Reklama

Prezydent podpisał ustawę w sprawie pluralizmu związkowego w służbach

7 sierpnia 2019, 20:30
Andrzej duda, fot .jakub szymczyk KPRP
Fot. Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Przepisy, które już niebawem wejdą w życie, wprowadzają do Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej pluralizm związkowy, a co za tym idzie mundurowi z tych formacji będą mieli możliwość zrzeszania się w więcej niż jednym związku zawodowym. Jak twierdzą przedstawiciele związków dziś funkcjonujących w służbach mundurowych, takie rozwiązanie doprowadzi do upolitycznienia działalności związkowej. 

Sejm prezydencką ustawę dot. rozszerzenia prawa funkcjonariuszy policji, straży granicznej i Służby Więziennej w zakresie zrzeszania się w związkach zawodowych uchwalił w drugiej połowie czerwca. Zgodnie z ustawą będą oni mogli wybrać związek zawodowy, do którego chcą wstąpić. Prezydent skierował ją do Sejmu również w czerwcu.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 245 posłów, 172 głosowało przeciwko, a pięciu wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie nie poparli wniosku o odrzucenie projektu w całości.

"Przełamujemy monopol, który nie ma żadnego uzasadnienia" - przekonywał podczas prac nad ustawą w Sejmie wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Podkreślił przy tym, że "mamy wiele państw w Europie, w których mamy pluralizm związkowy, jeśli chodzi o funkcjonowanie policji". Dodał jednak, że "utrzymanie monizmu związkowego nie jest upolitycznieniem policji". "To jest argument zupełnie nietrafny i nieprawdziwy" - stwierdził.

Rozwiązaniom proponowanym przez Prezydenta stanowczo sprzeciwiali się przedstawiciele związków zawodowych funkcjonujących dziś w służbach mundurowych. O zmiany wnioskował NSZZ "Solidarność". 

Obecnie funkcjonariusze Policji, SG i SW mogą zrzeszać się tylko w jednym związku zawodowym działającym w danej formacji. Taki stan rzeczy funkcjonuje w Policji i Służbie Więziennej od 1989 roku, zaś w Straży Granicznej od 1991 roku, kiedy to powstał pierwszy związek zawodowy w tej formacji. Proponowany projekt znosi takie ograniczenie, a co za tym idzie, ma umożliwić funkcjonariuszom tych służb wybranie związku zawodowego, do którego chcą wstąpić. W projekcie utrzymano zakaz strajku.

Swoboda zrzeszania się w związkach - zgodnie z ustawą - podlegać będzie ograniczeniom, m.in. związaniem działalności międzyzakładowych organizacji związkowych wyłącznie z jednostkami organizacyjnymi danej formacji. Funkcje związkowe nie będą mogły być ponadto pełnione przez funkcjonariusza na stanowisku, dla którego ustawa przewiduje powołanie, lub mianowanego na stanowisko kierownicze.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Pi...
sobota, 10 sierpnia 2019, 22:16

Każde rozbicie...służy szefostwu...nie związkom...pozdrawiam normalnie i zdrowo myślących

Jasiu
piątek, 9 sierpnia 2019, 15:25

A pewnie . Tą ustawę Pan prezydent podpisał, ponieważ zależy im na rozbiciu związków na mniejsze i skleceniu ich ze sobą. A ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym to już nie bo jest niekonstytucyjna . A niby na czym ma polegać ta niekonstytucyjność ustawy? Bo nie ma określonego wieku ?:) Śmieszne bo proszę się wrócić do lat wcześniejszych zanim ten wiek wprowadzono i co ? Wówczas nie było określonego wieku i było konstytucyjnie a teraz nagle nie ? To gra na czas przed wyborami a jazda będzie po wyborach . Czas zabierać zabawki i spadać z tej piaskownicy.

Olo
czwartek, 8 sierpnia 2019, 02:42

Listopadowy protest pokazał, że związek jest. Ale czy całkiem niezbędny? Jak się na serwisach społecznościowych dogadają będący poza związkami to osiągną lepsze efekty niż wszystkie związki razem wzięte.

Reklama
Tweets InfoSecurity24