Antydronowy Jastrząb to działanie wyprzedzające [InfoSecurity24 TV]

11 lutego 2019, 14:35
InfoSecurity24
InfoSecurity24

"System antydronowy Jastrząb, to system, który po pierwsze ma bardzo mocno rozwinięty software i dzięki temu możemy, przez uruchomienie i podłączenie wielu typów sensorów dać stu procentową pewność wykrycia, detekcji i później również automatyczne działanie technologii, które neutralizują, które nie dopuszczają do, powiedzmy np. wlotu na teren chroniony" - zapewniał w rozmowie z InfoSecurity24 TV Zygmunt Rafał Trzaskowski, dyrektor generalny Hertz Systems.

Dyrektor generalny podkreślał, że zainteresowanie systemu Jastrząb wyraziły m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej, Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna czy Żandarmeria Wojskowa.

Będąc osobami odpowiedzialnymi za dane obiekty, powiedzmy np. infrastruktury krytycznej, czy obiekty rządowe, czy za imprezy masowe, powinniśmy już zadecydować o wdrożeniu takiego systemu, żeby wyprzedzić taką sytuację zagrożenia.

Zygmunt Rafał Trzaskowski, dyrektor generalny Hertz Systems

System antydronowy Jastrząb służy detekcji i neutralizacji niepożądanych BSP. Ma on wykryć drona przed wtargnięciem na teren chroniony, śledzić go i sprowadzić na ziemię bądź zneutralizować w powietrzu. 

Kluczowe elementy Jastrzębia to wczesne wykrycie intruza, automatyczne generowanie alarmu, śledzeniu toru lotu BSP, natychmiastowa neutralizacja. Jastrząb ma być również w stanie wykrywać większą liczbę dronów symultanicznie. "Radar ma zasięg ok. 5 km, potrafi zlokalizować nawet małe jednostki, o masie mniejszej niż 3 kg. Wyposażony jest w bogato oprogramowany system wspomagający analizę namierzonych obiektów. Nieprzerwanie prowadzone są również dalsze prace rozwojowe, mające na celu wprowadzenie kolejnych funkcjonalności, m.in. zwiększenie zasięgu rozpoznawania, czy też rozwój systemu niszczącego elektronikę bezzałogowców" - podkreślał Zygmunt Rafał Trzaskowski jeszcze w styczniu br.

Jak zaznacza firma, system może być wykorzystywany stacjonarnie, ale także dzięki platformie mobilnej w dowolnym miejscu i terenie, co daje możliwość m.in. ochrony stałej obiektów, portów lotniczych, czy podczas imprez masowych, a także na terenach wojskowych, zakładów karnych, aresztów śledczych. W ramach rozwiązania dostępny jest również BSP, który może realizować czynności przechwytywania, łapania dronów w siatkę i sprowadzania w bezpieczne miejsce.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
FirstKomentator2018
poniedziałek, 18 lutego 2019, 20:45

System sprawdzony i nareszcie całkowicie "własnej" konstrukcji - bez konieczności proszenia o kody startowe, możliwy do montowania również na pojazdach, skuteczny na zwiad nieprzyjaciela, którego unieszkodliwienie jest dziś podstawą, to tak jak niegdyś atak bez zwiadu a wyeliminowanie zwiadu to pozbawienie "skuteczności" ... przeciwnika

Małgorzata
poniedziałek, 18 lutego 2019, 19:40

Bardzo się cieszę, że takie systemy powstają. Tym bardziej w Polsce.

KamilK
poniedziałek, 18 lutego 2019, 19:37

Czyżby w końcu coś dobrego polskiego?

Andrettoni
wtorek, 12 lutego 2019, 00:35

Czyli oddział wojska będzie musiał nosić ze sobą kolejną, specjalistyczną broń? Zdolności wykrywania i niszczenia dronów powinny być wprowadzone do już istniejących systemów, a nie powinniśmy produkować nowych "wyspecjalizowanych broni".

Tomek
poniedziałek, 11 lutego 2019, 21:43

Skladak... radarek holenderski, jammer z tajwanu... poza tym ten kto widzial to wie ze wykrywa... ale nie drony.

Tweets InfoSecurity24