Antydronowy Jastrząb to działanie wyprzedzające [InfoSecurity24 TV]

11 lutego 2019, 14:35
InfoSecurity24
InfoSecurity24

"System antydronowy Jastrząb, to system, który po pierwsze ma bardzo mocno rozwinięty software i dzięki temu możemy, przez uruchomienie i podłączenie wielu typów sensorów dać stu procentową pewność wykrycia, detekcji i później również automatyczne działanie technologii, które neutralizują, które nie dopuszczają do, powiedzmy np. wlotu na teren chroniony" - zapewniał w rozmowie z InfoSecurity24 TV Zygmunt Rafał Trzaskowski, dyrektor generalny Hertz Systems.

Dyrektor generalny podkreślał, że zainteresowanie systemu Jastrząb wyraziły m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej, Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna czy Żandarmeria Wojskowa.

Będąc osobami odpowiedzialnymi za dane obiekty, powiedzmy np. infrastruktury krytycznej, czy obiekty rządowe, czy za imprezy masowe, powinniśmy już zadecydować o wdrożeniu takiego systemu, żeby wyprzedzić taką sytuację zagrożenia.

Zygmunt Rafał Trzaskowski, dyrektor generalny Hertz Systems

System antydronowy Jastrząb służy detekcji i neutralizacji niepożądanych BSP. Ma on wykryć drona przed wtargnięciem na teren chroniony, śledzić go i sprowadzić na ziemię bądź zneutralizować w powietrzu. 

Kluczowe elementy Jastrzębia to wczesne wykrycie intruza, automatyczne generowanie alarmu, śledzeniu toru lotu BSP, natychmiastowa neutralizacja. Jastrząb ma być również w stanie wykrywać większą liczbę dronów symultanicznie. "Radar ma zasięg ok. 5 km, potrafi zlokalizować nawet małe jednostki, o masie mniejszej niż 3 kg. Wyposażony jest w bogato oprogramowany system wspomagający analizę namierzonych obiektów. Nieprzerwanie prowadzone są również dalsze prace rozwojowe, mające na celu wprowadzenie kolejnych funkcjonalności, m.in. zwiększenie zasięgu rozpoznawania, czy też rozwój systemu niszczącego elektronikę bezzałogowców" - podkreślał Zygmunt Rafał Trzaskowski jeszcze w styczniu br.

Jak zaznacza firma, system może być wykorzystywany stacjonarnie, ale także dzięki platformie mobilnej w dowolnym miejscu i terenie, co daje możliwość m.in. ochrony stałej obiektów, portów lotniczych, czy podczas imprez masowych, a także na terenach wojskowych, zakładów karnych, aresztów śledczych. W ramach rozwiązania dostępny jest również BSP, który może realizować czynności przechwytywania, łapania dronów w siatkę i sprowadzania w bezpieczne miejsce.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Karolina
wtorek, 19 lutego 2019, 11:43

Zorganizowana przestępczość się szkoli, zdobywa nowe narzędzia, służby mające temu przeciwdziałać nie moga pozostawać w tyle. Inaczej oddajemy im przedpole walkoverem. Drony będą wykorzystywane do dobrych celów, ale także do szmuglowania narkotyków, przenoszenia ładunków wybuchowych. Posiadanie dobrego systemu antydronowego to dziś konieczność. Tym bardziej, że jest to polskie rozwiązanie technologiczne. Pozdr.

dzinx
wtorek, 19 lutego 2019, 10:22

fajnie, że w Polsce mamy takich inżynierów i takie firmy, które to wspierają - brawo!

Robert
wtorek, 19 lutego 2019, 09:53

Czyli jednak Polak potrafi. I nie trzeba koniecznie przenosić firmy do Warszawy, można budować u siebie porządny i innowacyjny sprzęt. Liczymy na pokaz na żywo. Gratulacje!

Robert K.
wtorek, 19 lutego 2019, 08:21

doskonale, że to Polska myśl techniczna. Brawo Rafał!

Pawel
poniedziałek, 18 lutego 2019, 21:20

Byłem świadkiem jak system Jastrząb zdjął Drona ze strefy Objętej zakazem lotów w czasie zlotu żaglowców w Szczecinie operator systemu zmusił do lądowania Drona momentalnie rewelacja !!!

Tweets InfoSecurity24