesz odebrać to mówią że się nie należy bo to są trudny służby wojskowej . Pozdrawiam i byle do 15 lat służby i emerytura

Konrad
wtorek, 12 listopada 2019, 20:54

U nas czasem przymusowo wysyłają na wolne. Nasze dowództwo jest bardzo wporządku pod tym względem.

sierżant schadow
wtorek, 10 września 2019, 08:23

no i maja rację. wstępując w mundur trzeba sobie uświadomić gdzie się wstępuje i że to nie jest praca tylko służba.

Prawie Emeryt
czwartek, 15 sierpnia 2019, 17:21

A co z tymi co za chwilę nabędą uprawnień emerytalnych, 15 lat w sw i dodatek służbowy w wysokości 400 złotych tak wysoki jak funkcjusza z 2 letnim stażem po podoficerce. Jak oni chcą zatrzymać tych doświadczonych funkcjonariuszy w dalszej służbie, bo na pewno nie uda się to dzięki tak wysokiemu dodatkowi w kwocie 400 złotych. Odliczam miesiące i Papa.

Aaa
czwartek, 12 grudnia 2019, 18:47

Powinny być większe te dodatki, ale ci młodzi nie chcą pracować za takie niskie pieniądze i 25 lat nie wzięli pod uwagę że administracja, finansówka i inne tego rodzaju nie mają kontaktu na codzień z osadzonymi, nie muszą znosić tych wszystkich obelg tak jak dział ochrony. 25 lat tak ale dla tych za biurkami a nie na oddziale ponad 20 pracować

Kris
piątek, 16 sierpnia 2019, 11:54

Zbiorą emeryturę po 15 latach i tak zatrzymaja

Policjant
piątek, 16 sierpnia 2019, 09:43

Wszyscy tylko dbają o młodych a starszych oddziałowych oddziałowych traktuje sie jak powietrze...dodatek powinien być podnoszony ninimum co 5 lat i nie drobne 20 pln jak na stopniu.

Parodia
czwartek, 15 sierpnia 2019, 13:44

Chora jest sytuacja gdzie księgowa lub kadrowa w służbie więziennej jest traktowana jak funkcjonariusz i może odejść po 15 latach jako oficer!!!

Cikomax
czwartek, 15 sierpnia 2019, 13:10

Czyli i tak nie będzie płatnych nadgodzin. Będzie prykaz, żeby wydawać nadgodziny. Nie dopuszcza aby w przeciągu 6 miesięcy policjant nie pozbył się nadgodziny.

niedziela, 22 grudnia 2019, 00:00

Prawda. U nas już cisną aby wyzerować.

Tweets InfoSecurity24