65 mln za trzeciego Black Hawka dla Policji

21 grudnia 2018, 11:58
Black Hawk, fot. D.Mikołajczyk Policja
Jeden z dwóch dostarczonych 30 listopada śmigłowców S-70 Black Hawk/Fot. D. Mikołajczyk

Komenda Główna Policji opublikowała informacje na temat zawartej 19 listopada umowy o wartości 65 mln zł dotyczącej zakupu trzeciego śmigłowca Black Hawk dla Biura Operacji Antyterrorystycznych z opcją na dwie kolejne maszyny. Śmigłowiec ma zostać dostarczony do marca 2019 roku przez zakłady PZL-Mielec należące do koncernu Lockheed Martin.

W dyspozycji Policji znajdują się już dwie dostarczone 30 listopada maszyny S-70i Black Hawk w charakterystycznym, szarym malowaniu. Są to śmigłowce transportowe, przeznaczone do przerzutu funkcjonariuszy BOA (Biura Operacji Antyterrorystycznych) i stacjonujące na stałe w Warszawie. Kolejny, trzeci śmigłowiec ma trafić do Policji najpóźniej w marcu 2019. Umowa na tą maszynę została zawarta 19 listopada 2018. Dostawę Black Hawka realizowana w ramach zamówienia z wolnej ręki wyceniono na 65,04 mln zł netto, oraz opatrzono opcją na kolejne dwa śmigłowce tego typu.

W uzasadnieniu decyzji o rezygnacji z procedury konkurencyjnej, co ciekawe nie wykorzystano argumentu, iż maszyny S-70 Black Hawk znajdują się już w służbie, co uzasadnia dalsze dostawy sprzętu tego samego typu w związku z kosztami szkolenia i eksploatacji. Po raz kolejny, tak jak w pierwszej umowie, powołano się na „poufne” parametry techniczne, wynikające z niejawnych procedur działań operacyjnych BOA. Wielokrotnie w uzasadnieniu pojawia się zapewnienie, że decyzja wynika z obiektywnych wymogów, spełnianych wyłącznie przez tą konstrukcję.

W części niejawnej wskazano na uzasadnione potrzeby Zamawiającego, w szczególności wynikające ze specyfiki działań bojowych kontr terrorystycznych. Należy podkreślić, że uzasadnienie wskazuje na dokumenty niejawne potwierdzające realność potrzeb Zamawiającego, co stanowi również potwierdzenie, iż są to wymagania obiektywne, niezależne od przedmiotowego zamówienia. […] Analiza ta w sposób jednoznaczny wykazała, że jedynie wybrana konstrukcja spełnia wszystkie wymogi Zamawiającego. Istnienie tylko jednego dostawcy zdolnego do realizacji zamówienia jest oczywista i wynika z obiektywnych, niebudzących wątpliwości faktów, nie zaś tylko z subiektywnego przekonania Zamawiającego.

Fragment informacji o udzieleniu zamówienia

Śmigłowce Sikorsky S-70i Black Hawk przeznaczone dla Biura Operacji Antyterrorystycznych wyposażone są w kabinę dostosowaną do użycia gogli noktowizyjnych, policyjne systemy łączności, wycinarkę oraz system lin desantowych wysuwanych przez boczne drzwi ładowni. W maszynie nie zainstalowano dodatkowych systemów optoelektronicznych ani reflektorów poszukiwawczych (szperaczy), lecz istnieje możliwość doposażenia śmigłowców w te i inne systemy w przyszłości.

Trzeba dodać, że Black Hawki zdecydowanie poprawiają stan, a przede wszystkim wiek floty policyjnych śmigłowców. Najmłodsza z eksploatowanych operacyjnie maszyn miała dotąd 13 lat, a najstarsza, bagatelka aż 47. Policja dysponuje w tej chwili śmigłowcami: S-70i Black Hawk (2 dostarczone + 1 zamówiony), Mi-8 (2) Mi-2 (3), Bell-206-III Jet Ranger (2), Bell-412B-HP (1), PZL W-3 Sokół (3). Część z tych nich (dotyczy to przede wszystkim śmigłowców Mi-2) musi zostać wycofana ze służby najpóźniej do 2020 r. z powodu wyczerpania resursów oraz nieopłacalności inwestowania w ich dalsze wydłużanie, modernizacje i remonty.

KomentarzeLiczba komentarzy: 47
łuki
niedziela, 23 grudnia 2018, 14:17

@ M zastanawiam się czy świadomie dezinformujesz?. Caracale miały kosztować 3,5 mld euro czyli około 13-14 mld złotych czyli około 260 mln za śmigłowiec przy 50 sztukach . To za który zakup, ktoś powinien siedzieć według ciebie ?

BUBA
niedziela, 23 grudnia 2018, 14:01

Przecież o to chodziło by prywatyzowany przez PiS Mielec miał kroplówkę od Morawieckiego. Tak ładnie rząd PiS dotuje prywatny zakład a gdy jest państwowy ten sam PiS doprowadza go do takiego stanu ze wart jest tylko 60 milionów przy sprzedaży - jednego Black Hawka. Można się dobrze bawić za pieniądze podatnika?

Anty 50 C-cali przed 500+
niedziela, 23 grudnia 2018, 13:59

65 mln złotych przy kursie euro 4.3 to MNIEJ jak WYREMONTOWANA Super puma na kredyt dla Ukrainy!!!

Davien
niedziela, 23 grudnia 2018, 13:54

Panie wierzacy w szparagi, niemieckie H215 nie są przeznaczone dla antyterrorystów ale dla misji SAR i niesienia pomocy w wypadku klesk zywiołowych oraz ratownictwa na morzu. Do tego wszystkie H215 sa kompatybilne z NVG wiec ...

Davien
niedziela, 23 grudnia 2018, 13:48

Panie w po pierwsze 30 lat temu były troche inne ceny bo jakbys nie zauwazył NRD nie ma od 1991r wiec twoje porównanie to czysta manipulacja;)) Po drugie porównywanie starego W-3 do S-70i....

Reklama
Tweets InfoSecurity24